Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (289) Data wydania: 22.05.12

Wiata widmo

Na stacji PKP Czerwionka-Dębieńsko podróżnych ma chronić wiata. Po dwóch latach okazało się, że nigdy jej tam nie było.

CZERWIONKA. Kilka lat temu kolej zburzyła rozwalające się budynki kasy i poczekalni, a ich resztki zrównano z ziemią. W ramach dalszych oszczędności na dworcu nie zamontowano nawet tablicy informacyjnej z godzinami odjazdów pociągów, a podróżnym zafundowano „poczekalnię” pod chmurką. Dwa lata temu w eter poszła wiadomość, że w odpowiedzi na apele mieszkańców, chcąc ulżyć doli podróżnych gmina z własnych środków zakupiła i zamontowała na terenie stacji wiatę. Dla podróżnych miało to być miejsce chroniące ich przed deszczem, a zimą przed śniegiem. Problem w tym, że wiaty na dworcu nie ma i nigdy je tam nie było. – Ciekawe gdzie ta wiata miała stać? Od lat codziennie jeżdżę z Dębieńska pociągiem do Katowic i jakoś jeszcze nie zdarzyło mi się jej widzieć. Od kiedy zburzono budynki, to przed deszczem chronimy się pod wiaduktem. To przez ostatnie lata jest jedyne miejsce, gdzie ludziom nie kapie na głowę – oznajmia Andrzej Klimek. – Na Dębieńsku nigdy nie było żadnej wiaty – stwierdzają kolejni podróżni. Sami, osobiście przeszliśmy wzdłuż i wszerz teren dworca, i niestety nie znaleźliśmy najmniejszych śladów po wiacie. Skąd więc informacja, że wiata na stacji stoi? Hanna Piórecka–Nowak, rzeczniczka czerwioneckiego magistratu przyznaje, że wiata miała być, ale jednak jej nie ma. – Rozmowy dotyczące zamontowania przez gminę wiaty na terenie stacji kolejowej Czerwionka Dębieńsko były zaawansowane. Dokładaliśmy starań, aby wiata została zamontowana, niestety sprawy nie udało się sfinalizować – mówi. Problemem okazały się trudności związane z procedurą użyczenia terenu, bo ten nie jest własnością gminy. Urzędnicy zrezygnowali, kiedy okazało się, że gmina oprócz wydatków na kupno i montaż musiałaby jeszcze płacić kolei za dzierżawę gruntu na którym nieszczęsna wiata by stała. Z tego powodu podróżnym dalej w razie niepogody pozostaje schronienie pod wiaduktem. Jak długo? Nie wiadomo. Muszą czekać na lepsze czasy. Możliwe, że te nadejdą wraz z uruchomieniem nowej kopalni. – Być może jeśli na stacji będzie większy ruch i zwiększą się wpływy do budżetu, gmina zdecyduje się na utworzenie tzw. „stacji parasol” – ma nadzieję rzeczniczka.

(MS)