Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (166) Data wydania: 12.01.10

Święto olimpijczyków

Wybitni rybniccy sportowcy świętowali jubileusze.
– Klub Olimpijczyka „Sokolnia” ma za zadanie krzewić sport i idee olimpijskie. Staramy się także przypominać dokonania sportowców ze starszego pokolenia, żeby o nich nie zapominać i dawać młodym przykład. Choć z następcami jest krucho – zauważa Joanna Sokołowska, prezes „Sokolni”.
 
Kilkudziesięciu sportowców i olimpijczyków gościło na dorocznym Spotkaniu Opłatkowym. – Cieszę się, że raz do roku możemy się spotkać w takim gronie dzięki prezesowi i sponsorom. Większość olimpijczyków ma już około 50 – 60 lat, ale są tu byli żużlowcy, przedstawiciele innych dyscyplin. Fajna grupa. Młodzi mieliby od kogo się uczyć – zauważa Zbigniew Kicka, pierwszy w historii polski medalista Mistrzostw Świata w boksie w Hawanie w 1974 roku i olimpijczyk z Montrealu w 1976 roku. – Spotykamy się po raz siódmy w gronie olimpijczyków, ale po raz pierwszy z dwoma prezesami – witał zebranych Olek Larysz, klubowy rzecznik prasowy. Nowa prezes Joanna Sokołowska zastąpiła Adama Bezega, który szefował klubowi od 2002 r. – Mam nadzieję, że będziemy nadal spotykać się w tak licznym gronie i że klub będzie działał jeszcze przez wiele lat – zauważyła Sokołowska. Spotkanie nie było jednak pożegnaniem z długoletnim szefem. Adam Bezeg będzie nadal związany z klubem jako honorowy prezes. Co więcej, zebrani świętowali 80. urodziny tego zasłużonego sportowca z Rybnika.
 
Istne dno
 
Jubilat zapisał się w historii polskiej lekkoatletyki jako skoczek zarówno wzwyż jak i o tyczce, członek polskiej kadry narodowej w latach 1955–1964, a potem jej trener. Wychował wielu reprezentantów i rekordzistów kraju, takich jak: Jarosława Jóźwiakowska (srebrna medalistka na Olimpiadzie w Rzymie w 1960 r.), Piotr Sobota (uczestnik Olimpiady w Rzymie), Edward Czernik (Olimpijczyk z Tokio w 1964 r.). Adam Bezeg jest także autorem publikacji, skryptów szkoleniowych i książki o skoku wzwyż. Przez lata był związany z AWF Katowice. W latach 1970–77 był wiceprezesem KS ROW Rybnik. Za swoją działalność wychowawczą i sportową wyróżniono go m.in: Krzyżem Kawalerskim, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużonego trenera. – To, co robiłem, starałem się robić dobrze – skwitował krótko jubilat swój bogaty życiorys. Niestety nie ma dobrego zadania o tym, co dzieje się w dzisiejszym sporcie. – Jest coraz gorzej, istne dno. Ciężko jest zrobić wyniki, bo nie ma dyscypliny, ale to powinno wynosić się już ze szkoły. Owszem, zdarzają się wybitne jednostki, ale to nieliczne przypadki – podsumował Bezeg, który nie był jedynym jubilatem uhonorowanym podczas spotkania. Osiemdziesiąte urodziny obchodził także inny lekkoatleta Tadeusz Jarnecki, wychowawca kilku pokoleń rybnickich sportowców. Siedemdziesiątkę zaś świętował zapalony tenisista i długoletni członek „Sokolni” – Gwidon Dziwoki.
 
Jestem królem grilla
 
Olimpijczycy nie tylko krzewią sport i idee igrzysk. Udzielają się także w akcjach charytatywnych. – Mój mistrzowski medal z Kuby oddałem 18 lat temu na licytację Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, potem zamówiłem repliki i też poszły na różnych aukcjach. W tamtym roku byłem głównym kucharzem regat o Puchar Prezydenta Rybnika, bo nieźle radzę sobie przy grillu. W domu jestem wręcz królem grilla – śmieje się Kicka, który przez ostatnie sześć lat pracował z młodzieżową kadrą polskich bokserów. W najbliższym czasie olimpijczycy i ich gości spotkają się na balu karnawałowym. – Bardzo chcielibyśmy też powrócić do tradycji organizowania latem na terenie kąpieliska „Ruda” Pikniku Olimpijczyka, ale to duże przedsięwzięcie organizacyjne i finansowe. Nie wiem, czy damy radę w tym roku – przyznaje Sokołowska.
 
Beata Mońka