Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (273) Data wydania: 31.01.12

Uczcili ofiary „Marszu Śmierci”

W 67. rocznicę „Marszu Śmierci” młodzież, przedstawiciele kościołów i władze gminy zapaliły świece pod pomnikiem poświęconym zamordowanym w Leszczynach więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz.

LESZCZYNY. Pod popularną leszczyńską „ręką” rozbłysło 288 świec. Zapalili je gimnazjaliści z leszczyńskiej „dwójki” jako dowód pamięci i hołd dla więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, pędzonych przez hitlerowców w styczniu 1945 roku w „Marszu Śmierci” m.in. przez Leszczyny. 

Tutaj, w pobliżu stacji kolejowej Rzędówka 288 zakończyło swoją tułaczkę, zamordowani przez Niemców.  – Każda z tych 288 świec symbolizuje jedno życie. Jesteśmy winni pamięć ofiarom wojny, które w tym miejscu zakończyły swą męczeńską drogę. Chcielibyśmy, aby to dzisiejsze spotkanie stało się tradycją i co roku licznie gromadziło uczniów naszego gimnazjum, ale także mieszkańców Leszczyn – mówił  Krzysztof Kalinowski, dyrektor gimnazjum nr 2 im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Leszczynach. Na miejscu leszczyńskiej kaźni modlili się przedstawiciele trzech wyznań – rabin Joshua Ellis, ks. Henryk Reske – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, ks. Paweł Til z parafii p.w. św. Andrzeja Boboli w Leszczynach oraz Włodzimierz Kac – przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Razem z młodzieżą ofiary „Marszu Śmierci” uczcili również przedstawiciele władz gminy oraz radni. – Leszczyny to miejsce śmierci, ale także nadziei i pamięci. Nadziei, bo przecież wielu mieszkańców Leszczyn, Czerwionki i Książenic z narażeniem życia ukrywało więźniów obozu w Oświęcimiu, którym udało się zbiec z konwoju podczas „Marszu Śmierci”. I wreszcie pamięci, którą podtrzymywać ma między innymi dzisiejsza uroczystość – mówił historyk Tomasz Zając.

(MS)