Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (327) Data wydania: 12.02.13

Rybnicki UŚ zmieni nazwę. Będą nowe kierunki

Poważne zmiany czekają rybnicki kampus. Jedna z uczelni założycielskich rybnickiego ośrodka – Uniwersytet Śląski w Katowicach – rozważa zmianę nazwy ośrodka dydaktycznego w naszym mieście. Niesie to za sobą sporą rewolucję, a także spory potencjał rozwoju.

Spośród wszystkich rybnickich wyższych uczelni to właśnie oddział dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego radził sobie dotychczas w kratkę. Głownie z powodu zmniejszającego się zainteresowania kierunkami, które dublowały się tylko z tymi, które macierzysta uczelnia oferowała w Katowicach. Nadchodzą jednak poważne zmiany.

Centrum bądź instytut

– Władze uczelni wciąż rozważają, jak po zmianach nasz oddział miałby się nazywać – mówi dr Marta Cuber, kierownik rybnickiej placówki. – Problem jest prozaiczny, rybnicki oddział leży 50 km od macierzystej placówki, stąd wątpliwości, czy będzie to centrum, czy może instytut – dodaje. Na razie trwają prace nad przygotowaniem projektu zmian, jednak nowa nazwa jednostki to nie wszystko. – Zmiany, które zajdą, będą dla przyszłych studentów zasadnicze – zapowiada Cuber.

Na pewno powstaną dwa zupełnie nowe kierunki – turystyka i przyrodoznawstwo. – Przyrodoznawstwo będzie o tyle ciekawym kierunkiem, gdyż w jego zakres wchodziła będzie także promocja nauki w mediach. To jedyny taki kierunek w Polsce – tłumaczy kierownik rybnickiego UŚ. Połączenie geografii, biologii, nauk o ziemi i szeroko pojętego dziennikarstwa będzie kierunkiem oryginalnym i niepowtarzalnym. Zainteresowanie rybnicką uczelnią wyraziły wydziały matematyki, fizyki i chemii oraz wydział nauk o ziemi, a więc geografia, geologia i ochrona środowiska. To dla – dotychczas nastawionego na głównie humanistyczne kierunki – ośrodka spora zmiana.

Taktyka małych kroków

Nie jest jednak tak, że w Rybniku z roku na rok przybędzie kilkuset studentów. – Droga do tych rewolucyjnych zmian jest długa i trzeba mądrze stawiać kroki – mówi Marta Cuber. Na pewno jeszcze raz ogłosimy „stary” nabór i przygotowywać się będziemy do wprowadzenia nowej oferty– dodaje.

Cuber nie ma jednak wątpliwości, że nastawienie na ekskluzywne dla Rybnika kierunki przyniesie sukces. Szczególnie, gdy mówimy o stale popularnej turystyce. – Biorąc pod uwagę śląskie realia i wagę środowiska nie tylko w debacie naukowej, ale przede wszystkim w mediach, to przyrodoznawstwo z promocją nauki w mediach może okazać się najbardziej obleganym kierunkiem – dodaje dr. Marta Cuber.

Choć zmiana nazwy i oferty rybnickiego oddziału UŚ jest po części efektem zmian ustawowych, wydaje się, że właśnie na taki krok Rybnik czekał od lat. – Prawda jest taka, że tutaj jest coraz mniej studentów. Dziś to nie problem wybrać się do Katowic, gdzie prócz pięcioletnich studiów mamy do dyspozycji ogromne biblioteki i łatwiejszy dostęp do pomocy naukowych – mówi Dominik, student UŚ w Rybniku. – Biorąc jednak pod uwagę planowane zmiany, muszę powiedzieć, że zapowiada się druga młodość rybnickiego ośrodka. Oby to wszystko, co założone, się udało. Wtedy stanowili będziemy poważną konkurencję na rynku naukowym, nie tylko w porównaniu do rybnickich uczelni, ale także w stosunku do Raciborza czy Katowic. A to już naprawdę coś – dodaje student.

Zapowiedzi poważnych zmian to pierwszy krok do rzeczywistego tchnięcia w rybnicki kampus drugiego życia. Kierownictwo UŚ zapowiada, że nie są to tylko puste słowa. Biorąc pod uwagę zakres i stopień zaawansowania tych przygotowań, trudno wątpić, że tak się nie stanie.

(mark)