Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (169) Data wydania: 02.02.10

Inny punkt widzenia

W I LO odbyła się „Lekcja czytania”.
– To nie ma być jeszcze jedna lekcja polskiego, ale próba rozmowy o literaturze w czasach, gdy rozmowa, a tym bardziej na temat literatury to gatunek wymierający – mówił w I LO im. Powstańców Śląskich prof. Michał Paweł Markowski.
 
Literaturoznawca, krytyk i eseista odwiedził licealistów w ramach akcji „Lekcje czytania”, organizowanej przez „Tygodnik Powszechny”. Wszystko zaczęło się od odbywającego się w Krakowie Festiwalu Conrada, podczas którego młodzi ludzie szturmowali podobne spotkania. W Rybniku, który był jednym z miast, jakie skorzystały z akcji, licealiści rozmawiali o „Ulicy Krokodyli” Brunona Schulza. Profesor był ciekawy jakie uczucia wzbudziła w młodych ludziach lektura tego tekstu. Przyznał przy okazji, że teksty zmieniają się dzięki ich czytelnikom. I to od nich w dużej mierze zależy, czy dany utwór jest nudny, czy wręcz przeciwnie. – Być może tekst wydaje się nam nudny, bo za mało angażujemy się w jego czytanie. Tak samo jest z ludźmi. Kogoś uznajemy za nudnego osobnika, ale przy bliższym jego poznaniu, zmieniamy zdanie – mówił Markowski. W ten sposób próbował zachęcić uczniów do czytania tekstów, które przy pierwszej lekturze stwarzają kłopoty, a ich poznawanie to nie lada wysiłek. A jaka może być wartość płynącą z takiego zgłębiania utworów literackich? – Wielką zaletą literatury jest pokazywanie innego punktu widzenia. To pisarze pokazują nam, że można patrzeć na świat inaczej niż my patrzymy – usłyszeli uczestnicy spotkania, którzy zastanawiali się w jaki sposób patrzył na świat Schulz. Zastanawiali się również, czy istnieje związek między literaturą, a egzystencją. Rozmowę podsumowano jednym krótkim zdaniem, które mogłoby być tekstem SMS-a. Akcja społeczna „Lekcje czytania” trwa. Pisarze, eseiści, filozofowie, wydawcy spotykają się z uczniami, by pozmawiać o wybranych tekstach, wykraczających poza kanon lektur. Ci, którzy już uczestniczyli w spotkaniach, zgłaszają chęć zorganizowania kolejnych. Czy będzie taka szansa? Na razie nie wiadomo, bo sami organizatorzy są zaskoczeni rozmachem jakiego nabiera ich akcja.
 
Beata Mońka