Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (239) Data wydania: 07.06.11

Oddział z renomą

Oddział urazowo-ortopedyczny szpitala w Rybniku zabezpiecza ćwierć miliona pacjentów w regionie. Plasuje się w gronie najlepszych urazówek na Śląsku.

RYBNIK. Nowoczesne metody leczenia, fachowa opieka medyczna doświadczonej kadry z II stopniem specjalizacji, wysoko wykwalifikowany zespół pielęgniarski, najnowocześniejszy sprzęt sprawia, że rybnicka urazówka cieszy się doskonałą renomą. Oddział znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu najlepszych urazówek w Polsce m.in. tygodników „Wprost” i „Newsweek”. To oznacza, że mimo powszechnych kłopotów finansowych w polskiej służbie zdrowia oddział wykonuje zabiegi na podobnym poziomie jak najbardziej cenione kliniki europejskie i amerykańskie. Rocznie w Rybniku przeprowadza się około 1680 operacji dorosłych i dzieci. Średnio w miesiącu jest to 140 zabiegów operacyjnych. – Są to zabiegi pilne oraz dyżurowe – mówi Marian Zubik, pełniący obowiązki ordynatora oddziału urazowo-ortopedycznego szpitala w Rybniku. Oddział ma podpisane z Narodowym Funduszem Zdrowia dwa kontrakty. Jeden na zabiegi urazowe oraz dodatkowy na endoprotezoplastykę stawu biodrowego i kolanowego. Na rybnicką urazówkę trafiają pacjenci z całego regionu. O terminy zabiegów pytają pacjenci z całego Śląska, a nawet z całej Polski. 

Od urazów po endoprotezy

Na oddziale leczone są następstwa ciężkich urazów, w tym również te wynikające z wczesnych i późnych powikłań pooperacyjnych. Na urazówkę trafiają pacjenci po wypadkach komunikacyjnych i drogowych, ze złamaniami, ze zdiagnozowaną artroskopią kolan oraz na planowe zabiegi wszczepienia endoprotez. Lekarze zajmują się – złamaniami kończyn górnych i dolnych, endoprotezoplastyką stawów kolanowych i biodrowych, artroskopią stawów kolanowych, rekonstrukcją w tym wiązadła krzyżowego. W uzasadnionych przypadkach przeprowadzają szycie łękotek. Leczenie złamań kości wykonywane jest nowoczesnymi, bezgipsowymi metodami. – Zabiegi wykonujemy metodą zespoleń śródszpikowych w postaci gwoździowania, płytek LPC, DHS, gwoździ gamma – wylicza Marian Zubik. Oddział zajmuje się leczeniem nie tylko dorosłych. Są tu również wykonywane zabiegi operacyjnych z zakresu ortopedii dziecięcej – wady wrodzone stóp, stawów biodrowych i innych wad u dzieci oraz zabiegi operacyjne u niepełnosprawnych dzieci, głównie z mózgowym porażeniem dziecięcym. – Nie wykonujemy operacji kręgosłupa, nowotworów i guzów kostnych. W tej dziedzinie współpracujemy ze Szpitalem Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich – wyjaśnia Marian Zubik. 

Kolejkowa zmora

Rybnicka urazówka długo pracowała na renomę. Nic dziwnego więc, że przyciąga pacjentów nie tylko regionu, ale i z całego województwa. Jednak o miejsce na oddziale nie jest łatwo. Na zabieg czeka się bowiem nawet kilka lat. Podobnie jak w przypadku większości urazówek w kraju zmorą rybnickiej są kolejki. Szczególne jeżeli chodzi o wszczepienia endoprotez częściowych i całkowitych stawów biodrowych oraz kolanowych. Obecnie na operacje w kolejce czeka 500 pacjentów. Jeśli pacjent przyjdzie dzisiaj do szpitala i zapisze się na taki zabieg będzie musiał poczekać 7 – 8 lat. Najwięcej endoprotez wszczepia się pacjentom w granicach 80-tki. Niestety, lekarze mogą operować tylko tyle, na ile pozwala im NFZ. W szpitalu została powołana specjalna komisja, która weryfikuje złożone wnioski o endoprotezy. – Pacjenci, którzy już czekają na operację, przychodzą do nas co tydzień. Jeśli pacjent zbyt długo czeka na zabieg, a nastąpiło pogorszenie stanu i wymaga natychmiastowej operacji mogą wystąpić o jego przyspieszenie – tłumaczy doktor Zubik. Co sprawia, że pacjenci decydują się na rybnicką urazówkę i czekają na miejsce kilka lat, chociaż w innym miejscu mogliby przejść operację szybciej? Proste – chcą trafić w najlepsze ręce. Poza tym pacjenci nie są tu anonimowi, tak jak ma to miejsce w dużych klinikach czy szpitalach chirurgii urazowej. – Chorych na naszym oddziale nie traktujemy przedmiotowo. Lekarze interesują się tym, jak się czuje, jak przebiega leczenie. To daje im poczucie bezpieczeństwa. Jeśli pacjent widzi, że lekarz i pielęgniarki się nim interesują i zajmują, to są zadowoleni. A to przecież przekłada się na opinię o oddziale – stwierdza Zubik. Lekarze z oddziału przyjmują też w szpitalnej poradni urazowo-ortopedycznej, więc jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do przyjęcia na oddział ma ten komfort, że zajmować się nim będzie lekarz, który diagnozował go w przychodni.

Najwyższe standardy 

Oddział liczy 58 łóżek. Podzielony jest na dwa odcinki. Na jednym znajduje się 10, a na drugim 13 sal trzy osobowych. Przy salach są pełne węzły sanitarne – łazienka z prysznicem i WC. Na każdym odcinku jest też łazienka dla niepełnosprawnych. Są pokoje zabiegowe i bardzo dobrze wyposażona gipsownia, gdzie trafiają pacjenci ze złamaniami. Lekarze pracują na najnowocześniejszym sprzęcie i specjalistycznych narzędziach. Wszystko o standardach stosowany obecnie na świcie. – Amerykańskie artroskopy, tor wizyjny, rezonans, amerykańskie endoprotezy – wylicza Marian Zubik. Na nowoczesnym bloku operacyjnym urazówka ma do dyspozycji dwie sale operacyjne. Jedna – superczysta do endoplastyki i druga do zespoleń. Pacjent na oddział trafia w pełni zdiagnozowany. Z pełną dokumentacją, żeby od razu na drugi dzień mógł być operowany. Ci, którzy przyjmowani są do planowych zabiegów tydzień wcześniej przechodzą kompleksowe badania anestezjologiczne. Osoby z wypadków też mają robione pełne badania, żeby można je było bezpiecznie zoperować. Pacjentami zajmuje się bardzo dobry i znakomicie przygotowany zespół. Fachową opiekę medyczną chorym zapewnia 12 lekarzy niepełnoetatowych posiadających specjalizację w zakresie chirurgii urazowo–ortopedycznej i 29 pielęgniarek. 

Oddział się rozwija 

Urazówka już teraz przymierza się do wprowadzenia nowych zabiegów. – W przyszłości chcemy rozszerzyć artroskopię do artroskopii stawu barkowego oraz endoprotezoplastykę o endoplastykę stawu barkowego – zdradza Marian Zubik. Oddział na bieżąco i w miarę możliwości finansowych będzie się też odpowiednio dosprzętawiał.

Małgorzata Sarapkiewicz