Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (129) Data wydania: 28.04.09

Budujące zdziwienia

Rybnik był jednym  z miast, w których odbył się Festiwal Nauki.
– Lubimy skecze, w których wyciągamy na scenę kogoś z publiczności. Reakcje ludzi są nieprzewidywalne, więc i my się bawimy tą sytuacją –  przyznał Paweł Lewandowski  z kabaretu N.O.C podczas panelu dyskusyjnego na temat poczucia humoru Polaków.
 
Rybnicki kabaret ma w swoim repertuarze skecz poświęcony Robertowi Kubicy. – Ten numer jest dobrze odbierany podczas naszych występów, ale gdy znalazł się na jednym z portali internetowych, dostaliśmy straszne baty. Sporo osób było oburzonych, że śmiejemy się z symbolu narodowego jakim stał się Kubica – opowiadał Lewandowski. – Kiedyś z Damianem Wodeckim przygotowaliśmy taki eksperyment – projekt „Inni”, który był złożony z nieśmiesznych tekstów. Zabawne mogło być jedynie ich ogranie na scenie. Byliśmy ciekawi kiedy i czy w ogóle ludzie zaczną się śmiać. Chyba po raz pierwszy to my przyglądaliśmy się publiczności – wspominał z kolei  Paweł Mitura z „PieM Projekt”. Rybniccy kabareciarze zostali zaproszeni w roli ekspertów, by wziąć udział w dyskusji zatytułowanej: „Umiejętność śmiania się z samego siebie – karykaturalny obraz Polaków w kabaretach”. Debata zaś znalazła się w programie Festiwalu Nauki, organizowanym już po raz piaty przez Uniwersytet Śląski. Po raz pierwszy impreza zagościła także w Rybniku. Tutejsze spotkania zainaugurowała projekcja filmu: „Krajobraz sfabrykowany” Jennifer Baichwal. Chętni mieli też okazję wybrać się na warsztaty Public Relations i spotkanie z Tomaszem Żukowskim,  doradcą Prezydenta RP. Oprócz dyskusji na temat poczucia humoru Polaków, można też było zastanowić się nad tym, czy kultura to fenomen czy przekleństwo człowieka. Tak brzmiał temat III Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej. – Kultura to sztuczny twór nakazujący nam dostosowywanie się do określonych norm i reguł, ale czy bez tego możliwy byłby taki rozwój technologii, sztuki? – pytał za Zygmuntem Freudem jeden z prelegentów Tomasz Pawlik. W programie Festiwalu Nauki znalazł się także Międzyrocznikowy Turniej w Piłce Halowej, zaś w ostatnim dniu były rektor US – prof. Tadeusz Sławek przypomniał skąd się wziął rock’n’roll.  Hitem imprezy była debata na temat Śląska i Śląskości z udziałem m.in. Kamila Durczoka. – Bardzo zależało nam na różnorodności, żeby każdy mógł znaleźć w programie coś interesującego dla siebie – podsumowuje Wojciech Kiljańczyk, student IV roku filozofii i II roku socjologii, jeden z organizatorów Festiwalu Nauk w Rybniku. Rybniczanin znalazł się w prestiżowym, kilkunastoosobowym gronie studentów wyróżnionych przez  JM rektora Uniwersytetu Śląskiego. Wyróżnienia wręczono na zakończenie festiwalu w Katowicach. – Chcieliśmy też zaprezentować dokonania różnych kół i organizacji działających na naszej uczelni  – dodaje Kiljańczyk. W organizację festiwalu w Rybniku, oprócz studenckiego samorządu, zaangażowały się także:  Koło Naukowe „Śruba”, Koło Sportowe, Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego oraz Koło Naukowe Antropologów Społecznych. „Jestem przekonany, że Festiwal Nauki przyniesie wiele budującego zadziwienia (…)” – napisał w liście do studentów prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego. Czy tak się stało? Odpowiedź znają ci, którzy wzięli udział w imprezie.
 
Beata Mońka