Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (129) Data wydania: 28.04.09

O pachnącej starości

Rybnik odwiedzili Jacek Bławut i Lech Gwit, twórcy filmu „Jeszcze nie wieczór”.
„To Sodolski? Żółty jakiś… To już końcóweczka?” – pada w „Jeszcze nie wieczór” z ust Jana Nowickiego, grającego gwiazdę „na urlopie” w Domu Aktora w Skolimowie. „To ma być towarzystwo? To jakieś pantofelki” – opisuje swoich starszych kolegów.
 
Jeszcze niedawno niektórzy z nich błyszczeli na ekranach, czy scenach. Inni święcili triumfy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat temu. Teraz każdy dzień jest dla nich niczym wyprawa na Mount Everest, bo muszą zmagać się z chorobą, wiekiem, samotnością, zapomnieniem. Reżyser nie ukrywa, że wielu z nich ma problemy ze wzrokiem, słuchem, pamięcią, a ich nieodłącznymi towarzyszami życia stali się Alzheimer lub Parkinson. Mimo to ekipa podejmuje wyzwanie, jakie rzuca im młodszy kolega. Wystawiają Mefistofelesa. – Ci ludzie pokazują, że wiek biologiczny to jedna sprawa, ale pasja i radość życia nie mają metryki. Wielu kolegów mojego syna to o  wiele starsi ludzie, niż bohaterowie mojego filmu – zauważył Jacek Bławut, reżyser „Jeszcze nie wieczór”, który spotkał się z widzami DKF „Ekran”.  Do tej pory zajmował się głównie dokumentem. Stworzył m.in. „Ja, alkoholik”, „Szczur w koronie”, „Nienormalni”.  – Bohater mojego filmu „Wojownik” miał takie motto: Wstań i walcz. To samo można powiedzieć o  tych bohaterach. Ich ułomności nie czynią ich słabszymi. A jak było z naszym papieżem? Im był bardziej schorowany i niedołężny, tym większy wzbudzał szacunek i podziw –  komentuje.  I dodaje dla uspokojenia: – chciałem zrobić film o pachnącej starości.  Zawsze się wydaje, że opowieść o starości musi być smutna, ale tak nie jest. Powstał bardzo śmieszny i sympatyczny film.
 
I rzeczywiście powstała zabawna, wzruszająca i niezwykle mądra opowieść o „jesieni życia”. Na ekranie zagościły prawdziwe gwiazdy: Beata Tyszkiewicz, Danuta Szafarska, czy Roman Kłosowski. W epizodach pojawiają się także Irena Kwiatkowska i Nina Andrycz. – O pani Ninie to możnaby osobny film zrobić. Gdybym tylko zadzwonił do niej, że jutro kręcimy w Rybniku, byłaby pierwsza na planie. Tak jak i wielu innych aktorów, którzy u mnie zagrali, a wcześniej zostali skazani na zapomnienie – opowiadał Bławut. – A Wieńczysław Gliński, który stwierdził, że grał już tyle ról, ale zawsze marzył, żeby wygłosić monolog Hamleta. I spełniłem jego marzenie. Generalnie robię filmy, żeby spełniać marzenia i dawać radość, zarówno ich twórcom, jak i widzom – posumował. – To była dla mnie wielka przygoda i uczta duchowa. Bardzo dużo nauczyłem się od Jacka – przyznał Lech Gwit. W filmie „Jeszcze nie wieczór” jest niezwykle delikatnym i nieśmiałym adoratorem Beaty Tyszkiewicz. – Beata bardzo mi pomogła, szczególnie w scenie, w której deklamuję jej miłosny wiersz. Jak ona na mnie spojrzała… W tamtej chwili się w niej zakochałem – opowiadał  aktor. „Jeszcze nie wieczór” zdobył już sporo nagród, m.in. Srebrne Lwy w Gdyni. Lecz nie to było najważniejsze dla jego twórców.   Film wejdzie na ekrany w maju. – Ten film był przełomowym momentem nie tylko starszego pokolenia aktorów. Czytałem w jakimś wywiadzie, że Sonia Bohosiewicz po naszym filmie postanowiła, że odłoży na chwilę karierę i urodzi dziecko. A Jan Nowicki się żeni – stwierdził Bławut, który ma nadzieję, że „Jeszcze nie wieczór” będzie równie ważny dla widzów.                    
 
Beata Mońka