Piątek, 20 września 2019

imieniny: Eustachego, Filipiny, Faustyny

RSS

Taka była wola Pana

06.11.2012 00:00 red

STANOWICE. Stanowicką parafię utworzono w 1976 roku. Do tego czasu macierzystą parafią wsi był Bełk.

W swojej historii wieś miała dwa kościoły. Pierwszy stanął tu w 1949 roku, a kolejny wierni własnymi rękami wznosii przez 12 lat. Dzisiaj parafia liczy 1924 wiernych i jest częścią dekanatu Dębieńsko.

Pan Bóg dogonił go w Stanowicach

W Stanowicach ludzie od zawsze byli silni wiarą, dzięki czemu udało się im stworzyć wielką parafialną rodzinę. 24 sierpnia 1996 roku los, a może sam Pan Bóg postawił na ich drodze ks. Eugeniusza Durczoka. Duchowny przybył do wsi z powierzoną mu przez arcybiskupa misją remontu i rozbudowy starego kościoła. Liczącą sobie 50 lat świątynię trzeba było zburzyć i zbudować od podstaw. Proboszcz bardzo długo zastanawiał się, jak tę nowinę przekazać mieszkańcom. Wierni wsparli go jednak i nie szczędząc wysiłków, pomagali w budowie świątyni. Zwieńczeniem trwającej blisko 12 lat budowy było poświęcenie nowej świątyni 23 sierpnia 2011 roku. – Dzięki proboszczowi mamy piękny kościół z prawdziwego zdarzenia. Zmobilizował mieszkańców do budowy – mówi Stanisław Breza, sołtys Stanowic. Jednak zasługą proboszcza Durczoka jest nie tylko nowy kościół. Duchowny dał się poznać jako dobry gospodarz parafii, co przełożyło się na zmianę terenu przykościelnego, położenie chodników, powiększenie cmentarza czy uporządkowanie terenu wokół probostwa. Od początku swojego proboszczowania w Stanowicach ks. Durczok czynnie włącza się w życie wsi. Bardzo dobrą współpracę z księdzem chwali sołtys Breza. Duszpasterz uczestniczy w spotkaniach miejscowego koła emerytów oraz innych organizacji społecznych działających na terenie sołectwa, żywo interesuje się sprawami Stanowic i jego mieszkańców. Sam proboszcz wspomina, że przed przybyciem do Stanowic proponowano mu budowę kościoła w innej parafii. Kapłan odmówił, bo stwierdził, że się do takiego dzieła nie nadaje. Tymczasem przeznaczenie, a może ręka boska dotknęła go w małej wsi, by stworzył wielkie dzieło.

Cenne relikwie

Wielką zasługą proboszcza Eugeniusza Durczoka jest wystaranie się dla parafii o relikwie patrona kościoła św. Jacka Odrowąża. Z okazji przypadającego w 2007 roku jubileuszu 750–lecia patrona proboszcz Durczok poprosił przeora oo. Dominikanów z Krakowa o relikwie świętego. W tym samym roku parafia otrzymała je z rąk ks. kardynała Stanisława Dziwisza wraz z dokumentem stwierdzającym ich autentyczność, podpisanym przez kard. Karola Wojtyłę. Ich uroczysta peregrynacja odbyła się w styczniu 2008 roku. Kolejne relikwie do kościoła trafiły rok temu, w dniu poświęcenia nowej świątyni. Były to relikwie św. Waleriana, które umieszczono w ołtarzu. Tego samego dnia proboszcza Durczoka i parafian czekała jednak o wiele większa niespodzianka. Obecny na konsekracji świątyni metropolita lwowski ks. aba Mieczysław Mokrzycki ofiarował parafii relikwię Błogosławionego Papieża Jana Pawła II. – U nas mówi się, że gdy ksiądz zbuduje kościół, ma już zapewnione niebo. Myślę, że to dotyczy was wszystkich – zwrócił się arcybiskup do mieszkańców Stanowic, przypominając i podkreślając tym samym ich wielki udział przy wznoszeniu kościoła.

