Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (253) Data wydania: 13.09.11

Historie naszych ulic: Ulica Hallera

Dzieje tej ulicy sięgają połowy XIX wieku.

– Zapewne już wtedy istniało przejście i drewniany most pomiędzy dzisiejszą ul. Wiejską i Raciborską, a placem przed zamkiem. Powstanie pierwszej rzeźni miejskiej (budynki przy Hallera są do dziś) spowodowało, że od budynku rzeźni zaczęto nazywać wytyczoną ulicę Schlachthausstrasse – tłumaczy dyrektor rybnickiego muzeum, Bogdan Kloch. Nazwa ta utrzymała się do końca pruskiego okresu historii Rybnika, czyli do okolic roku 1922. Po 1922 ulicę przemianowano i nadano imię generała Józefa Hallera. – Haller był dowódcą tzw. Błękitnej Armii, czyli Armii Polskiej utworzonej we Francji. Co ciekawe, był on jawnym przeciwnikiem obozu sanacyjnego, jednak ta nazwa utrzymała się do wybuchu II wojny światowej – mówi Bogdan Kloch. Wrzesień 1939 przyniósł nowe nazwy dla wielu rybnickich ulic, nie inaczej było z ul. Hallera. Trakt przemianowano na – uwaga – Strasse des 1 September, czyli ul. 1–go września. Hitlerowcy upamiętnili tym samym dzień, w którym wkroszyli do naszego miasta – właśnie ul. Hallera. – Po wojnie ulicę nazwano ul. Marchlewskiego od nazwiska działacza rewolucyjnego i komunistycznego Juliana Marchlewskiego, który działał politycznie od schyłku XIX wieku aż po okres lat 20 XX w. Postać gen. Hallera odrzucono, dla komunistów to symbol „wroga ludu” oraz „reakcyjnego generała” – komentuje dyrektor Bogdan Kloch. Generał Haller wrócił do łask po przemianach politycznych 1989 roku i patronem rybnickiej ulicy zostaje do dziś.

(mark)

Już za tydzień kolejny odcinek cyklu „Historie naszych ulic” tworzonego we współpracy z Muzeum w Rybniku