Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (284) Data wydania: 17.04.12

Ulepszają naprawdę duże auta

Rybnicka firma Kadam może poszczycić się niezwykłym taborem, rozpoznawalnym w Polsce i Europie.

Ciężarówka z bohaterami filmu „Auta” jest rozpoznawalnym elementem rybnickiego przedsiębiorstwa Kadam, nie tylko w kraju, ale również za granicą. – Zdarza się, że ludzie podbiegają i robią sobie zdjęcia – mówi Adam Karasiński, właściciel firmy i pomysłodawca tuningu samochodów.

Ciężarowa scania R 620 z silnikiem V8 to nie jedyny samochód, który postanowiła ulepszyć firma Kadam. Po scanii do firmy trafiło volvo FH 16, które również przeszło znaczącą przemianę, a jak zapewnia właściciel samochodów, w najbliższym czasie pojawi się jeszcze jeden kolorowy kolos. Cała przygoda z tuningiem ciężarówek rozpoczęła się jednak od scanii. – Kiedyś też jeździłem jako kierowca. Pierwsze kursy były do Hiszpanii, gdzie kierowcy ciężarówek mają o wiele lepszy technicznie sprzęt niż w Polsce. Przeważnie są to scanie z silnikami V8. Wtedy takie auto było dla mnie szczytem marzeń. Z biegiem lat dbałem o stan techniczny aut, które pojawiały się już w mojej firmie. Pojawiła się jednak konieczność wymiany samochodu u jednego z kierowców. Nie było wątpliwości, że nowym nabytkiem będzie scania z silnikiem V8. To właśnie Sławomir Kopernik, który obecnie jeździ samochodem z bohaterami filmu „Auta” zapoczątkował całą zabawę z tuningiem. Już na wcześniejszym aucie próbował zamieścić rysunki na karoserii, jednak nie na taką skalę – mówi Adam Karasiński.

Dlaczego w „Auta”?

Samochód w „Auta” to trzyosiowa scania z legendarnym, produkowanym od 40 lat silnikiem V8. Nie było wątpliwości, że w ciężarówkę warto zainwestować dodatkowe pieniądze. – Uważam, że to najlepszy silnik na świecie. Od tego się zaczęło. Nowy samochód tego typu jest drogi, a mi udało się znaleźć go na Łotwie, kiedy w 2009 roku firmy dotknął kryzys. To auto miało przejechane prawie 50 tys. km, tylko było w kolorze zielonym, który nie pasował do naszej firmy. Przypadkowo dostałem kontakt do Marka Kierko, jednego z największych profesjonalistów w kwestii projektowania grafiki. Wykonał on projekt rysunków inspirowanych filmem „Auta”, który w tym okresie był ulubioną bajką mojego dziecka. Film stał się już kultowy, mnie też bardzo się podoba – mówi właściciel firmy Kadam. Samochód trafił do warsztatu w Pile, gdzie pozostał przez niecałe dwa miesiące, na czas malowania. W rok po powrocie do Rybnika, za sprawą jednego z tutejszych przedsiębiorstw, zmodyfikowany został układ wydechowy pojazdu oraz założono rurowanie auta. Dzięki modyfikacjom odgłosy wydawane przez silnik stały się bardziej głębokie, a po remoncie w aucie mogła zostać zainstalowana postojowa klimatyzacja. Podczas ostatniej zimy, dzięki wsparciu sponsora, w scanii zmieniono tapicerkę na skórzaną.

Fantastyczne volvo

Scanię można podziwiać na różnych zlotach oraz działaniach promocyjnych. Firma Kadam angażuje się także podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ubiegłym roku do taboru stuningowanych firmy Kadam dołączyło volvo. – Ten samochód kupiliśmy pod specjalistyczną naczepę. Przyjechał do mnie Marek, który malował wcześniej scanię i przez 3 dni kombinowaliśmy nad tym, co namalować. Wymyśliliśmy dwa smoki, inspirowane twórczością ilustratora fantasy Borisa Vallejo. W tym aucie podobała mi się to, że zastosowane zostały farby, wyróżniające się przy dobrym świetle. Same smoki może nie są najlepszym pomysłem na ozdobę auta, ale efekt wizualny jest bardzo dobry – stwierdza Karasiński. Volvo zostało wzbogacone o rurowania boczne oraz wykonaną od podstaw rurę wydechową, pozwalającą zmieniać wydawane tony już po naciśnięciu jednego klawisza. Kierowcą auta w smoki jest doświadczony szofer Wojciech Kubica, który potrafi wycisnąć z samochodu ostatnie poty, aby dowieźć ładunek w ekspresowym tempie.

Puchary i tytuły

W najbliższym czasie w rybnickiej firmie pojawić ma się nowy nabytek, który również poddany zostanie ulepszeniom wizualnym i technicznym. Będzie to również scania z silnikiem V8, różniąca się od wcześniejszej dwuosiową konstrukcją. Kierowcą samochodu zostanie Marek Pic, który ma za sobą pracę na amerykańskich truckach, w ciężkich warunkach Stanów Zjednoczonych. Auta firmy Kadam, które niewątpliwie wyróżniają się na drodze, miały tworzyć dodatkową promocję dla firmy. Oprócz tego, udało się osiągnąć dodatkowe sukcesy. Scania może poszczycić się m.in. 1 miejscem w wyborze miss publiczności na imprezie Pomorska Miss Scania 2010. Na koncie firmy są także tytuły miss publiczności Master Truck 2010 w Opolu, miss publiczności 17 Trakerskich Spotkań 2010 w Krakowie oraz szereg nagród na Truck & Bus Show w bydgoskim Myślęcinku. Jak zapewniają kierowcy i szefostwo firmy, na tym nie poprzestaną.

Szymon Kamczyk