Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (133) Data wydania: 26.05.09

Wyrąbią drzewa

Już niedługo urząd miasta będzie ruszać z wielką kampanią promocyjną, by pozyskać inwestorów na teren MOSiR-u w Kamieniu.
Prace związane z budową nowych boisk już się rozpoczęły. Wokół starego boiska trzeba będzie dokonać wycinki drzew. Miasto ponumerowało „do odstrzału" 720 okazów. Zainterweniowali ekolodzy. Mieszkająca w Kamieniu  Ewa Podolska, dziennikarka radia Tok FM, zwróciła się do miasta z wnioskiem o przeprowadzenie wizji lokalnej. - W pewnym momencie zauważyliśmy, że ponumerowanych jest ponad 700 drzew. Choć zapewnia się nas o zmniejszeniu zakresu wycinki, wiele kwestii pozostaje niejasnych. Trudno rozmawiać o poszczególnych drzewach, jeśli nie są wytyczone fizycznie granice inwestycji. Spacer i ocenianie „na oko" czy drzewo jest po tej czy po drugiej stronie granicy niewiele daje - zauważa  Podolska.
 
Arogancja urzędników
 
Zgodę na wycinkę drzew wydał urząd miasta w Żorach. Do takiej decyzji żorski urząd upoważniło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach. - Obecnie trwa postępowanie, mające na celu ustalenie liczby drzew w minimalnym, niezbędnym zakresie (szacuje się tę liczbę na około 200 szt.) mówi - Monika Mirowska-Żak z wydziału promocji i informacji rybnickiego magistratu. - Byłem jak najbardziej pozytywnie nastawiony do spotkań z urzędnikami. Jednak po pierwszej wizji lokalnej trzeba było zrobić drugą, teraz się okazuje, że będzie trzecia. Ze strony urzędników, moim zdaniem, to aroganckie zachowanie. Przyjeżdżam na miejsce i okazuje się, że niektóre drzewa już zaprotokołowane jako te które zostają, mają iść do wycinki, inne trzeba jeszcze raz sprawdzić - oburza się Jacek Bożek, szef Stowarzyszenia Gaja.
 
Nie tracą nadziei
 
Stowarzyszenie Gaja jeszcze ponad miesiąc temu zamieściło na swej stronie internetowej artykuł chwalący współpracę z urzędem miasta jako przykład dobrych praktyk dla innych samorządów. - Po kilku interwencjach zaproszono nas na konsultacje. Myślałem, że będzie to przykład dobrych praktyk samorządowych, jednak coraz bardziej wydaje mi się, że jest to idealny przykład praktyk złych. Lecz nie tracę nadziei i jestem ciągle nastawiony pozytywnie, dlatego zamierzam pojawić się na kolejnej wizji lokalnej. W Polsce brakuje takich organizacji, jak nasza. Niestety, nie możemy być wszędzie, a do tego musimy się spotykać jeszcze z arogancją urzędników - mówi Bożek.
 
Dlaczego nie obok?
 
Mieszkańcy także pytają,  dlaczego boisko ze sztuczną nawierzchnią nie zostało zaprojektowane bardziej na południe, tam gdzie pusta łąka. Uniknęłoby się wycinki tylu drzew... - Decyzja o wyborze takiego a nie innego miejsca została podjęta po analizach opracowań przygotowanych przez trzy biura projektowe. Brano pod uwagę także czynniki ekologiczne. Budowę boiska trzeba też postrzegać jako część całkości inwestycji, jakie miasto będzie realizować na ośrodku w Kamieniu - wyjaśnia Wojciech Student z biura projektowego „Projekt 3" z Rybnika. Głównym założeniem projektu Aktywny Rybnik, który rybnicki magistrat realizuje m.in. na terenie ośrodka w Kamieniu jest stworzenie pełnej gamy miejsc rekreacyjno-sportowych.
 
Jedno drzewo jak skarb
 
Według opinii prof. Janusza Hereźniaka z „Poradnika o drzewach" Klubu Gaja, starsze drzewa produkują o wiele więcej tlenu niż młodsze i mniejsze. Na przykład jeden stuletni buk wytwarza 1,7 kg tlenu na godzinę, co daje w sezonie wegetacyjnym 3500 kg tlenu na rok. Jest to ilość potrzebna dla około 10 osób. Specjaliści podkreślają, że zasadzenie młodego drzewka w zamian za wycięty dorosły okaz nie przyniesie od razu tego samego efektu ekologicznego. Prof. Hereźniak zwraca uwagę, że ze względu na możliwości pochłaniania dwutlenku węgla, jedno stuletnie drzewo potrafi zrobić to, co aż 1700 drzew 10-letnich.
 
luk