Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (165) Data wydania: 05.01.10

Karting znaczy bezpieczeństwo

Rybniccy kartingowcy podsumowali sezon.
Miniony rok był bardzo udany dla polskich zawodników, jeżdżących w turniejach kartingowych. Reprezentanci Polski wywalczyli drużynowy puchar świata w klasie Rok 125 we włoskim Lonato.  Choć na Śląsku nie ma profesjonalnego toru do jazdy, to jednak w Rybniku mamy zawodników, którzy startują w międzynarodowych imprezach.
 
Jednym z najmłodszych uczestników międzynarodowych zawodów jest Szymon Studnik, który ma dopiero 5 lat! Jednak w środowisku kartingowym nie budzi to zdziwienia, ponieważ w tym sporcie można startować już od 4. roku życia. – Syn od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie wszystkim, co związane jest z motoryzacją.  Kiedyś mój kolega kupił małego karta i pojechaliśmy na tor. Pierwsze kroki Szymona wyglądały tak, że wzięliśmy go na linę i ciągnęliśmy za sobą. Po tej jeździe wyszedł z pojazdu i stwierdził, że mu się nie podobało. „Dlaczego? Zapytałem. Bo nie mogłem tego pana wyprzedzić – odpowiedział mój syn” – wspomina ze śmiechem Krzysztof Studnik, ojciec Szymona. Jak przyznaje, syn od samego początku potrafił trzymać się trajektorii jazdy, choć na początku bał się ryku silnika. Zaczął jednak  jeździć z  innymi kartami, podejmując walkę na torze. Po kilku godzinach jeździł już profesjonalnie, z wyczuciem. W zeszłym roku Szymon wystartował w klasie easykart 50 o puchar Janusza Kuliga w Europejskim Finale Pucharu Easykart.  Ta kategoria dopiero od niedawna jest obecna w Polsce, a zawodnicy, którzy biorą w niej udział mają od czterech do ośmiu lat. – W zeszłym roku wrzuciliśmy Szymona na głęboką wodę, a w tym chciałbym by wystartował w całym cyklu. Ponadto będzie zapoznawać się z większym kartem, na którym może startować w przyszłości. Planujemy też sporo wyjazdów do Czech i przede wszystkim Włoch – przyznaje Krzysztof Studnik. Szymon jeździ na zawody z tatą, czasami z mamą. Ojciec jest jednocześnie jego mechanikiem. Choć chłopcy na zawodach są zdyscyplinowani i potrafią walczyć na torze, to jednak po jeździe bawią się raczej samochodzikami, niż zajmują sprzętem. – Gdy jest z nim mama, wtedy chce jej wszystko pokazać – maszyny, kolegów, tor. I zawsze mówi jej: „Mamo, wygram dla ciebie” – śmieje się Krzysztof Studnik. Na Śląsku nie ma profesjonalnego toru do jazdy. Najlepsze tory, takie jak na Zachodzie, powstały już jednak w Zielonej Górze, Radomiu czy Kielcach.  – Najważniejszym czynnikiem w kartingu jest to, że daje sprawność. Dzieci, które jeżdżą na kartach później przesiadając się do samochodu nie mają problemów z bezpieczną jazdą. Inwestując w karting, inwestujemy w naszą przyszłość, w bezpieczeństwo na drogach – wyjaśnia Janusz Gładysz, również czynny zawodnik. W zeszłym roku po 30 latach przerwy wrócił do jazdy na kartach, obecnie jest najstarszym czynnym zawodnikiem w Europie, a trzecim na świecie (po Kanadyjczyku i Amerykaninie włoskiego pochodzenia). I w zeszłym roku wystartował w Mistrzostwach Świata w Lonato. – Postanowiłem spróbować swoich sił  w rywalizacji z innymi zawodnikami. Oczywiście, że nie liczyłem na żadne mistrzowskie tytuły, w tym sporcie mistrzostwo można zrobić do 20. roku życia. Mnie jednak euforia opanowała w chwili, gdy dostałem się do finału i dojechałem do mety. A nie jest to takie proste, ponieważ w kartingu jest tak, że zdublowany zawodnik musi zjechać z toru. W tym roku również wystartuję w mistrzostwach, bo to daje wielką frajdę – przyznaje Gładysz, który skończył 56 lat. Okazało się, że po zawodach, w których wystartował,  nagle ujawniło się wielu innych zawodników w dojrzałym wieku. – W Polsce powstanie grupa dla zawodników, którzy skończyli już 25 rok życia.
 
– Na początku myśleliśmy, że będzie to po prostu zabawa, Szymon się pobawi i odpuści. Okazuje się jednak, że nie wyobraża już sobie swojego dzieciństwa bez kartingów. To bardzo bezpieczna dyscyplina sportu, choć pojazdy potrafią mknąć z prędkością 70 km na godzinę – wyjaśnia.
 
Marcin Mońka