Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (187) Data wydania: 08.06.10

Prawnik radzi

Adwokat Michał Jarmundowicz Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Tylko u nas porady prawnika za darmo! Napisz na porady@nowiny.pl
Bardzo proszę o pomoc. Mieszkam na jednym z osiedli w Rybniku. Jakiś czas temu zmarła babcia, z którą razem żyłam i opiekowałam się nią. W mieszkaniu byłam zameldowana od urodzenia. Od tego czasu mieszkałam w różnych miejscach, do babci wróciłam 3 lata temu. Spółdzielnia poinformowała mnie, że mam opuścić lokal, ponieważ zgodnie z prawem nie mogę przejąć mieszkania. Dodam, że nie jest to mieszkanie własnościowe. Przeglądałam jednak umowę, którą zawarła moja babcia i w niej jest wyraźnie napisane, że w przypadku śmierci, w stan najmu wchodzi m.in. zstępny i wstępny. W spółdzielni tłumaczą mi, że zmieniły się przepisy w kodeksie cywilnym, ale przecież ja mam umowę, która jest ważna (została zawarta w 1999 roku i nie była zmieniania). Spółdzielnia grozi mi eksmisją. Co mam robić? Bardzo proszę o pomoc, nie chcę stracić mojego mieszkania!
 
Zgodnie z art. 691 § 1 kodeksu cywilnego ustawowo określony krąg osób, które w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego mogą wstąpić w stosunek najmu tworzą: małżonek nie będący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Wnuk zmarłego najemcy nie należy do osób wymienionych w art. 691 § 1 k.c. także wtedy, gdy łączyła go z najemcą więź gospodarcza i uczuciowa. Podstaw dla ograniczeń uprawnień właściciela można więc poszukiwać tylko w postanowieniach umowy, na którą wyraził on zgodę lub w przepisach o charakterze powszechnie obowiązujących, które z uszczupleniem praw właściciela dodatkowo chronią najemcę. Dlatego też jeżeli w umowie jest zapisane, że w przypadku śmierci najemcy, w stosunek najmu wchodzą jego zstępni i wstępni, to jak najbardziej może Pani skorzystać z tych postanowień umownych i domagać się od spółdzielni wstąpienia przez Panią w stosunek najmu. Radziłbym jeszcze raz uważnie przeczytać, czy w umowie nie są zapisane dodatkowe warunki, po spełnieniu których zstępni i wstępni mogą wstąpić w stosunek najmu. W celu uzyskania urzędowego potwierdzenia swego prawa należy złożyć do sądu pozew o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu przeciwko spółdzielni (art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego). Pozew powinien zawierać żądanie ustalenia przez sąd wstąpienia w stosunek najmu, dane osoby domagającej się ustalenia swego prawa (powoda) i strony przeciwnej – Spółdzielni (pozwanego) oraz krótki opis sytuacji faktycznej. Przepis ustawy wymaga wykazania przez powoda tzw. interesu prawnego, dlatego w treści pozwu trzeba podnieść, że właściciel lokalu kwestionuje skuteczne wstąpienie powoda w stosunek najmu. Opłata za wniesienie pozwu o ustalenie wstąpienia w stosunek najmu jest stała i wynosi 200 zł. Można ją opłacić w znakach opłaty sądowej, kupionych w kasie sądu i naklejonych na pozwie. W przypadku wygranej, kwota ta zostanie zasądzona od pozwanej spółdzielni.
 
W razie niemożności poniesienia takiego wydatku można również złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.