Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (275) Data wydania: 14.02.12

Tajemniczy tunel i zwyczaje Müllera

Kolejny raz w Ośrodku Kultury „Zameczek” w Czernicy spotkali się mieszkańcy zaangażowani w projekt „Tajemnice zamku”. Fakty zebrane dotychczas okazują się czasem zaskakujące.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały panie Klara Pielczyk i Maria Pytlik, które opowiedziały o swoich wspomnieniach i historiach rodzinnych. Mieszkańcy Czernicy bardzo zaangażowali się w projekt, a dzięki współfinansowaniu projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego, można było wcielić w życie wszystkie pomysły. Odkrywanie tajemnic zamku przypomina rozwiązywanie detektywistycznej zagadki. Uczestnicy projektu poznają po fragmencie historię lokatorów zamku od czasów barona von Roth i wcześniejszych, przez następnych zarządców – Henryka Müllera i następnie Schlezingera, którego imię jest na razie tajemnicą. Starsi mieszkańcy Czernicy opowiadają wspomnienia o mieszkańcach zamku, wsi oraz wydarzeniach. 

Pierwsze dziecko po kryjomu

Z takich historii udało się m.in. określić jak doszło do spotkania barona ze swoją przyszłą żoną. – Kiedy baron poznał Albinę, była młodziutka. Zaprosił ją do zamku, a później została przez niego wywieziona. Kiedy wróciła była pięknie ubrana, wyuczona manier i konnej jazdy. Jeździła wtedy po wsi na tym koniu – mówi Klara Pielczyk. Albina Adamiec została wywieziona przez barona do Wrocławia, ponieważ była w stanie błogosławionym przed ślubem. Pierwsze dziecko urodziło się we Wrocławiu, a kiedy baron brał ślub z Albiną, prawdopodobnie była znowu w ciąży. Mieszkańcy wspominają też, że baron był złośliwym i czasem niemiłym człowiekiem. Urządzał także samosądy, przywiązując nieboraków do lip na cały dzień. 

Müller czyścił buty

Po baronie do zamku wprowadził się Henryk Müller. W tym czasie w zamku mieszkały jeszcze córki barona Luiza i Vela. Ze wspomnień Klary Pielczyk wynika, że Müller bardzo szanował pracę czerniczan. – Kiedy przychodził do ojca płacić podatki, zawsze dbał o to, aby nie wnieść do domu błota i brudu na butach. My wiedząc już wcześniej o wizycie, zawsze przygotowywaliśmy gospodarstwo, sprzątaliśmy i chowaliśmy narzędzia. Pamiętam, kiedy przyszedł do nas Müller, uśmiechnął się i kazał mi przynieść miotłę. Zdziwiłam się, na co mu miotła, ale w końcu musiałam mu ją dać. On ją wziął i oczyścił sobie nią buty. Zawsze chodził z biało–brązowym psem Sultanem. Pies wtedy warował przed wejściem, a Müller wchodził do domu załatwiać swoje sprawy – wspomina mieszkanka Czernicy. 

Tunel a piwniczka

We wspomnieniach mieszkańców pojawiła się także tajemnicza historia rodem z powieści o poszukiwaczach skarbów. Według jednej z opowieści, pod zamkiem i ogrodem ma biec tajemniczy tunel. Taka informacja może pobudzić wyobraźnię. Tunel miał wieść od zameczku do karczmy, gdzie często pojawiał się baron. Według opowieści tunel miał w pewnej części ulec zawaleniu, dlatego od starej karczmy można było przejść nim tylko kilkanaście metrów. Czy tunel faktycznie istnieje – to pozostaje na razie tajemnicą. Faktem jest, że w ogrodzie znajdowała się piwniczka do przechowywania żywności. Być może później w opowieściach spiżarnia przekształciła się w tunel. Nie brak także opowieści o duchach mieszkańców zamku, straszących wszystkich wścibskich. To jednak zupełnie inna bajka. Kolejne spotkanie zaplanowano na 14 marca.

Szymon  Kamczyk