Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (180) Data wydania: 20.04.10

Święty Jerzy czeka na kopułę

Na wieży kościoła już wkrótce pojawi się nowa kopuła.
Drewniana kopuła czeka już przed kościołem pw. św. Jerzego. Na wieżę kościoła zostanie wstawiona już za kilka tygodniu. Dokładnie 14 maja minie rok od wielkiego pożaru.
 
 Gigantyczna drewniana konstrukcja znajduje się obecnie przed głównym wejściem do świątyni. Szkielet kopuły został ubrany w ubiebłym tygodniu. Mierzy 13 metrów i jest dokładną repliką tej spalonej w ubiegłym roku. W najbliższym czasie zostanie pokryta blachą.
 
Groziło zawaleniem
 
Kopuła XIX-wiecznego zabytku doszczętnie spłonęła podczas pożaru, do jakiego doszło 14 maja ubiegłego roku. Pożar wybuchnął z samego rana, gdy na wieży prowadzone były prace. Alarm podniósł jeden z robotników. Najpierw, po 15 minutach przybyli strażacy z ochotniczej straży pożarnej, potem zaraz strażacy zawodowi. Straty oszacowano na 100 tys. zł. Decyzja o rozbiórce zapadła zaraz po ugaszeniu pożaru. Strażacy ocenili, że pozostałości ze spalonej kopuły mogą grozić zawaleniem.
 
Gmina pomoże
 
– Na wieży prowadzono prace związane ze zdejmowaniem starego krzyża. Prawdopodobnie to zaprószyło ogień. Mam nadzieję, że gmina nam teraz pomoże. Nie mieliśmy dotychczas żadnego takiego pożaru. Dzięki szybkiej interwencji ogień nie pochłonął całego kościoła – mówił nam wtedy ksiądz Roman Kiwadowicz, proboszcz. Parafianie nie musieli długo czekać, radni podjęli uchwałę, dzięki której gmina będzie mogła wesprzeć finansowo odbudowę zabytków. – Uchwała daje możliwość przeznaczenia części środków na zabytki w gminie. Jaka to będzie kwota w przypadku kopuły z Dębieńska, zadecyduje burmistrz – wyjaśnia Marek Profaska, przewodniczący Rady Miejskiej Czerwionki – Leszczyn i jednocześnie szef Towarzystwa Sympatyków Ziemi Dębieńskiej.
 
Poświęci arcybiskup
 
– Trzeba przyznać, że parafianie stanęli na wysokości zadania i cały czas wpływają kolejne fundusze. Część kosztów pokryje też kuria – mówi ksiądz Roman Kiwadowicz, proboszcz parafii i dodaje: – Mamy nadzieję, że uda się zamontować kopułę 14 maja, w rocznicę pożaru. Tak czy inaczej, aż miło się patrzy, jak powstaje na oczach i przed kościołem.
 
– Swój przyjazd zapowiedział też arcybiskup, nie wiadomo czy poświęcenia dokona, gdy wieża będzie stać na dole, czy gdy będzie już zamontowana na górze. Nie przywiązujemy wielkiej wagi do tej daty. Jeśli się tak zgra, to będzie dobrze, ale jeśli nie, to przecież najważniejsze jest, że w ogóle się udało ją zbudować – przyznaje Profaska.
 
Wcześniej drewniany
 
Najstarsza data o kościele w Dębieńsku pochodzi z roku 1335. Pierwszy kościół w Dębieńsku był drewniany, pod wezwaniem św. Jerzego, o rozmiarach 16 na 8,5 m. Posiadał 6 okien, małą i ciemną zakrystię, chór z organami, chrzcielnicę kamienną, 4 ołtarze, kaplicę, obraz św. Jerzego – podarowała pani Holly z Starego Dębieńska. Pod kościołem znajdowały się krypty, w których spoczywały ciała z rodziny Welczków i innych kolejnych właścicieli Dębieńska. W r. 1800 nakładem hrabiego Antoniego Węgierskiego wybudowano nowy kościół murowany. Z rozebranego drewnianego kościoła do nowego przeniesiono ołtarz główny, z obrazem św. Jerzego oraz kilka figur rzeźbionych. W r. 1913 ówczesny ks. proboszcz Salzburg dokonał gruntownej przebudowy kościoła. Podwyższono wieżę, gdzie wiszą dzwony z roku 1601.
 
Łukasz Żyła