Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (301) Data wydania: 14.08.12

Kopalnia odsłoniła swoją przeszłość

Lokalna grupa historycznych szperaczy spotkała się by obejrzeć film o kopalni Rydułtowy.

Po sukcesie projektu „Tajemnice Zamku” mieszkańcy miejscowości połknęli bakcyla poszukiwania zagadek przeszłości. Dzięki temu udało się założyć stowarzyszenie, które swoją działalność będzie opierać na szperaniu w historii.

Czernica. We wtorek 7 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Wciąż wiele tajemnic do odkrycia”, który oprócz stworzenia gry planszowej dla mieszkańców, zakłada także szereg czterech spotkań o tematyce historycznej. Mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z czernickimi młynami, wiatrakami oraz rzemieślnikami, którzy pracowali we wsi na przestrzeni wieków. Podczas pierwszego spotkania goście mogli zobaczyć, jak kształtowała się historia kopalni, która istnieje pod ich stopami. Wszystko dzięki filmowi „Rydwany węgla” w reż. Bogusława Porwoła, stworzonego dla KWK Rydułtowy–Anna. – Rydwany węgla – to pierwsza taka produkcja wykonana przez nas. Miało być 10 minut dokumentalnego filmu o dwustuletniej historii kopalni Rydułtowy–Anna. Wyszło prawie półtorej godziny fabularyzowanej wersji z całym sztabem aktorów – amatorów. Fabularyzowany film o historii kopalni oraz okolicznych miejscowościach kręciliśmy od 12 września 2006r. Wzięło w nim udział niemal dwustu aktorów–amatorów. Głównie górników z tej właśnie kopalni. Na potrzeby filmu stworzyliśmy też własne legendy, np. jak powstało czako – górnicza czapka. W filmie wykorzystano archiwalne mapy i 8–minutowy film z 1941 roku – informują filmowcy. Przed projekcją filmu, publiczność wprowadził krótko w zawiłą historię kopalni historyk dr Jan Krajczok.

Rewolucja przyszła z węglem

– W XVIII w. na całym świecie rozpoczęła się wielka rewolucja przemysłowa związana z wynalezieniem maszyny parowej. Aby te maszyny mogły działać, spalano wszystko, co było pod ręką, czyli głównie drewno. W ten sposób Anglia pozbawiła się lasów, gdzie dzisiaj możemy oglądać zielone pola. Niemcy później również zaczęli wykorzystywać maszyny parowe, skutkiem czego dzisiaj Sudety pozbawione są drewna. Po pewnym czasie jednak zaczęło go brakować, więc szukano paliwa. Znaleziono węgiel. Wiadomo było, że na Śląsku jest i trzeba było go poszukać. Na naszym terenie powstała jedna z najstarszych kopalni – Hoym, po wojnie nazwana Ignacym (ze względu na Ignacego Mościckiego, a Hoym z powodu ministra zajmującego się kopalinami). Jednocześnie w tym samym czasie w XVII wieku w Czernicy na Babiej Górze szukano węgla – powiedział dr Jan Krajczok. Węgiel w Czernicy w końcu znaleziono. W 1797 roku Fryderyk von Sack dostał zezwolenie na wydobycie. Węgiel w Czernicy zaczęto wydobywać w kopalni Charlotte w 1806 roku, z kilkunastu szybów o głębokości 30, 40, 100 m. Problem z transportem rozwiązała kolej, którą oddano do użytku 1856 roku. Stało się to przełomem cywilizacyjnym dla regionu. Później kopalnia Charlotte została zmieniona w Kopalnię Rydułtowy.

Kolejne spotkania wkrótce

Historia kopalni to tylko mały ułamek przeszłości Czernicy, dlatego mieszkańcy postanowili dalej drążyć historyczne tematy. – Przed nami jeszcze trzy spotkania. Najbliższe odbędzie się 22 sierpnia, kiedy będziemy omawiać historię młynów i wiatraków. Później we wrześniu czekają nas dwa kolejne. Na jednym będziemy poszukiwali tajemnic krzyży i kapliczek, a w ostatnie chcemy zaangażować jak najwięcej starszych mieszkańców naszej społeczności, aby odtworzyć miejsca działalności dawnych rzemieślników, sklepów i usług. Naniesiemy to na mapę Czernicy i w ten sposób zdobędziemy trochę wiedzy, co być może w naszych domach kiedyś się mieściło – mówi Agnieszka Pytlik, pomysłodawczyni projektu. Po projekcji filmu o kopalni, grupa najbardziej zaangażowanych mieszkańców postanowiła założyć stowarzyszenie, które będzie propagowało lokalną historię oraz odkrywało dotychczas nieznane fakty z przeszłości. Dokumenty w sprawie rejestracji stowarzyszenia trafiły do Krajowego Rejestru Sądowego.

Szymon Kamczyk


Konkurs na makietę

Grupa „Lokalni Szperacze” przygotowała konkurs dla wszystkich pasjonatów. Celem konkursu jest przygotowanie makiety Czernicy  w dowolnej technice i z dowolnych materiałów. Na makiecie musi znajdować się obiekt, budowla lub miejsce, które już nie istnieje w przestrzeni wsi. Makiety można składać do 15 września w Ośrodku Kultury „Zameczek” w Czernicy. Nagrodą w konkursie będzie unikatowa, premierowa niespodzianka dotycząca miejscowości.