Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (251) Data wydania: 30.08.11

HISTORIE NASZYCH ULIC: Ulica Miejska

Bahnhofstrasse – taką nazwę pierwotnie nosiła dzisiejsza Miejska.

Choć do dworca kawałek, w okresie pruskim (od ok. połowy XIX wieku) ulica wychodząca spod stacji kolejowej w kierunku szpitala „Juliusz” docierał niemal pod rybnicki rynek. Cały ten trakt nosił nazwę Bahnhofstrasse. Po I wojnie nazwy de facto nie zmieniono, tylko spolszczono – dzisiejsza Miejska przyjęła nazwę ul. Dworcowej. Nie utrzymała się ona jednak na tym odcinku długo. – Krótko po 1926 nazwę kolejny raz zmieniono – komentuje Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku. – Tym razem nadano jej nazwę ul. dra  Grażyńskiego, na cześć ówczesnego wojewody śląskiego dra Michała Grażyńskiego. Możliwe, że była to próba szukania regionalnego męża stanu na wzór marszałka Piłsudskiego – dodaje dyrektor. Gdy wybuchła II wojna światowa i niemieckie wojska wkroczyły do Rybnika nazwy wielu ulic znazyfikowano, o czym już wielokrotnie w naszym cyklu wspominaliśmy. Ulica Grażyńskiego zmieniła się w SA – Strasse (lub Strasse der SA). SA, czyli Sturmabteilung, była to bojówka NSDAP. Hitler używał tych oddziałów do walk z bojówkami i sympatykami innych ugrupowań politycznych w ówczesnych Niemczech. Później organizacja ta straciła na znaczeniu na rzecz SS. Już wiosną 45. roku nazwę zmieniono. Wybrano osobę dobrze kojarzoną z nowym ustrojem rodem zza wschodniej granicy. Wybór padł na Aleksandra Zawadzkiego, ówczesnego wojewody śląskiego o wyraźnych poglądach komunistycznych. – Tym sposobem dzisiejsza ulica Miejska kolejny raz padła ofiarą ideologicznych zmian – mówi Bogdan Kloch. Wtedy też była już dużo krótsza – sięgała do późniejszej stacji CPN i rozwidlenia z  ul. Jankowicką, wyraźnie więc odstąpiono od pruskiej koncepcji jednego traktu Bahnhofstrasse. Po 89. roku nazwę ulicy zmieniono po raz ostatni. Tym razem wybrano nie imię znanego śląskiego polityka ani tym bardziej politycznie zabarwionej organizacji, lecz nazwę neutralną, jakże trafnie oddającą jednak charakter tego odcinka – ulica Miejska.

(mark)

Już za tydzień kolejna część cyklu „Historie naszych ulic” tworzonego we współpracy z Muzeum w Rybniku.