Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (238) Data wydania: 31.05.11

Porozmawiajmy o dzieciach...

Z dorosłymi o tych najmłodszych.

Dzień Dziecka to nie tylko okazja do skupienia całej swojej uwagi na potomstwie. To święto – przede wszystkim dla dorosłych – powinno być także momentem do zastanowienia się, jak wychowujemy swoje dzieci, jaki mamy z nimi kontakt oraz czy nie popełniamy jakichś błędów w tej trudnej sztuce.

Niegrzeczne dzieci?

– Każde dziecko jest inne, nie można podchodzić do wszystkich tak samo, to się nigdy nie sprawdza – mówi Teresa Gabryś, mama i opiekun w rodzinie zastępczej 2+8. Według psychologów nie ma dzieci niegrzecznych, są tylko te, które łatwiej lub trudniej dostosowują się do  norm społecznych. A ta asymilacja leży tak naprawdę w gestii rodziców. – Prowadzę treningi dla rodziców, którzy chcą się dowiedzieć, jak podejść do dziecka – mówi Mirosława Mańka–Lemberska psycholog z rybnickiej Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej. – Chodzi nie o to, żeby pokazać rodzicom konkretne rozwiązania, raczej polega to na wypracowaniu pewnej strategii wychowawczej. Z mojego doświadczenia wynika, że rodzice znają sposoby wychowywania, ale nie potrafią ich stosować – dodaje ekspertka. Ważnym elementem w kształtowaniu psychiki społecznej dziecka jest obserwacja. Zachowania rodziców dziecko chłonie najbardziej. – Dzieciaki od rodziców przejmują bardzo wiele. I te dobre, i złe rzeczy – mówi Teresa Gabryś. – Czasem jest tak, że dzieci, które wzięliśmy do rodziny zaczynają się zachowywać tak, jak my – dodaje. Tutaj wtóruje matce także psycholog. – Dziecko chłonie zachowania. Widzi reakcje rodzica na swoje zachowania i wypracowuje sobie system wartości – mówi Mańka–Lemberska.

Rodzic to cały świat

– Jeśli miałabym wysunąć tezę, co jest najważniejsze dla dziecka, to pewnie czas spędzony z rodzicem. Bycie z dzieckiem jest ważne. Wynika to z tego, że przeważnie rodzic interweniuje kiedy te coś zbroi. Wtedy dochodzi do reakcji. Często jest tak, że dziecko widząc, że tylko tak zwraca uwagę, po prostu powtarza zachowania – tłumaczy psycholog. – Ważne jest, by dzieckiem być zainteresowanym cały czas, nawet, gdy świetnie się bawi samo, w pokoju – dodaje. Wchodząc do pokoju i chwaląc malucha za grzeczną zabawę, albo wykazując zainteresowanie jego budowlą lub rysunkiem, rodzic pokazuje, że dziecko zwraca uwagę mamy lub taty po prostu będąc grzeczne. Rola rodzica nie ogranicza się jednak tylko do zwracania uwagi. – Dla malucha rodzice to przytulanki, nie ma co ukrywać. Dla starszego dziecka, mama albo tata to już raczej playstation – śmieje się Teresa Gabryś. – Trzeba je zająć. Dla dorosłego już  dziecka trzeba po prostu być najlepszym kumplem. Nie bezkrytycznym, ale szczerym i troskliwym – dodaje.

Złota rada

Najważniejszy dla dziecka w dniu jego święta nie jest podarowany prezent. Najlepszym podarunkiem będzie czas i uwaga. – Dzień Dziecka to tradycyjnie zawsze jakiś wypad, np. do wesołego miasteczka. Jak pogoda nie dopisuje, zostajemy w domu, wyciągamy gry planszowe, twistera i gramy – mówi z uśmiechem pani Teresa. – Prezent to nie może być jedyny element święta – mówi psycholog Mirosława Mańka–Lemberska. – Dziecko, oprócz materialnego upominku musi otrzymać jeszcze ten uczuciowy dar – dodaje. A co jest w wychowaniu dziecka najważniejsze? – Odpowiedzialność – odpowiada pani Teresa bez zastanowienia. – Nie ważne są wtedy możliwości materialne, sytuacja rodzinna. Jeśli rodzice są odpowiedzialni za siebie i dziecko, wszystko jest w porządku i można być pewnym, że będzie dobrze – dodaje. 

Sonda

Bartek Bernaś – przedszkole w  Pstrążnej

Dzień Dziecka jest dla mnie uwielbionym świętem, można dostawać prezenty od rodziców, można dostać coś takiego najlepszego i można dostawać od rodziców uściski i przytulańce też w tym dniu. W Dniu Dziecka to właśnie najczęściej można.

Emilka Kustoś – przedszkole w Dzimierzu

Dzień Dziecka to jest takie święto, że mamy kupują prezenty, dawają prezenty dzieciom. Dawać różne smakołyki też i grać i bawić się z dziećmi można. Też dzieci dostają bukiet kwiatów i są szczęśliwe w przedszkolu.

