Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (334) Data wydania: 02.04.13

Chciałbym, żeby wróciła moda na sport

O piłce nożnej, klasach sportowych, aktywnym spędzaniu czasu i innych tematach związanych z kulturą fizyczną rozmawiamy z Pawłem Kaszycą, wicedyrektorem Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego z Oddziałami Integracyjnymi wchodzącego w skład rybnickiego Zespołu Szkół nr 3.

Kuba Pochwyt: W jaki sposób młody człowiek może dostać się do waszej klasy sportowej? Przeprowadzacie jakieś testy? Jeśli tak, to jak one wyglądają i jakich chłopaków wybieracie?

Paweł Kaszyca: Do klas sportowych gimnazjum mistrzostwa sportowego oraz klas sportowych liceum przeprowadzana jest selekcja, która składa się z kilku elementów: test sprawności ogólnej, test szybkości – bieg na 30 metrów, siła NN – skok w dal z miejsca, wytrzymałość – test PCW 170 na cykloergometrze, test sprawności specjalnej, żonglerka piłką w miejscu, prowadzenie piłki po kopercie na czas, ocena umiejętności w trakcie gry oraz rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem. Najbliższe testy odbędą się 13 i 27 maja.

W jaki sposób jesteście związani z klubem Energetyk ROW Rybnik?

Chłopcy uczęszczający do klas sportowych w gimnazjum i liceum grają w rozgrywkach pod szyldem Energetyka ROW Rybnik. Są to trzecie klasy gimnazjum (rocznik 97) oraz pierwsze, drugie i trzecie klasy liceum (roczniki 96, 95 i 94).

Jak wygląda przeciętny dzień ucznia w klasie sportowej?

To zależy od klasy. Prowadzimy szkolenie w trzech klasach gimnazjalnych i trzech licealnych. Gdy uczniowie mają zajęcia edukacyjne od 8:00 do 14:10 to po lekcjach mają trening. Natomiast kiedy trenują o 8:00, zajęcia rozpoczynają o 10:30. Dodatkowo w poniedziałki uczniowie uczęszczają na basen. W weekendy odbywają się mecze i różne turnieje, w których bierzemy udział. Można więc przyjąć, że dzień młodego piłkarza wygląda następująco: trening i lekcje lub lekcje i trening. No i oprócz tego w weekendy mecze.

Kto prowadzi zajęcia sportowe? Jacy trenerzy są odpowiedzialni za wychowanie młodych piłkarzy?

Trenerami pierwszej klasy gimnazjum są Jan Janik i Remigiusz Danel. Drugoklasistów prowadzi Krzysztof Skupień, zaś trzecioklasistów – Jarosław Wieczorek i Mateusz Kurc. Jeśli chodzi o liceum, to ja zajmuję się pierwszą klasą, Dariusz Widawski drugą, a Rafał Mitura trzecią.

Jaką bazą sportową dysponujecie?

W szkole posiadamy boisko ze sztuczną nawierzchnią, dużą i małą salę gimnastyczną, aulę wyłożoną matami i siłownię. Mamy też do dyspozycji obiekty MOSiR: pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem oraz trzy boiska naturalne.

Często mówi się, że w klasach sportowych mocno zaniedbywana jest nauka. Zgodzi się pan z tą teorią? Jak to wygląda u was?

Nie zgodzę się z tą tezą, ponieważ klasy sportowe w gimnazjum osiągają najlepsze wyniki w nauce, najlepiej piszą egzamin gimnazjalny. Nauka nie jest więc zaniedbywana. Jeżeli zawodnicy nie osiągają wyników w nauce, na które ich stać, są odsuwani od treningów lub gry w meczach mistrzowskich do czasu poprawy. Proszę mi wierzyć, że dla chłopaków to bardzo dobra motywacja. Trochę ciężej jest w klasach sportowych w liceum, ale zawodnicy uczą się na miarę swoich możliwości.

Kilku waszych wychowanków to dziś znani piłkarze. Kto z zawodowych sportowców rozpoczynał u was swoją przygodę z piłką?

Ci zawodnicy to Michał Buchalik, obecnie bramkarz Lechii Gdańsk, Marcin Wodecki grający w Podbeskidziu Bielsko-Biała i Gabriel Nowak, którego Górnik Zabrze wypożyczył do Rozwoju Katowice.

W Rybniku pojawiła się ostatnio moda na szkółki piłkarskie, które w różny sposób zachęcają rodziców, by przychodziły na zajęcia już z 3–4 latkami. Jak pan ocenia ten trend?

Są dwie strony medalu: patrząc z jednej, można się cieszyć, że już tak małe dzieci aktywnie spędzają czas wolny. Jednak należy odpowiednio dobrać treści zajęć i dostosować je do wieku, aby  rozpoczynające przygodę z piłką maluchy nie skończyły jej zbyt szybko... Natomiast większość tych szkółek nastawiona jest komercyjnie na zysk i takie zajęcia kosztują sporo pieniędzy.

Energetyk ROW Rybnik pewnym krokiem zmierza do pierwszej ligi. Czy uważa pan, że po ewentualnym awansie jeszcze bardziej wzrośnie prestiż waszej szkoły? W końcu docelowo wychowujecie młodych piłkarzy, mających stanowić przyszłość tego zespołu.

Uważam, że po awansie do pierwszej ligi prestiż naszej szkoły na pewno wzrośnie. Będziemy jedynym klubem w okolicy na tak wysokim poziomie rozgrywkowym. A to jest magnes, który przyciąga młodych adeptów piłki nożnej.

Czy uważa pan, że obecnie wraca moda na piłkę nożną i ogólnie na sport? Mamy w końcu nowe obiekty, specjalistyczne szkółki, orliki...

Bardzo chciałbym, żeby wróciła moda na sport. Jednak w dzisiejszych czasach bardzo często przegrywa on z komputerem, internetem i innymi formami spędzania wolnego czasu. Niestety, te nowe obiekty niejednokrotnie świecą pustkami. Teraz wszystko zależy więc od trenerów, czy zdołają zachęcić dzieci i młodzież do aktywnego uprawiania sportu.