Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (277) Data wydania: 28.02.12

Czytali utwory po śląsku

21 lutego do Chałupek zjechali uczestnicy spotkania „Śląski język serca”.

W związku z Międzynarodowym Dniem Mowy Ojczystej członkowie wodzisławsko–żorskiego koła Ruchu Autonomii Śląska zorganizowali szczególne spotkanie w Chałupkach. Do Hotelu Zamek przyjechali nieprofesjonalni pisarze, tworzący po śląsku. Fragmenty swoich książek, opowiadań i wierszy zaprezentowały Maria Kostrzewa z Tworkowa i Ewelina Sokół–Galwas z Wilchw, a także Andrzej Kiełkowski ze Świerklan i Jerzy Buczyński z Głożyn. Spotkanie poprowadził Paweł Polok. 

Śląski jest językiem ojczystym

Zgromadzeni w Chałupkach goście mieli okazję nie tylko wysłuchać utworów zaproszonych twórców, ale także dzielić się własnymi próbami literackimi. – Kiedy czytaliśmy swoje teksty, okazało się, że publiczność też ma swoje fragmenty. Wśród tych ludzi były emerytowane nauczycielki, które przedstawiały swoje opowiadania, a także osoby piszące prace o tematyce regionalnej. Pochodzili z różnych miejscowości: Krzyżanowice, Zabełków czy Olza. Takie spotkania są świetną okazją do pielęgnowania śląskiej mowy i integracji środowisk jej miłośników – mówi Andrzej Kiełkowski, który ma na koncie kilka publikacji po śląsku. Dla większości zebranych w Chałupkach gości śląski jest językiem ojczystym i taka deklaracja padała wówczas z ich ust. Niektórzy dzielili się zdarzeniami z przeszłości, kiedy to byli ganieni lub poniżani za posługiwanie się śląskim. Inni z kolei wspominali czasy, w których śląskim posługiwano się w każdej dziedzinie życia. – Czytane treści spowodowały, że śląski zabrzmiał rzeczywiście jako język serca. Zaprezentowana twórczość w ogromnej części niosła spory ładunek nostalgii za czasem i Śląskiem zapamiętanym z młodości. Dotykała wielu elementów, z jakich składa się człowieczy los – mówi Janusz Wita z wodzisławsko–żorskiego koła RAŚ.

Padały ważne pytania

W dyskusji, jaka nawiązała się po wysłuchaniu śląskich utworów, padały pytania o przyszłość języka. Goście zastanawiali się nad tym, czy śląski przetrwa w dobie zaawansowanych technologii  informacyjnych oraz czy telewizja i internet mogą pomóc czy zaszkodzić zachowaniu śląskiego. – Na szczęście minęły już czasy, które wielu z nas jeszcze pamięta, gdy za używanie śląskiego można było narazić się na szykany. Pytanie tylko, czy, paradoksalnie, nie doczekaliśmy czasów zanikania mowy naszych starzyków? Przecież nasi przodkowie byli w stanie po śląsku rozmawiać w sytuacjach codziennego życia, ale też umieli przedstawiać abstrakty po naszymu – mówił Janusz Wita. Goście zaczęli opowiadać o tym, w jaki sposób kultywują w swoich miejscowościach śląską mowę. Padały przykłady zbiorów zabytkowych książek pisanych po śląsku, tworzenia izb pamięci w szkołach czy nowych publikacji. Andrzej Kiełkowski przygotowuje właśnie kolejną książkę, której tytuł brzmi „Jak sie to piyrwej łonaczyło”. – Tekst będzie dotyczył różnego rodzaju urządzeń, jakie były dawniej w użyciu na Śląsku – zdradził autor. Dyskusja w Chałupkach zakończyła się optymistycznym dla przyszłości języka śląskiego wnioskiem, iż liczba ludzi, dla których śląsko godka jest językiem serca jest wciąż bardzo duża. Ci z kolei nie ustają w wysiłkach, by swój język promować i zachować od zapomnienia. 

(an)