Z baraku do kościoła

Zanim w Stanowicach zaczęto mówić o własnym kościele miejscem modlitwy mieszkańców była niewielka kapliczka św. Jana Nepomucena. Ludzie natomiast chodzili do kościołów w Bełku, Czerwionce albo Leszczynach. Pierwsze starania o własny kościół stanowiczanie zaczęli tuż po zakończeniu II wojny światowej. Czasy były ciężkie, a widoczna wszędzie gołym okiem bieda i wrogie wręcz nastawienie ówczesnych władz do jakichkolwiek inicjatyw związanych ze sprawami kościoła nie dawały szans na budowę. Wierni jednak nie dali za wygraną. Dzięki poparciu ówczesnego bełkowskiego proboszcza Wilhelma Pnioka dostali pozwolenie na budowę kościoła filialnego na terenie Stanowic. Na potrzeby budowy kościoła kupiono  w Rudach Wielkich stary, drewniany barak z obozu jenieckiego, a materiał z jego rozbiórki zużyto do wzniesienia świątyni. Przy budowie kościoła pracowała cała wieś, a na placu budowy dziennie stawiało się 70 osób, i praktycznie nie było takiego mieszkańca, który nie przyłożyłby do tego ręki. Poświęcony w 1949 roku kościół przetrwał 50 lat. Jego patronem został św. Jacek – patron diecezji katowickiej. Z czasem, gdy Stanowice stały się samodzielną parafią święty stał się również i jej patronem. Niestety kościół zaczął się powoli rozpadać, a ludziom w deszczową pogodę woda lała się na głowy. Tak zapadła trudna decyzja o rozbiórce starej i budowie nowej świątyni. By nie podnosić kosztów budowy podzielono ją na cztery etapy. I znowu parafianie wsparli proboszcza – na placu budowy zjawiali się mieszkańcy, lokalni przedsiębiorcy, rzemieślnicy. Długie lata budowy przyniosły wspaniały efekt. Dzisiaj stanowiczanie mają kościół, a w nim przecudne prezbiterium z ołtarzem głównym nad którym królują figury św. Jacka, bł. Jana Pawła II i św. s. Faustyny. Wart uwagi jest też ołtarz boczny z obrazem Jezusa Miłosiernego.

Życie w parafii i wokół kościoła

Proboszcz Durczok umiał przyciągnąć ludzi do kościoła. Dzięki jego zaangażowaniu przy kościele działa wiele grup parafialnych: czciciele Matki Bożej Fatimskiej, Apostolstwo Dobrej Śmierci, róże różańcowe, Dzieci Maryi, czciciele Miłosierdzia Bożego, Ministranci, Franciszkański Zakon Świeckich, krąg biblijny czy eucharystyczny ruch młodych. To z jego inicjatywy organizowane są wyjazdy do sanktuariów, coroczne bale charytatywne a we współpracy z radą sołecką od lat tradycyjnie w ostatnią sobotę sierpnia wieś bawi się na „Festynie Farskim”.  Co roku dzięki pomysłom proboszcza w kościele oglądać można inną stajenkę bożonarodzeniową. Przy parafii prężnie działa zespół charytatywny organizujący comiesięczne zbiórki datków, wspiera finansowo i rzeczowo najbardziej potrzebujących, odwiedza chorych. Dziełem pań z zespołu są pyszne ciasta i przysmaki jak grochówka czy jackowe pierogi na festyny farskie. Przy parafii od siedmiu lat działa Diakonia Słowa Bożego, która przygotowuje m.in. przedstawienia teatralne oraz montaże słowno–muzyczne. W swoim dorobku ma już dwa wystawione spektakle – „Pokutnik z Osjaku” oraz „Mój Chrystus połamany”. Dumą i chlubą św. Jacka jest istniejący od 14 lat chór parafialny „Hiacynt” będący ozdobą uroczystości parafialnych, ważnych świąt oraz jubileuszy. Zespół uczestniczy też w koncertach na terenie sołectwa, gminy oraz bliższych i dalszych miejscowości. Przy parafii od kilku lat działa też kółko misyjne, a uczestniczące w jego zajęciach dzieci proponują m.in. konkretne formy pomocy dzieciom np. w Afryce. Udało się im już m.in. „załadować” cały pociąg darów dla kolegów z afrykańskiej wioski: żywnością, ubraniami, lekarstwami, zabawkami, przyborami szkolnymi, a nawet książeczkami do nauki religii, Pismem Świętym, różańcami i strojami komunijnymi. Parafia ma swoją własną gazetkę, którą tworzy sześć osób i proboszcz Durczok. To „Jackowy Głos” zawierający informacje na temat zarówno życia kościoła, jak i problemów parafii i jej mieszkańców.

