Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (284) Data wydania: 17.04.12

Jedyny taki w regionie i na Śląsku

Drewniany kościół w Wielopolu jest obecnie najstarszym zabytkiem budownictwa drewnianego na ziemi rybnickiej, a dzięki najstarszej zachowanej polichromii patronowej w województwie śląskim ma szczególną wartość dla dziedzictwa i rozwoju kulturalnego.

Przepiękny, zabytkowy kościół MB Różańcowej i św. Katarzyny Aleksandryjskiej stoi dumnie na wzgórzu wśród osiedlu domków jednorodzinnych.  Wspaniałe, przytulne wnętrze i piękne obejście wokół świątyni sprawia, że kościółek jest nie tylko obowiązkowym miejscem odwiedzin znajdującym się na trasie licznych turystów, ale również bierze w nim ślub coraz więcej młodych ludzi z poza parafii. Dzięki unikalnemu wyposażeniu w ławki renesansowe z „wyciągami”, zabytkowej polichromii jest jednym z niewielu obiektów sakralnych pokazujących wybitne możliwości chłopskiego ciesielstwa w budownictwie na tzw. zrąb. Został wybudowany w 1534 roku w Gierałtowicach z fundacji Stanisława Dąbrówki. W 1844 roku wzbogacił się o dobudowaną wieżę o słupowej konstrukcji, na wzór starych dzwonnic. Przy bocznych elewacjach znajdują się kryte gontem soboty czyli daszki mające zapewniać schronienie uczestnikom nabożeństwa. W 1976 roku kościół przeniesiono z Gierałtowic do Wielopola. Do świątyni prowadzą dwa wejścia – czołowe od strony więzy z drzwiami ozdobionymi gotyckimi okuciami i boczne od strony nawy, poprzedzone małą kruchtą zbudowaną na słup.  Kościół przeszedł dwie renowacje. Jedną  w 1676 roku, drugą w latach  1960-61. Podczas tego ostatniego remontu odkryto w świątyni niezwykle cenną późnogotycką polichromię patronową i ornamentalną z około 1534 roku, a więc czasów budowy kościoła przedstawiającą m.in. piastowskie orły w gotyckich tarczach z około 1535 roku, motywy roślinne i geometryczne oraz wizerunek św. Katarzyny patronki kościoła. Dzisiaj nie ma już we wnętrzach kościoła zabytkowych ołtarzy, ambony oraz ławek z XVI w. Obecnie, oprócz unikalnej późnogotyckiej polichromii patronowej w świątyni podziwiać można pochodzący z dawnego ołtarza głównego zabytkowy obraz św. Katarzyny z 1828 roku wykonany przez Franciszka Froemla z Moraw, obrazy stacyjne Męki Pańskiej z napisami polskimi z 1841 roku oraz rzeźby: św. Anny Samotrzeciej i gotycką Madonnę z Dzieciątkiem. W 2010 roku w wielopolskiem kościele został zainstalowany specjalny system przeciwpożarowy oparty na nowoczesnej technologii. Dzięki zainstalowanym pod ziemią dwóch komorach (jednej z wodą, drugiej z pompą i płynem gaśniczym), czujnikom dymu wewnątrz oraz szeregiem dysz na dachu (w wypadku pożaru będą zraszać budynek) możliwe będzie stłumienie pożaru już w zarodku. Wielopolski zabytek można zwiedzać codziennie albo podczas mszy świętych, albo po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się.

(MS)