Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (279) Data wydania: 13.03.12

Długa droga do własnego kościoła

Pierwszego w dziejach sołectwa kościoła palowiczanie doczekali się dopiero w 1981 roku.

PALOWICE. Parafia Trójcy Przenajświętszej w Palowicach należy do dekanatu Orzesze. Wieś od początku swojej ponad 700–letniej historii związana była z parafią w Woszczycach. Mieszkańcy chcieli jednak własnej parafii. Palowiczanie nie mieli własnego kościoła. Na msze chodzili do Woszczyc bądź okolicznych miejscowości. Po zakończeniu II wojny światowej nabożeństwa były odprawiane w przydrożnej kaplicy św. Jana Nepomucena. Opiekę duszpasterską nad Palowicami sprawował ks. Ludwik Pitas woszczycki proboszcz, który wsłuchując się w głosy wiernych w 1969 roku rozpoczął starania o budowę we wsi kościoła. Kupił nawet dużą parcelę budowlaną na której świątynia miała zostać wybudowana. Droga mieszkańców Palowic do własnego kościoła była długa i wyboista. Niestety ks. Pitas nie doczekał tej chwili. Zgoda przyszła 20 dni po jego śmierci, w Niedzielę Palmową 30 marca 1980 roku.

Zamiast budowy przenosiny

W Palowicach nie budowano jednak nowego kościoła. Po wielu trudnościach przeniesiono tam opuszczoną i niszczejącą drewnianą świątynię p.w. Trójcy Przenajświętszej z Leszczyn. Jej oficjalnym pierwszym budowniczym został ks. Alfred Szkróbka, który po przybyciu do Palowic zaczął odprawiać co niedzielę msze święte w tzw. „zielonym kościele” czyli parku za kaplicą św. Jana Nepomucena. Na przenosinami kościoła do wsi zawisły jednak czarne chmury. Wszystko przez lokalizację. Odpadła działka zakupiona przez ks. Pitasa, bo kłody pod nogi zaczął rzucać urząd gminy. Odwołania, petycje i protesty trwały kilka miesięcy. W końcu zdecydowano się na inną lokalizację. Niestety właściciel działki nie chciał jej sprzedać. Ostatecznie zgodziła się na to spadkobierczyni. Po trzech miesiącach starań uzyskano też zgodę na przenosiny. 14 września 1980 roku poświęcono miejsce, na którym miał stanąć zabytkowy kościół i nowo zbudowany dębowy krzyż.

Budowniczy kościoła i pamiątki czasów

Zainteresowanie kościołem było ogromne. Plac budowy wielokrotnie wizytował ordynariusz diecezji katowickiej ks. bp dr Herbert Bednorz. Wielkie zasługi dla powstania palowickiego kościoła mają księża, jego budowniczy – były proboszcz woszczycki ks. Ludwik Pitas, główny realizator budowy ks. Alfred Szkróbka oraz pierwszy proboszcz palowicki – ks. Reinhard Schittko. Wiosną 1981 roku w Leszczynach rozpoczęły się prace rozbiórkowe kościoła, a 18 maja grupa cieśli z Orawy rozpoczęła jego rekonstrukcję w Palowicach, która trwała pięć miesięcy. 14 czerwca w pierwszy w historii Palowic odpust Trójcy Przenajświętszej do fundamentów prezbiterium wmurowano puchar z pamiątkami –aktem erekcyjnym, srebrnym medalem z Watykanu, plakietkę z tworzywa z podobizną Ojca Św. Jana Pawła II oraz srebrną monetę 200–złotową. Dwa miesiące później zrekonstruowaną świątynię poświęcił ks. bp Herbert Bednorz. 

Własna parafia i świątynia 

– Pątnikom palowickim uczestniczącym w milenijnej pielgrzymce do Matki Boskiej Piekarskiej nie przeszła nawet myśl, aby widniejące na frontonie kościoła kalwaryjskiego hasło „Najświętszej Trójcy Wieczną Część!”, wzięte z nowej  pieśni na Tysiąclecie, stało się po 15 latach hasłem historycznej uroczystości w swojej wsi – wspomina uroczystość poświęcenia kościoła ks. Reinhard Schittko, pierwszy proboszcz. Jego przyjście do Palowic zbiegło się z kilkoma ważnymi dla wsi wydarzeniami – poświęceniem pierwszego w dziejach wsi kościoła, powołaniem do życia parafii oraz mianowaniem jej pierwszego proboszcza, którym został właśnie ks. Schittko. Nowy proboszcz świątynię zastał bez okien i drzwi, a probostwo zaledwie trochę ponad poziom ziemi. Musiał od podstaw organizować życie parafialne Palowic. Parafia rozkwitła – zmieniło się otoczenie, wystrój kościoła, dokończono budowę probostwa, ogrodzono i zagospodarowano obejście, zbudowano stylowe sanitariaty, parking przykościelny oraz utwardzono drogę dojazdową. Ponad 10 lat temu przy kościele wybudowano dzwonnicę z trzema dzwonami i szafkową kapliczką dopasowaną architektonicznie do 400–letniej świątyni. Dźwięk dzwonów mieszkańcy usłyszeli po raz pierwszy 31 maja, gdy do ojczyzny z pielgrzymką przybył Jan Paweł II. Kilka lat temu powstał natomiast dom parafialny, w którym znajduje się biblioteka, salki katechetyczne oraz sala gościnna z zapleczem. Obecnym gospodarzem palowickiej parafii od 2009 roku jest proboszcz ks. Hubert Pasoń. 

  • Parafia Trójcy Przenajświętszej w Palowicach –metryczka 
  • Probostwo: ul. Woszczycka 17a, 44–246 Palowice, 
  • Kontakt: tel. (32) 427–40–44 
  • Strona internetowa: www.parafia.palowice.net
  • Obecny proboszcz: ks. Hubert Pasoń (2009–nadal)
  • Poprzedni proboszcz: ks. Reinhard Schittko (1981–2009)
  • Odpust Parafialny: 14 czerwca – Uroczystość Trójcy Przenajświętszej
  • Wieczna Adoracja: 25 października
  • Msze św. – Poniedziałek – Środa: godz.8.00, Czwartek–Sobota: godz.17.00, Niedziele i święta: godz.7.30, 10.30 i 16.00.
  • Msza św. szkolna w czwartki: godz. 17.00
  • Kapłani pochodzący z parafii: ks. Bogdan Cofalik MSF 1987, ks. Karol Płonka (9 maja 2009 r.)

(MS)