Romek Kubek – przedszkole w Czernicy

Dzień Dziecka jest, no takim świętem, w którym dzieci dostają fajne różne niespodzianki od rodziców. Takie fajne prezenty. W Dzień Dziecka lubię najbardziej bawić się różnymi zabawkami, które dostałem. Na Dzień Dziecka chciałbym dostać takie lego, ale na razie nie wiem jakie lego, bo trudno to określić jakie lego.

Amelka Kukuczka – przedszkole w Czernicy

Ja bym chciała na Dzień Dziecka pojechać do ZOO, bo jeszcze nie byłam w ZOO. Tam są fajne zwierzęta, a ja najbardziej lubię tego fajnego wielbłąda. W zeszłym roku na Dzień Dziecka byłam na placu zabaw. W Dzień Dziecka można też pojechać na wakacje. Ja byłam w Zakopanem.

Martynka Kusiak – 6 lat z przedszkola nr 42 Tęczowa Kraina w Rybniku

Dzień Dziecka to taki dzień, kiedy dostaje się zabawki i rodzice są mili w ten dzień. W Dzień Dziecka rodzice zabierają mnie w fajne miejsca. Najbardziej lubię dostawać w prezencie pluszaki.

Patryk Kupski – 7 lat z przedszkola nr 42 Tęczowa Kraina w Rybniku

W Dzień Dziecka mamusia kupuje mi zabawki. Dzień Dziecka to święto dzieci. Rodzice wtedy są dobrzy dla wszystkich dzieci. Chciałbym w tym roku dostać lotniskowiec i samolot tygrysa.

Marta Koczy – 5 lat z przedszkola nr 43 w Rybniku

Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci. W ten dzień dzieci są uśmiechnięte i dostają prezenty. Ja chciałabym dostać jakieś lalki. Dorośli w ten dzień przygotowują dla dzieci słodycze.

Kamil Winkler – 6 lat z Czuchowa

Dzień Dziecka to jest święto od dzieci. Jest bardzo potrzebne, bo wtedy dostaje się prezenty. Ja lubię ten dzień, bo wszyscy mi coś kupują. Dziadek, babcia i ciocia już mi tak dużo nakupowali, że mam pełny pokój prezentów. W tym roku chyba dostanę taką grę planszową Osada. Takie święto mogłoby być przez cały rok.

Julka Chwołka – 6 lat z Czuchowa 

Dzień Dziecka mi się bardzo podoba. Rodzice wtedy nie krzyczą choć jestem trochę niegrzeczna. W tym roku będzie mi się podobać najbardziej. Będziemy się bawić całą rodziną – puszczać bański, jeździć na rowerkach i na rolkach. Tylko mama jeszcze nie umie jeździć na rolkach i się musi nauczyć. 

Sandra Heller – 6 lat z Czuchowa 

Mi się podoba Dzień Dziecka, bo to jest święto dziecka. Żeby było fajnie, żeby dzieci się nie smuciły i miały więcej zabawek. Mama i tata są grzeczniejsi i nie krzyczą po mnie. U mnie będzie fajnie, bo pojadę z mamą do ZOO. Nie wiem tylko co z prezentem od babci, bo pojechała do Niemiec i chyba nie zdąży przyjechać. Ale się nie przejmuję, bo jak przyjedzie to mi coś przywiezie. Chyba.

Paweł Pifczyk – 7 lat z Czuchowa 

No fajnie jest w Dzień Dziecka. To jest bardzo potrzebne święto, żeby dzieci dostały prezenty od mamy, taty i dziadków, i się cieszyły. Ja mogę w tym dniu trochę więcej powyrabiać. W tym roku sam sobie wybrałem prezent – taki model do składania, z którego można składać wiele rzeczy. No i jeszcze coś mi też kupią dziadkowie.  

Madzia Strycharz – 6 lat z Czuchowa

Dzień Dziecka to jest fajny dzień. W domu i przedszkolu są różne niespodzianki. Wszystkie dzieci się cieszą. Rodzice robią im niespodziankę i dają dużo prezentów, i całusków.  Ja dostaję bardzo dużo różnych rzeczy od babci, wujka, cioci i brata. Zawsze mówię mamie co chcę, ale nie zawsze to dostaję. Chciałabym dostać nowe łóżko piętrowe. 

Martyna Szewczyk – 7 lat z Czuchowa 

Dzień Dziecka to jest święto dzieci. Mama i tata są mili i dają prezenty, albo gdzieś idą z dzieciami. W tym dniu w domu mogę robić różne rzeczy i trochę więcej rozrabiać, a rodzice nie krzyczą. Od dziadków dostaję zawsze słodycze i prezenty. Jeszcze nie wiem, co dostanę od mamy, ale każdy prezent mnie ucieszy.

Marek Grecicha, (ms), (KM), (ska)