Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (167) Data wydania: 19.01.10

Esperanto jest jak Lego

Uczniowie SP 34 mają szansę nauczyć się esperanta.
– Będzie można się dogadać z innymi, ale jeszcze nie wiemy gdzie – wyznają Kuba i Michał ze Szkoły Podstawowej nr 34, którzy od niedawna uczą się esperanto. W ich szkole takie zajęcia odbywają się już ładnych parę lat.
 
– Smuci mnie, że esperanto jest bardziej popularne za granicą niż w Polsce – kraju, z którego pochodził przecież twórca tego języka – Ludwik Zamenhof – stwierdza Teresa Konsek, nauczycielka z SP 34, która prowadzi Koło Języka Esperanto. Sama zainteresowała się tym językiem na studiach w Cieszynie, bo posługiwał się nim jeden z wykładowców. Potem uczęszczała na kurs językowy, zrobiła też kurs dla nauczycieli. Gdy przeprowadziła się do Rybnika i zaczęła na początku lat 90 pracę w SP 34 jako nauczyciel nauczania początkowego, poprowadziła kółko. Gdy przyszła moda na innowacje pedagogiczne, stworzyła autorski program i zaczęła uczyć języka swoje klasy, po dwie godziny tygodniowo. Nadal działało i wciąż działa też kółko. – To jest naprawdę prosty język. Po kilku miesiącach uczenia się można już nieźle sobie radzić – przekonuje Konsek. Swoje stwierdzenie popiera konkretnymi argumentami. – Esperanto to sztuczny język, ale jest żywy, zmienia się. Lecz są to zmiany wprowadzane zgodnie z regułami ustalonymi na początku. To bardzo logiczny język, nie ma wyjątków, a tworzenie słów jest proste. Wystarczy znać podstawowe rdzenie. Esperanto jest jak klocki Lego – wylicza nauczycielka, która uczy poprzez zabawę. Na zajęciach kółka nie korzysta się z podręczników. Prosta wyliczanka i gra w przekładnie kubeczków, ułatwiają zapamiętywanie podstawowych liczebników. Teresa Konsek takich „patentów” ma znacznie więcej.
 
Staram się zapraszać gości
 
Na pewno dodatkową motywacją dla uczniów stały się spotkania z partnerskimi szkołami. Rybnicka podstawówka uczestniczy w dwuletnim programie Comenius, w którym współpracuje z placówkami z Bułgarii, Francji i Węgier. Jak nietrudno zgadnąć, językiem projektowym jest esperanto. Rybniczanie odwiedzili już Bułgarię, wybierają się do Francji. Podsumowanie projektu będzie miało miejsce w Rybniku w przyszłym roku. – Staram się też zapraszać gości – esperantystów. Swego czasu odwiedzili nas m. in. Senegalczyk, czy Kongijczyk. Mamy też zaprzyjaźnioną szkołę w Czechach i i regularnie spotykamy się – opowiada Konsek. – Mam w czeskiej szkole koleżankę, z którą jak się spotykam to rozmawiam w esperanto. To łatwy do nauki język, ale uczę się też angielskiego i niemieckiego. W gimnazjum będę miała niemiecki, ale może zajrzę tu czasami na kółko, żeby nie zapomnieć esperanta – mówi szóstoklasistka Kasia, która w ramach Comeniusa wybiera się do Francji. Jej nauczycielce udało się zainteresować nauką języka także kolegów z pracy, dwoje anglistów poznaje reguły i wkuwa słówka. Na laurach nie spoczywa też propagatorka esperanta, dla której ważny jest językowy trening. – Mam znajomych z Bielska, Cieszyna i Ustronia, z którymi mogę porozmawiać w esperanto. Wczoraj miałam taką okazję – przyznaje. I ma nadzieję, że jej uczniowie, nawet jeżeli przerwą naukę języka po ukończeniu podstawówki, kiedyś do niego wrócą. A może w ogóle nie stracą z nim kontaktu. – Teraz są różne możliwości. Można uczyć się, wykorzystując internet – podsumowuje.
 
Beata Mońka