Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (336) Data wydania: 16.04.13

To nie było spokojne zebranie. Poszło głównie o śmieci

RADA DZIELNICY – Spotkanie z władzami miasta.

Gromy posypały się na władze miasta podczas ostatniego spotkania w dzielnicy. Ewa Ryszka, Michał Śmigielski i Janusz Koper nie byli zachwyceni reakcją mieszkańców Maroka-Nowin na zmiany, jakie czekają wszystkich w lipcu tego roku.

Zaczęło się spokojnie. Grzegorz Nowak, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej urzędu miasta, przedstawił wszystkie zmiany, jakie zajdą z początkiem lipca w kwestii wywozu śmieci. Potem jednak zaczęła się burza.

Dlaczego wymaga się tylko od nas

Mieszkańcy Maroka-Nowiny, podobnie zresztą jak mieszkańcy innych dzielnic, nie byli zachwyceni zmianami, jakie ich czekają. – Jak to jest, że tylko od nas się wymaga. Mamy płacić za wywóz więcej, mamy sami segregować. A dla firmy, która będzie odbierać te śmieci to złoty interes. Bo oni je tylko odwiozą i zarobią – burzył się jeden z mieszkańców. Odpowiedzi padały rzeczowe i zgodne z prawdą. Prawda jednak jest trudna do zaakceptowania. – Dokładnie tak jest, jednak bierzemy pod uwagę inną rzecz. Im bardziej będzie się to opłacać wywożącym nasze śmieci, tym bardziej ceny będą z czasem spadały. Ten system dąży do samobilansowania, a to znaczy, że w końcu możemy dojść do takiego rozwiązania, że segregacja śmieci sama będzie się finansowała, ponieważ cena wywozu śmieci wyrówna się z zarobkami danej firmy – tłumaczył Janusz Koper z urzędu miasta.

Skąd ta cena?

Innym palącym tematem była sama cena wywozu. Mieszkańcy dociekali, jak to możliwe, że poznaliśmy cenę wywozu, gdy nie znamy jeszcze firmy, która będzie nasze odpadki transportować, a co za tym idzie, nie znamy warunków, które postawi. Na to pytanie odpowiedź również padła błyskawicznie. – W określeniu kwot, które w porównaniu z innymi gminami nie są wysokie, pomagały nam liczne opracowania i eksperci. Dzięki temu byliśmy w stanie określić, ile może wynieść wywóz śmieci na osobę zamieszkującą daną nieruchomość. Proszę pamiętać, że te ceny będą się z czasem zmieniać, a sam system będzie się dopiero udoskonalał – tłumaczył Koper.

– Ja będę segregował, sąsiad będzie segregował, ale znajdzie się taka czarna owca, która nie będzie. I wtedy cały blok zapłaci wyższą stawkę. To ma być fair? – pytał władze jeden z mieszkańców bloków wspólnotowych. Koper zapewnił, że przez inicjacyjny okres wprowadzania zmian magistrat przymykał będzie oko na pewne uchybienia. – Oczywiste jest, że ten system będzie się wdrażał. Nie będziemy karać wyższą stawką przez pierwsze kilka miesięcy tylko dlatego, że mały ułamek odpadów z danego zsypu czy kontenera będzie niesegregowany. Jednak będziemy dążyć do tego, by z czasem wszystkie odpadki znajdowały się w przeznaczonych do danego rodzaju śmieci kontenerach. I wtedy, gdy do tego nie dojdzie, zastosujemy wyższe stawki – mówił.

Nowak: – System jest prosty

Grzegorz Nowak przedstawił sposób segregacji w sposób bardzo prosty. – Właściciele nieruchomości zobowiązani są do dostarczania firmie wywożącej śmieci odpadów w odpowiednich pojemnikach. Mieszkańcy domów jednorodzinnych w workach o odpowiednich kolorach, a administratorzy bloków w kontenerach na poszczególne rodzaje śmieci. Wstępna segregacja następuje już w domu. Plastiki odkładamy do jednego pojemnika, papier i tekturę do drugiego i tak dalej. Wynosząc śmieci, odpowiednie odpadki wrzucamy po prostu do odpowiednich kontenerów – mówił.

Okazuje się, że nie będzie istotne, gdzie kupimy worki na śmieci. Firma przyjmowała będzie wszystkie, ważne tylko by były odpowiednich kolorów, grubości i miały dobre opisy. – Tutaj mamy dowolność, kupujemy tam, gdzie jest najtaniej. Przypominam także, że gmina zobowiązana jest odebrać każdą ilość odpadów. Nie istotne jest więc, czy wystawimy przed płot dwa czy trzy worki z papierem. Możemy nie wystawić żadnego, bo produkujemy tych odpadów mało. Nie istotne, mamy obowiązek odebrać każdą ilość – mówił naczelnik.

Odbierać będą często

Znamy już także częstotliwość wywozu śmieci – tak w domach jednorodzinnych, jak na osiedlach. Odpady komunalne, czyli zmieszane, wywożone będą spod bloków dwa razy w tygodniu. Spod domów dwa razy w miesiacu. Śmieci po wstępnej segregacji, czyli tworzywa sztuczne, szkło oraz papier z osiedli znikały będą co dwa tygodnie, a spod domów raz w miesiącu. Odpadki zielone z obu rodzajów zsypów odbierane będą dwa razy na miesiąc, a wielkie gabaryty i odpadki elektroniczne dwa razy w roku, po telefonicznym zgłoszeniu. Dla osiedli wielkogabarytowe śmieci wywieźć będzie można co dwa tygodnie z uwagi na ilość i częstotliwość obecnych zgłoszeń.  Pełna lista wstępnej segregacji śmieci, wraz z wizualizacją, dozwolonymi i zabronionymi rodzajami śmieci, które trafiać mogą do poszczególnych kontenerów i worków dostępna jest na stronie segreguj.rybnik.eu.

(mark)