Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (239) Data wydania: 07.06.11

Od tego sezonu badanie jakości wody po nowemu

Już nie Sanepid a organizator kąpieliska odpowiada za kontrolę jakości wody.

REGION. Od kwietnia obowiązuje znowelizowana ustawa Prawo wodne. Wprowadzono kilka ważnych zapisów zmieniających dotychczasowe regulacje. 

U nas nie ma kąpielisk 

Przede wszystkim pod kątem wypoczynku letniego sklasyfikowano zbiorniki wodne jako kąpieliska oraz miejsca wykorzystywane zwyczajowo do kąpieli. W naszym regionie występują głównie miejsca do kąpieli. Utworzenie kąpieliska wymaga przedstawienia szczegółowych danych i analiz składających się na profil wody. Zawiera on cechy fizyczne, geograficzne i hydrologiczne wody w kąpielisku oraz innych wód powierzchniowych znajdujących się w zlewni kąpieliska, które mogłyby być źródłem zanieczyszczeń. Obowiązują w tym zakresie przepisy europejskie. Właściciel kąpieliska ma szanse na uzyskanie unijnych dotacji, na przykład na modernizację obiektu. Tak szczegółowe dane nie są konieczne w przypadku miejsca zwyczajowo wykorzystywanego do kąpieli. 

Jak często trzeba badać wodę 

Do tej pory badaniem wody w zbiornikach wodnych zajmowały się stacje sanitarno–epidemiologiczne, które przeprowadzały kontrole. Prowadzone były średnio co dwa tygodnie od połowy maja do końca września. Teraz, po zmiennie prawa wodnego za badanie wody odpowiada właściciel lub zarządca miejsca przeznaczonego do kąpieli. Badania zleca laboratorium rekomendowanemu przez Unię Europejską lub Sanepidowi. Powinny się one odbyć przed otwarciem obiektu i co najmniej dwa razy w sezonie. Wcześniej jednak administrator kąpieliska jest zobowiązany do uzgodnienia z inspektorem sanitarnym częstotliwości poboru wody. Ponadto powinien niezwłocznie informować Sanepid o zagrożeniach związanych z jakością wody. Wówczas to Sanepid przeprowadza dodatkowe badania. Robi to już na koszt państwa.  

Musi być tablica 

Obecnie większość badań na zlecenie właścicieli zbiorników wodnych wykonuje Sanepid, korzystając z laboratorium w Rybniku. Badania wykonywane przez laboratoria wybrane przez zarządcę zbiornika wodnego również trafiają do Sanepidu. Powinny zostać przekazane niezwłocznie i tutaj poddane ocenie. Jakość wody jest określana jako niedostateczna, dostateczna, dobra lub bardzo dobra. Zakaz kąpieli obowiązuje jedynie przy ocenienie niedostatecznej. 

Wyniki badań powinny zostać upublicznione poprzez wywieszenie kopi dokumentu wraz z datą na specjalnej tablicy zainstalowanej przy zbiorniku wodnym. Jej wygląd szczegółowo określa znowelizowane Prawo wodne. Na tablicy powinien znaleźć się także nr telefonu do zarządcy zbiornika wodnego, a także nr tel. i adres  stacji sanitarno–epidemiologicznej.

(raj)