Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (258) Data wydania: 18.10.11

Gminy nagrodzone w przedwyborczym konkursie

Lokale wyborcze były idealnie dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Jejkowice, Świerklany. Gmina została laureatem konkursu dla samorządów województwa śląskiego pod hasłem „Nie ma demokracji bez integracji”. Konkurs ogłosił niepełnosprawny poseł Marek Plura.

Gmina zwyciężyła w kategorii dostępności lokali wyborczych pod kątem osób niepełnosprawnych. – W oparciu o dane Państwowej Komisji Wyborczej, aż 8 gmin z naszego województwa osiągnęło wskaźnik dostępności lokali wyborczych na poziomie 100 proc. W dniu 7 października w urzędzie miasta Katowice odebrałem nagrodę honorową w formie dyplomu „Gmina 100% demokracji”, przyznaną przez parlamentarny zespół ds. osób niepełnosprawnych – informuje wójt Czesław Grzenia. Konkurs organizowany był w dwóch kategoriach. Pierwsza obejmowała gminy dysponujące najwyższym procentem lokali wyborczych dostępnych dla osób niepełnosprawnych w ostatnich wyborach parlamentarnych, a druga gminy dysponujące największą ilością lokali wyborczych dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Gmina Jejkowice znalazła się na ósmym miejscu listy zwycięzców. Nieco wyżej, bo na miejscu czwartym znalazła się gmina Świerklany. Gminy zwyciężyły w kategorii gmin dysponujących najwyższym procentem lokali wyborczych dostępnych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które to osoby bez przeszkód mogły zagłosować podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych. Gmina Świerklany uzyskała 100 procent ww. wskaźnika, co oznacza, że każdy z sześciu działających w dniu 9 października na terenie Jankowic i Świerklan, lokali wyborczych przystosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tak samo było w Jejkowicach, z tym, że tam działały 2 lokale wyborcze. Obie gminy przeszły wizytację, której dokonali przedstawiciele Okręgowej Komisji Wyborczej z Rybnika, sprawdzając m.in. szerokość drzwi w lokalach wyborczych, wysokość urn wyborczych, wielkość kabin do głosowania oraz to, czy lokale posiadają podjazdy dla osób niepełnosprawnych. – Jestem dumny z demokracji i obywatelskiej aktywności na Śląsku. W 1989 roku, kiedy w Polsce odradzała się demokracja miałem 19 lat. Zdałem maturę, ale zagłosować nie mogłem, bo nie byłem w stanie pokonać na moim wózku schodów prowadzących do lokalu wyborczego. Dziś każdy ma możliwość zagłosowania. Mamy wiele nowych możliwości, ale więcej praw to zarazem więcej obowiązków! Obowiązkiem każdego jest udział w wyborach i niepełnosprawność już od tego nie zwalnia. Postawa śląskich samorządów zachęca do wzięcia choć odrobiny odpowiedzialności za własny kraj i własne życie – komentuje konkurs jego organizator, poseł Marek Plura, który w okręgu katowickim uzyskał w ostatnich wyborach ponad 22 tys. głosów.

Szymon Kamczyk