Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (160) Data wydania: 01.12.09

Nie jestem gwiazdą

Gościem Mityngu z Olimpijczykiem w Klubie Energetyka była Maja Włoszczowska, medalistka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
Maja Włoszczowska jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich sportsmenek. W Rybniku gościła podczas sportowego Mityngu z Olimpijczykiem. Bo jak dotąd największym sukcesem 26-letniej zawodniczki, uprawiającej kolarstwo górskie, jest srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich.
 
Kolarstwo dzięki mamie
 
Trudno zliczyć za to wszystkie inne krążki zdobywane na imprezach mistrzowskich w kraju i na świecie. – Igrzyska są jednak niepowtarzalne, odbywają się raz na cztery lata, prawdziwe święto dla wszystkich sportowców. Dlatego też  medal z olimpiady jest dla mnie najważniejszy – przyznała podczas spotkania.
 
Włoszczowska kolarstwem zainteresowała się w domu rodzinnym, do dziś pamięta wycieczki rowerowe z mamą. Później wszystko bardzo szybko się potoczyło, a  wieku 17 lat trafiła do kadry narodowej, prowadzonej przez Andrzeja Piątka. Długo jednak karierę zawodniczą musiała godzić z nauką, choć używanie słowa przymus w odniesieniu do Włoszczowskiej jest dużym nadużyciem.
 
Bez przymusu
 
– Nigdy nie mówię sobie, że coś muszę, raczej że coś mogę. To pomaga zwalczyć m. in. presję podczas startów na zawodach – deklarowała. Włoszczowska chciała więc nie tylko osiągać dobre wyniki w sporcie, ale także realizować się w innych dziedzinach życia, wybrała więc studia na Politechnice Wrocławskiej, kierunek: matematyka stosowana. – Nawet pomagam swoim kolegom, uczę chyba nieźle, bo korepetycje pomogły – opowiadała. Łączenie studiów ze sportem wyczynowym sprawiało jej wiele trudności. – To były bardzo wyczerpujące czasy, mam jednak niebywałą satysfakcję. Cieszę się, że do sportu na wysokim poziomie dojrzewałam, że nie zdecydowałam się zbyt wcześnie – przyznała. Jadąc de Pekinu na Olimpiadę była jedną z faworytek. – Pomaga mi również fakt, że robię to, co lubię, co daje mi satysfakcję. To bardzo pomaga w osiąganiu dobrych wyników.
 
Ile waży kolarz?
 
Podczas spotkania młodzież z rybnickich szkół pytała nie tylko o wyniki, kontuzje, pytano również o wagę zawodniczki i roweru, na którym startuje. Wyścigowa waga Włoszczowskiej to 52 kg, rower waży 8,2 kg. – Czasami walczymy o jak najlepszą wagę dla sprzętu,  zdarzało się, że i mechanik ściągał lakier z ramy – wspominała. Pytana o cele mówi o kolejnych medalach na imprezach rangi mistrzowskiej oraz Olimpiadzie w Londynie. Przede wszystkim skupia się na treningu. – Lubię rowery górskie na których można poszaleć w terenie. Pewnie dlatego uprawiam tę dyscyplinę.
 
Sportowiec nie gwiazda
 
Trenujemy codziennie, w tygodniu mamy tylko jeden dzień odpoczynku, miesięcznie pokonuję 1500 kilometrów na rowerze, ktoś już obliczył, ze ponad dwukrotnie objechałam kulę ziemską podczas swojej kariery – dodawała. Choć jest rozpoznawalną sportsmenką w kraju, nie lubi określenia „gwiazda”. – Nie jestem żadną gwiazdą, jestem sportowcem – zadeklarowała Włoszczowska.
 
Przyznała również, że otrzymuje propozycje sesji fotograficznych dla kolorowych magazynów, zwłaszcza tych dla mężczyzn. – Takie sesje na razie mnie nie interesują, choć przyznam że wszytskie te akcje medialne związane z moją osobą są bardzo miłe. Miłe jest również zainteresowanie kibiców – przyznała Włoszczowska. Już teraz zawodniczka przygotowuje się do kolejnych ważnych imprez, przede wszytskim do tej najważniejszej – Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
 
Marcin Mońka