Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (238) Data wydania: 31.05.11

Harcerze walczyli w Studzience

Turniej na rycersko w 100–lecie powstania ruchu harcerskiego w Polsce.

22 maja 1911 roku druh Andrzej Małkowski – założyciel polskiego ruchu harcerskiego – wydał w imieniu Komendy Skautowej  we Lwowie pierwszy rozkaz powołujący pierwsze cztery drużyny skautowe. Dzień ten stał się datą określającą powstanie harcerstwa na ziemiach polskich, chociaż pojedyncze drużyny skautowe działały na terenach polskich (wtedy pod zaborami) już od 1909 roku. U źródeł ruchu harcerskiego od samego początku stały wartości i ideały służby Bogu, Polsce i bliźnim, a również polska tradycja rycerska z symboliczną dla tego rycerstwa postacią Zawiszy Czarnego i patronem całego rycerstwa św. Jerzym. W 100-lecie powstania swojego ruchu harcerki i harcerze z Stowarzyszenia Społeczno-kulturalnego „Ślady” z Boguszowic postanowili udowodnić sobie i innym jak bardzo przywiązani są do swoich ideałów służby innym, oraz jak sprawnie i umiejętnie potrafią realizować swoje cele w praktyce. Zorganizowali więc dwudniowy turniej rycerski w Jankowicach – Studzience. W turnieju uczestniczyły 3 zastępy z Żeńskiej Drużyny Harcerskiej „Trakt” , oraz 2 zastępy z Męskiej Drużyny Harcerskiej im. K. Chodkiewicza. Opieką nad harcerzami oraz organizacją turnieju zajęli się wędrownicy ( harcerze starsi, czyli pełnoletni ) z Niezależnej Drużyny  Harcerzy Starszych. Wszystkie zastępy zostały nagrodzone. Każdy zastęp, oprócz innych potrzebnych rzeczy, otrzymał w nagrodę kompas. Posługiwanie się nim to ważna umiejętność każdego harcerza. Ale miało to również symboliczne znaczenie: stare kompasy, które pokazywały  żeglarzom właściwa i dobra drogę, aby się nie zgubili w bezmiarze mórz i oceanów miały igłę wskazującą właśnie w kształcie lilijki, którą najpierw rycerze, a potem skauci harcerze obrali sobie za swój znak i symbol. 

(ska), Cezary Kaczmarczyk