Małgorzata Sarapkiewicz


Proboszczowie parafii

Stanowice miały czterech proboszczów i każdy z nich wniósł do tej wspólnoty swoją własną cząstkę. Pierwszym proboszczem był we wsi ks. Edmund Górecki (1957–1981), który m.in. postarał się o nowy wystrój kościoła i wybudował probostwo. Po nim parafii proboszczowali ks. Zygmunt Podlejski (1981–1988) i ks. Jerzy Leichmann (1988–1996). Od 1997 roku proboszczem w Stanowicach jest ks. Eugeniusz Durczok.

Parafia św. Jacka w Stanowicach – metryczka

 • Adres, kancelaria: ul. Kościelna 2, 44–237 Bełk (kancelaria parafialna czynna po każdej mszy św.  z wyjątkiem sobót i niedziel–I piątek miesiąca po rannej i wieczornej mszy św.; III piątek miesiąca od godz.16.00, wtorek i czwartek po rannej mszy św., środy godz.8.00–10.00).
 • Kontakt: tel. 32/431–23–90, e–mail: stanowice@archidiecezja.katowice.pl , parafiastanowice@poczta.wiara.pl
 • Strona internetowa: www.parafiastanowice.wiara.pl
 • Proboszcz: ks. Eugeniusz Durczok – budowniczy kościoła.
 • Liczba parafian: 1924.odpust parafialny: niedziela po 16 sierpnia.wieczna adoracja: 4 grudnia.
 • Msze święte: w tygodniu –poniedziałek, środa (msza szkolna) i piątek –godz.17.00, wtorek i czwartek –godz.7.00, sobota –godz.17.00, w niedzielę –godz.7.00, god.10.00, godz.15.00 (nieszpory) i godz.15.30; inne nabożeństwa: msza św. młodzieżowa w I piątek o godz.18.00, nabożeństwo do MB Fatimskiej –13 dnia miesiąca (V–X godz.20.15, XI–IV godz.11.30), Koronka do Bożego Miłosierdzia –niedziela godz.14.45, nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia –III piątek miesiąca, godzinki ku czci NMP –I sobota miesiąca godz.7.30, Godzina Święta –Wystawienie Najświętszego Sakramentu –sobota godz.16.00, nabożeństwo do MB Patronki Dobrej Śmierci –2 dnia miesiąca godz.21.00.
 • Nauki i inne: katecheza przed chrztem św. –ostatnia sobota miesiąca godz.16.00, Chrzest św. –ostatnia niedziela miesiąca na mszy św. godz.15.30, nauki dla nowożeńców – przełom września, października oraz lutego i marca, odwiedziny chorych –I piątek miesiąca godz.8.30.
 • Ulice: Czynu Społecznego, Gospodarcza, Górnicza, Kościelna, Krótka, Kuźnicza, Strażacka, Nowa, Leszczyńska, Leśna, Powstańców, Szkolna, Ściegiennego, Wyzwolenia, Zwycięstwa, Zielona, 1 Maja, Żorska.
 • Cmentarz: parafialny
 • Dekanat:  Dębieńsko

 • Numer: 45 (313)
 • Data wydania: 06.11.12