Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (306) Data wydania: 18.09.12

Pourlopowy powrót do rzeczywistości

Jak poradzić sobie z powakacyjnym rozleniwieniem, przygotować się na deszczową jesień i utrzymać formę jeszcze długo po urlopie? Oto kilka wskazówek praktycznych i tych nietypowych.

Połowa na wakacjach

Z ankiet przeprowadzonych jeszcze przed wakacjami wynikało, że w tym roku ponad połowa Polaków wyjedzie na urlop. Wśród nich 30 proc. rodaków planowało wyjazd za granicę, a aż 70 proc. deklarowało chęć odpoczynku nad polskim morzem bądź w górach. W rzeczywistości z ponad tygodniowego urlopu poza miejscem zamieszkania skorzystało w te wakacje mniej niż połowa Polaków. Kryzys gospodarczy i związana z nim niepewność sytuacji finansowej były głównym powodem oszczędności. A ci, którzy pojechali?

Syndrom powakacyjny

Coraz częściej, nie tylko w psychologii, możemy się spotkać ze zjawiskiem określanym „syndromem powakacyjnym”. To nic innego jak trudności z powrotem do pourlopowej, szarej codzienności – pracy, domowych obowiązków, stresu. Rozleniwieni po czasie spędzonym na plaży, stajemy się wolniejsi, zdystansowani do tego, co zostawiliśmy przed wyjazdem, rozmarzeni. Nie chce nam się rzucać w wir pracy, kiedy w pamięci mamy jeszcze obrazki z gorącej Grecji, słonecznej Chorwacji. Na pulpicie komputera zaś niedawno robione zdjęcia z wakacji. Są tacy, którym wystarczy dzień, aby przestawić się na nowy rytm codzienności. Są jednak i tacy, którym przychodzi to trudniej. Jak więc przetrwać powakacyjne chwile w mieście?

Po pierwsze nastawienie

To od niego najwięcej zależy, a i nasza świadomość, że „rzeczywistości nie zmienimy” ma niemałe znaczenie. Spróbujmy więc skupić się na energii, jaką zebraliśmy podczas urlopu i wykorzystać ją do zwiększenia swojej efektywności w pracy. Ze świeżym umysłem możemy zrobić więcej i szybciej, dzięki czemu zyskamy więcej czasu dla siebie i świadomość dobrze wykonanej pracy. Taka świadomość zdecydowanie relaksuje, a i szef zobaczy, że nasz urlop wychodzi mu na dobre. Bądźmy aktywni. Zrealizujmy wreszcie długo odkładane przed urlopem plany, na które nie mieliśmy czasu albo energii. Naprawa cieknącego kranu, wizyta u znajomych, odwiedzenie nowo otwartego muzeum to zajęcia, które mogą poprawić nastrój.

I jeszcze coś

Zdaniem Wiktora Koszyckiego, analityka zachowań społecznych, kiedy na dworze dużo słońca, nasze ciało wydziela więcej feromonów – związków, które m.in. poprawiają nam nastrój. To one są odpowiedzialne za dobre samopoczucie, pewność siebie czy popęd seksualny. – W sezonie „pourlopowym” wzrasta zainteresowanie tymi związkami, bo kiedy słońca coraz mniej, chcemy poczuć się lepiej, poprawić relacje z otoczeniem, zwiększyć pewność siebie, czy wreszcie utrzymać wysoki poziom wakacyjnego libido seksualnego. I tak aż do kolejnego urlopu – twierdzi Kaszycki.

Aby nie cierpieć na „syndrom powakacyjny” można zostać w domu, ale – jeśli finanse i czas pozwalają – chyba lepiej przetrwać te kilka pourlopowych dni ciesząc się zgromadzoną energią i dystansem do codzienności.

(opr. pm)