Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (184) Data wydania: 18.05.10

Gaz tak kanalizacja nie

Na kanalizację mają czas do 2015 roku.
– Podpięcie wsi do kanalizacji jest niemożliwe. Nie opłaca się to po prostu ekonomicznie dla gminy, ale i dla mieszkańców – przekonywał na zebraniu z mieszkańcami Wiesław Janiszewski.
 
12 maja w sali remizy strażackiej mieszkańcy mogli rozliczyć swoich włodarzy z wykonanych inwestycji w ubiegłym roku i wnioskować o kolejne. Burmistrz Wiesław Janiszewski już na początku spotkania tłumaczył mieszkańcom powód rezygnacji z kanalizacji we wsi. – W latach 2005/2006 była przygotowywana dokumentacja na skanalizowanie Bełku i Palowic. Okazało się to jednak całkowicie nieekonomiczne. Skanalizowanie całej gminy wyniosłoby ponad 500 mln zł, aktualnie bierzemy pod uwagę inne warianty – przekonywał szef urzędu. Nie tylko kalkulacja kosztów, jakie by poniosła gmina, wyszła niekorzystnie. Koszt 1 m3 ścieków wyniósłby dla jednego mieszkańca ok. 20 zł.
 
Inne warianty dla obszarów wiejskich to lokalne oczyszczalnie lub oszczyszczalnie przydomowe. Problemy może również sprawić to, że całe Palowice leżą na terenie parku krajobrazowego. – Negocjujemy z dyrekcją parku, ponieważ aktualnie, zgodnie z przepisami, nie można spuszczać do rzek nawet już ścieków oczyszczonych. To kwestia klasy wody – wyjaśniał burmistrz Janiszewski. Gmina ma jeszcze czas do 2015 roku, by skanalizować wszystkie swoje tereny.
 
Na spotkaniu pojawił się również przedstawiciel jednej z firm, zajmującej się dostarczaniem gazu. Z wnioskiem o przyłącze gazowe zgłosił się nowy właściciel palowickiego dworku. – Podłączenie sieci do jednej osoby jest dla nas nieopłacalne, dlatego jeśli większa ilość państwa zdecydowałaby się na zmianę dostawcy energii, koszty wtedy są znacznie mniejsze – wyjaśniał fachowiec. Mieszkańcy do 18 maja zdecydują, czy zamienią swoje instalacje na gazowe.
 
Na spotkaniu zjawiło się dokładnie 20 mieszkańców, choć czasami bywało i tak, że przychodziło ich 100. – To zależy od wagi podejmowanych spraw no i czy akurat mieszkańcom leży coś na sercu – mówi Bernard Strzoda, sołtys i zarazem wiceszef Rady Miejskiej Czerwionki – Leszczyn.
 
(luk)