Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (286) Data wydania: 01.05.12

Kiedy połączenie studzienki z oczyszczalnią?

Radni proszą o rozpoczęcie budowy sieci ze studzienki na Sportowej do oczyszczalni ścieków.

LYSKI, SUMINA. Radny Jan Widenka zapytał na sesji wójta, czy gmina podejmie odpowiednie kroki w sprawie studzienki 29 na ul. Sportowej. Okazuje się, że główną przyczyną zaniechania inwestycji jest brak pieniędzy.

Obecnie studzienka 29 jest ostatnim fragmentem kanalizacji na Sportowej w Lyskach, gdzie ścieki odbierane są za pomocą szambowozu. Inwestycja miałaby połączyć studzienkę 29 z oczyszczalnią. Radny Widenka pytał, kiedy gmina przystąpi do budowy sieci i czy istnieje jakaś dokumentacja. – Jest dokumentacja, ale bez przejścia pod torami – mówił wójt i stwierdził, że oprócz finansów nie ma żadnych przeszkód w realizacji zadania. Szacunkowy koszt inwestycji może wynieść ok. 500 tys. zł. W sprawę zaangażował się także radny Grzegorz Dudek ze Zwonowic. – Czy nie moglibyśmy pozyskać jakichś środków zewnętrznych na tą inwestycję? Z tego co mi wiadomo, gmina stara się pozyskać dofinansowanie na kanalizację bytową. Czy to zadanie nie miałoby szans wejść w zakres tego projektu? Wiem, że blokuje nas sytuacja, że nie mamy na to dokumentacji. To trwa już chyba12 lat – powiedział Dudek. Wójt postanowił wyłożyć kawę na ławę i przedstawił szczegółowo ogląd sytuacji, dotyczącej kanalizacji w gminie. – Przygotowanie dokumentacji dla tego obszaru to nie jest 5 tygodni, czy nawet nie 2–3 miesiące. Myślę, że będziemy szukać pieniędzy, aby zlecić to opracowanie i myślę, że państwo radni zderzą się z tą rzeczywistością. Ja już mówiłem, że mamy przejście pod torami, które funkcjonuje od lat osiemdziesiątych nieformalnie. My próbujemy z kolei przejąć ulicę kolejową, która jest wyasfaltowana od chyba 8 lat. Do kogo się mam poskarżyć? Akurat dzisiaj udzielaliśmy odpowiedzi do posłów Ruchu Palikota, którzy wystosowali do nas zapytanie w jakich tematach nie możemy sobie dać rady z koleją. Odpowiedzieliśmy, że od 8 lat nie możemy przejąć tego, co już dawno powinno być nasze. Myśmy wszystko wymierzyli, wszystkie czynności zostały przygotowane, tylko nie ma woli, żeby to zakończyć. Mamy do zrobienia też podstawowe przejście wodociągowe pod torami na ul. Nowej. Też go nie potrafiliśmy wtedy zrobić, a teraz po prostu nas na to nie stać – powiedział wójt. Radni chcą kontynuować temat, aby wreszcie zakończyć sprawę bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż praktycznie codzienne wywozy szamba. Pojawiły się nawet głosy, aby rozłożyć inwestycję na dwa lata przeznaczając środki po połowie z dwóch budżetów. Radni do sprawy będą wracać  na kolejnych sesjach rady.

Szymon Kamczyk