Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (129) Data wydania: 28.04.09

Fedrunek na 50 lat

Od ubiegłego roku o gminie Czerwionka – Leszczyny zrobiło się głośno. Mają otwierać kopalnię. Stare Dębieńsko przestało fedrować w 2000 roku. Osiem lat później złożami, położonymi w gminie Czerwionka – Leszczyny zainteresowała się spółka Karbonia.pl., otrzymując koncesję na wydobywanie węgla na 50 lat. Rozpoczęcie wydobycia liczy się już latami, a na biurku w nowo powstałej siedzibie spółki w Czerwionce pojawiają się już setki podań poszukujących pracy. O przyszłości nowej kopalni mówią Maciej Czakoń oraz Jerzy Klinowski – wiceprezesi Karbonii.pl
– Na początku podejmijmy temat samej spółki, wiele się mówiło, że na teren byłej kopalni Dębieńsko wchodzi firma czeska, jednocześnie Karbonię przedstawia się jako spółkę całkowicie polską...
– Tak, to prawda, narosło wiele dezinformacji na temat samej spółki. Nie wiem skąd te wszystkie nieprawdziwe informacje. Jesteśmy spółką polską, siedziba mieści się w Polsce. Natomiast prawdą jest, że siedziba spółki matki NWR mieści się w Amsterdamie.
 
– Sprawa z Czechami zapewne wzięła się stąd, że największym udziałowcem w spółce jest Zdenek Bakala...
– Faktycznie, Zdenek Bakala jest jednym z udziałowców, lecz oprócz pana Bakali jest jeszcze wielu udziałowców z Francji, Węgier, czy RPA. Jednak nie zmienia to faktu, że nasza spółka jest zarejestrowana w Polsce i kierowana przez Polaków.
 
– Koncentrując się na inwestycji na terenie Czerwionki – Leszczyn: na jakim etapie jest przygotowywanie dokumentacji na rozpoczęcie wydobywania węgla na terenie byłej kopalni Dębieńsko?
– Zebranie potrzebnych informacji, przygotowanie dokumentacji  jest skomplikowanym procesem. Geologiczna i techniczna dokumentacja  dla planowanej kopalni powinna być gotowa na koniec roku. Dopiero wtedy będziemy wiedzieć, kiedy można będzie rozpocząć wydobycie.
 
– Jednak jakieś wstępne obliczenia zostały już przeprowadzone. Czy można już określić na ile lat starczy złóż węgla z Czerwionki?
– W czerwcu ubiegłego roku nasza spółka otrzymała od ministra środowiska koncesję na wydobycie węgla ze złoża „Dębieńsko 1”. Koncesja jest ważna przez 50 lat i na co najmniej taki okres czasu  wystarczy złoża.
 
– Czy spółka ma już uregulowane kwestie wszystkich gruntów, czy zamierza jeszcze poszerzać swe inwestycje o kolejne tereny po byłej kopalni?
– Planowany jest zakup większości gruntów po starej kopalni „Dębieńsko,” obecnie czekamy na ogłoszenie przetargów przez SRK (Spółkę Restrukturyzacji Kopalń) i przez Kompanię Węglową.
 
– Chciałbym zapytać również o ostatnie wiadomości, jakie napłynęły z Agencji Restrukturyzacji Górnictwa o możliwości wykorzystywania wody kopalnianej jako źródła energii, czy spółka bierze pod uwagę takie rozwiązania dla własnych korzyści i współpracę z lokalnym samorządem?
– Studium na ten temat nie zostało jeszcze podjęte, ale jest planowane pod koniec roku. Oczywiście na bieżąco śledzimy nowe informacje w tym temacie i widzimy potencjał dla wykorzystywania energii zawartej w ciepłych wodach dołowych.
 
– Czy faktycznie do siedziby spółki zgłaszają się już chętni do pracy?
– Dostaliśmy już około 200 aplikacji. Jesteśmy tym mile zaskoczeni, bo nie spodziewaliśmy się, że odzew na naszą działalność będzie tak szybki. Wiemy, że mieszkańcy liczą, że jeśli pierwsi złożą wniosek, to mają większe szanse na zdobycie pracy, ale wszystkie osoby pytające o pracę informujemy, że jesteśmy dopiero w fazie planowania inwestycji, a nie rekrutacji.
 
– Jakie jest mniej więcej wstępne zapotrzebowanie na pracowników? Ilu spółka zamierza zatrudnić?
– Szacunkowo docelowe zatrudnienie może sięgnąć około 2000 osób;  bardziej dokładny szacunek zapotrzebowania na pracowników będzie znany w momencie ukończenia prac dokumentacyjnych.

– Spółka prowadzi rozmowy z gminą w sprawie wyszkolenia odpowiednich fachowców. Na jakim etapie są rozmowy?
– Rozmawiamy z gminą i starostwem powiatu rybnickiego na temat utworzenia specjalistycznych klas w istniejącej szkole. Zapewniono nas, że takowe powstaną; rozmowy na ten temat są zaawansowane, ale na razie przedwcześnie byłoby mówić o szczegółach.
 
– W tym roku zamierzacie zainwestować na terenie przyszłej kopalni 17 mln euro. Jakie prace będą prowadzone w tym roku?
– Kwota ta zostanie przeznaczona głównie na prace dokumentacyjne i zakup gruntów.
 
Rozmawiał: Łukasz  Żyła