Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (330) Data wydania: 05.03.13

Już PO wyborach?

Platforma sięga po prezesa przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej z Łazisk.

 

Dzisiaj wiadomo już, że kandydatem PO do uzupełniających wyborów parlamentarnych do Senatu będzie Mirosław Duży, były burmistrz Łazisk Górnych. Choć w Rybniku jeszcze nie zagościł, oficjalnego przedstawienia jeszcze nie było, nie wiadomo, czy w ogóle powinien tutaj przyjeżdżać. Nikt nie wie, kim jest.

Nazwisko Mirosława Dużego mówi rybniczanom tyle, ile dla  mieszkańców Łazisk znaczy Józef Makosz, były prezydent Rybnika. Niewiele, a może nawet zupełnie nic. Problemem tych dwóch kandydatów jest fakt, że właśnie głosów z nieznanego dla siebie terenu będą potrzebowali, by stanąć w szranki z Bolesławem Piechą, Pawłem Polokiem czy Januszem Korwin-Mikkem. Duży głosów z Rybnika, Makosz z Mikołowa.

Dużego w Rybniku nie zna nikt, a mogło być przecież inaczej. Platforma długo szukała swojego idealnego kandydata. Problem jednak w tym, że na dwóch, jeśli nie trzech frontach. W innym kierunku poszedł człon śląskiej Platformy, w którym udziela się poseł Marek Krząkała, a co innego widzieli członkowie wojewódzkiego zarządu partii, z posłem Tomczykiewiczem na czele. Pierwszym typem Krząkały był oczywiście Józef Makosz, bezpartyjny kandydat na senatora podczas ostatnich wyborów. Ten jednak zdecydował się startować niezależnie. – Na co mnie tam startować, gdy nie będzie mnie w kraju, nie będę nawet wiedział, jak kampania wygląda, bo partia ją za mnie zorganizuje. Wolimy zrobić to sami – mówi Makosz, który do końca marca przebywał będzie we Francji. Jak wspomina były prezydent Rybnika, toczone były na niemal najwyższym szczeblu rozmowy, by startował jako niezależny kandydat z poparciem Platformy, jednak na takie rozwiązanie nie zgodził się zarząd wojewódzki, czyli tzw. „środek”. – Zadzwonił do mnie Marek Krząkała i poinformował, że takie rozwiązanie nie jest możliwe. On jest za tym, pan Schetyna jest za, ale ci pomiędzy się nie zgadzają – mówi.

Drugim typem i wydaje się, że czarnym koniem zawodów, był Adam Fudali, obecny prezydent Rybnika. Włodarz miasta odmówił jednak wystąpienia w wyborach. – Moje miejsce jest w Rybniku, zostałem wybrany prezydentem miasta i to jest moja misja do wypełnienia – mówi Fudali.

Okazało się więc, że wśród bardziej znanych twarzy okręgu nie ma chyba więcej zwolenników Platformy lub chętnych do zasiadania w fotelu senatora. Sięgnięto więc po Mirosława Dużego, byłego burmistrza Łazisk Górnych. Przez chwilę mówiło się nawet o włodarzu Mikołowa, jednak ta plotka ucichła równie szybko jak powstała. Duży jest obecnie prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łaziskach, a w latach 2006–2010 pełnił funkcję burmistrza Łazisk Górnych.

Jako samorządowiec tej ziemi niestety stanąć w tym samym szeregu co Makosz, Fudali, a nawet Marek Balcer, burmistrz Mikołowa, nie może. Jako politykowi – daleko mu do rozpoznawalności Bolesława Piechy, kontrowersji Janusza Korwin-Mikkego, czy poparcia Ślązaków Pawła Poloka. PiS wystawiając posła Piechę dało wyraźny sygnał, że to nie jest „mecz o honor”, lecz raczej „o awans”, Platforma zaś – gdy najlepsi kandydaci odmówili – pogodziła się chyba z tym, że Duży może nie okazać się wielki.

(mark)