Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (275) Data wydania: 14.02.12

Szesnaście lat wyławiają talenty

Wielkimi krokami zbliża się szesnasta edycja „festiwalu festiwali”.

Co roku OFPA czyli Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej cieszy się niesłabnącym powodzeniem publiczności oraz młodych talentów. O latach pracy z artystami opowiedziała nam Jadwiga Demczuk–Bronowska, która od początku pracowała przy organizacji imprezy, a od kilku lat pełni funkcję dyrektora artystycznego festiwalu.

Festiwal narodził się 16 lat temu m.in. z inicjatywy prezesa Fundacji Elektrowni Rybnik, Stanisława Wójtowicza, Wojciecha Bronowskiego i Aleksandra Chwastka. Od początku pomysłodawcom przyświecała myśl utworzenia festiwalu, podczas którego wystąpiliby laureaci wszystkich ważnych festiwalu z Polski. – Z czasem nazwa festiwalu utrwaliła się w powszechnej świadomości jako „festiwal festiwali”. To nie tylko dlatego, że imiennie zapraszano laureatów innych festiwali. Każdy konkurs jest jednocześnie koncertem dla publiczności, która zawsze dopisuje. Wszyscy mogą przyjść już na eliminacje, aby posłuchać wielu znakomitych solistów – tłumaczy Jadwiga Demczuk–Bronowska. OFPA składa się z dwóch części. Pierwszą jest konkurs otwarty, który do ostatniej edycji nosił nazwę regionalnego. W tych zmaganiach stają w szranki osoby, które same chcą pochwalić się swoim talentem i znaleźć się w czołówce OFPA.  Drugą częścią jest konkurs krajowy, na który zapraszani są laureaci konkursów piosenki z całej Polski. Piosenka artystyczna to suma muzyki, literatury i kunsztów scenicznych. Każdy z dni konkursowych kończy się koncertem znanych gwiazd  polskiej sceny muzycznej.

Znani zaczynali w Rybniku

Jak wybierani są uczestnicy konkursu krajowego? –  Rada programowa OFPA cały rok uczestniczy w roli obserwatorów bądź jurorów podczas ważniejszych festiwali piosenki artystycznej w Polsce i  tworzy bazę danych o najciekawszych wokalistach w kraju. Czasami jest tak, że ktoś zdobędzie tylko jedną znaczącą nagrodę w całym roku, ale jest tak wybitnie utalentowany, że nagroda staje się spektakularna i jest uzasadnieniem zaproszenia. Czasem ktoś zajmie drugie lub trzecie miejsce, ale na tle innych kandydatów zdecydowanie się wyróżnia i też może zostać zaproszony.  Trwająca wiele miesięcy praca nad wyborem tylko szesnastu solistów pośród wielu znakomitych i utalentowanych jest trudna i odpowiedzialna. Ideą festiwalu festiwali jest, aby w Rybniku spotkali się najlepsi z najlepszych i zawalczyli o nagrodę sezonu – mówi dyrektor artystyczny OFPA. Przez rybnicki festiwal przewinęło się wielu znakomitych artystów. OFPA była pierwszym lub jednym z pierwszych przystanków na drodze kariery takich osób jak Joanna Liszowska, Karolina Cicha, Magdalena Walach, Wojciech Brzeziński, Iwona Loranc, Dorota Osińska, Katarzyna Zielińska, Natalia Grosiak, czy np. Katarzyna Dąbrowska która jest już uznaną aktorką i będzie jurorem na 16. OFPA. Laureaci każdej edycji mogą pochwalić się większą lub mniejszą karierą muzyczną, występami w teatrach muzycznych i artystycznych projektach estradowych. 

Rybnickie głosy festiwalu

Przez lata trwania festiwalu okazało się, że nasz region również kryje ogromne talenty. – Przykładem takiego talentu, który wypłynął na OFPA jest rybniczanka Magdalena Lena Lepiarczyk.  Zdobyła u nas pierwszą nagrodę, a później wiele nagród na festiwalach w Polsce. Laureatką nagrody głównej była też Katarzyna Danek z Jastrzębia, obecnie występująca z zespołem Kurcbend. Bardzo ciekawą i uznaną już osobowością sceniczną w Polsce jest też Kuba Blokesz. Nasz region ma bardzo duży potencjał wokalny. Ujawnia się on także na wymyślonych przez Wojciecha Bronowskiego  „Pojedynkach na słowa”, które pojawiły się kilka lat po pierwszej edycji OFPA. Wielu z uczestników pojedynków trafiło później na scenę festiwalu, a także zaczęło odnosić sukcesy na innych festiwalach piosenki jak i z powodzeniem występować na estradzie m.in. Karina Abrahamczyk (ukończyła PWST we Wrocławiu), Marta Wachowicz, Małgorzata Oleś, czy Anna Pawlus (występująca obecnie z w zespole Blues Experience)  – wspomina Jadwiga Demczuk–Bronowska.

Młodzi i utalentowani

W tym roku na festiwalu również nie zabraknie rybnickich talentów. Do konkursu krajowego zaproszony został Piotr Tłustochowicz z Rybnika, który w ubiegłym roku został laureatem konkursu regionalnego i również wystąpił w krajowym. W 2011 roku zdobył kilka liczących się  w piosence artystycznej nagród w tym grand prix w Andrychowie. W konkursie otwartym usłyszymy także Mateusza Piecowskiego z Gaszowic, który ma szansę zakwalifikować się do przesłuchań krajowych. O Mateuszu zrobiło się głośno w ubiegłym roku, kiedy znalazł się z zwycięskiej drużynie „Bitwy na głosy”. Wcześniej został także laureatem konkursu regionalnego OFPA. W tym roku konkursy zwieńczą występy kolejnych gwiazd. Wystąpią Kora, zespół Plateau z Martyną Jakubowicz, Markiem Jackowskim i Piotrem Cugowskim, Justyna Steczkowska oraz w wielkim finale Kayah i Marcin Wyrostek.

Terminarz 16.OFPA 2012

16 lutego o godz. 17.00 odbędzie się finał konkursu otwartego, który zakończy występ Kory w ramach trasy „Ping Pong”. 17 lutego o godz. 18.00 wystąpią artyści pierwszej części konkursu krajowego. Na koniec zagra zespół Plateau z „Projektem Grechuta”. Gościnnie wystąpią Martyna Jakubowicz, Marek Jackowski i Piotr Cugowski. 18 lutego drugą część zmagań krajowych zwieńczy występ Justyny Steczkowskiej. Koncerty do 18 lutego odbywać się będą w Klubie Energetyka. 19 lutego w Rybnickim Centrum Kultury odbędzie się koncert galowy z wręczeniem nagród laureatom, uświetniony koncertem Kayah i Marcina Wyrostka z zespołem Coloriage.

Bilety na koncerty do nabycia w sekretariacie Klubu Energetyka i kasie RCK.

Szymon Kamczyk