Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (194) Data wydania: 27.07.10

Podzielili się krwią

9 litrów krwi zebrała w Świerklanach ekipa autobusu RCKiK.

Mieszkańcy Połomi, Świerklan, a nawet Radlina oddali krew w autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który podjechał pod Ośrodek Zdrowia.
– Widzę, że z upływem czasu wzrasta popularność krwiodawstwa i ludzie coraz chętniej oddają krew.  Średnio podczas jednego postoju autobusu zbieramy krew od 20 osób, co daje w sumie 9 litrów krwi. Tym razem w Świerklanach mieliśmy właśnie 20 dawców, co daje dość dobry wynik – mówi Bartłomiej Kaliniak, lekarz kwalifikujący dawców.

Przyprowadź znajomych

Wśród dawców obecnych w Świerklanach byli również weterani, jak pani Eugenia Szewczyk. – Krew oddaję już od 7 lat, choć uważam, że i tak mogłam zacząć wcześniej. Tym razem oddałam krew 14 raz, jako 14 osoba. Zawsze dobrze się czuję i nigdy nie narzekałam na zmęczenie czy złe samopoczucie po oddaniu krwi. Zaczęłam oddawać krew z potrzeby serca, aby pomóc ludziom. Staram się zachęcać innych do tego, bo każdemu z nas może być kiedyś potrzebna krew, więc czemu nie pomagać? Sama przyprowadziłam już parę osób, które krew oddały i uznały, że nie jest to wcale takie trudne – śmieje się Eugenia Szewczyk.

Żelazne zasady

Aby oddać krew trzeba spełnić kilka ważnych warunków. Należy być zdrowym, a w dzień donacji zjeść lekkie śniadanie i pić dużo płynów. Absolutnie nie można być pod wpływem alkoholu. Krwi nie mogą oddać również kobiety podczas miesiączki. Na oddanie krwi nie należy przychodzić w ciepłych ubraniach i w butach na szpilkach. Mężczyźni mogą oddać cenny płyn co dwa miesiące, a kobiety co trzy. Każdy honorowy dawca może liczyć na słodki pakiet. Ambulans RCKiK w najbliższy czwartek 29 lipca pojawi się w Orzepowicach i przy Elektrowni Rybnik, a w piątek 30 lipca krew będą mogli oddać górnicy przy KWK Jankowice. Szczegółowy harmonogram wyjazdów na stronie www.ambulans.rckik.pl.

Przemysław Stryczek
Pierwszy raz oddałem krew. Na początku jest stres, ale później okazuje się, że nie jest to wcale takie straszne. Zdecydowałem się na zostanie honorowym dawcą, aby pomóc innym oraz aby gruntownie się przebadać. Donacja jest do tego dobrą okazją, ponieważ krew każdego dawcy jest badana pod względem różnych chorób, a jeśli jakieś zostaną wykryte, dawca jest o nich powiadamiany.

Dariusz Gasidło
Oddałem krew chyba piąty raz. Można wprawdzie nieco zesłabnąć, ale nie jest to nic strasznego. Małe zmęczenie, jak po wysiłku fizycznym. Po donacji na dawców czeka jednak zawsze dobra kawa i pakiet czekolad, które skutecznie stawiają na nogi. Krew oddawałem już w technikum i teraz, skoro nadarzyła się odpowiednia okazja i autobus podjechał do Świerklan, zdecydowałem się znowu.

Szymon Kamczyk