Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (120) Data wydania: 24.02.09

Są na pięknej drodze

Zwycięzcą tegorocznej edycji OFPA został licealista z Pszowa.
„Trzynastka” okazała się szczęśliwą liczbą dla Jakuba Blokesza. To właśnie osiemnastolatek z Pszowa zdobył Grand Prix 13 Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej. Z Rybnika wyjechał też bogatszy o 10 tysięcy złotych.
 
– Jestem bardzo mocno zszokowany tym, że wygrałem. Jeszcze to do mnie nie dociera. Nie wiem, na co przeznaczę nagrodę. Na razie musze dojść do siebie, a potem będę się zastanawiał co dalej – mówił tuż po ogłoszeniu wyników Jakub Blokesz. Pszowianin zaprezentował podczas konkursu „Ja tonę” Tomasza Korteusza – piosenkę, którą ma w swoim repertuarze grupa „Czerwony Tulipan” oraz „Panie prezydencie” czeskiego barda Jaromira Nohavicy. – Jego utwory pokazał mi Stefan Brzozowski i sprawił, że zakochałem się w twórczości Nohavicy. A przecież mieszkam tak blisko granicy, Ostrawę widzę z okna. Byłem nawet na koncercie Nohavicy, rozmawiałem z nim i zaprezentowałem mu swoje interpretacje jego piosenek. Podobało mu się – opowiadał zwycięzca OFPA, który jest uczniem Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wodzisławiu Śląskim i występuje w kilku zespołach: kilkunastodobowej formacji grającej w Kościele p.w. św. Jerzego w Rydułtowach, dwóch chórach gospel oraz trio bluesowo–rockowym „The Globe”. Jest muzycznym samoukiem. W ubiegłym roku zdobył m.in. I nagrodę (Złoty Wrzos) na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki  Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych „Wrzosowisko”. W Rybniku pokonał dziewiętnaścioro rywali, laureatów znaczących festiwali z nurtu piosenki artystycznej.  Pierwszą nagrodę na tegorocznym OFPA wywalczyła Dominika Barabas z Lądka Zdroju, drugą – Karolina Cicha z Białegostoku, a dwie równorzędne trzecie – Alicja Pyziak z Bielawy i Marta Wachowicz z Rybnika. Jury wyróżniło także: Pawła Brożka z Czechowic – Dziedzic i Emilię Kudrę z Łodzi. Tytuł najlepszego akompaniatora otrzymał Jasiek Kusek z Mielca.
 
– Jako juror zawsze boję się, że kogoś pominęliśmy. Pamiętajcie, że nie jesteśmy wszechwiedzący, a nasz werdykt nie jest dla was wyrocznią. Tak więc działajcie dalej – mówiła do wszystkich uczestników konkursu jurorka Ewa Kornecka. – Ten konkurs to rodzaj sprawdzianu, ale to publiczność zadecyduje o powodzeniu artysty. Wy wszyscy jesteście na pięknej drodze. Wędrujcie nią jak najdalej – dodał drugi z jurorów Stefan Brzozowski.  Zmagania młodych twórców nie były jednym wydarzeniem festiwalowym. Publiczność miała także okazję usłyszeć i zobaczyć najlepszych polskich wykonawców piosenki poetyckiej.  Mirosław Czyżykiewicz, Olga Szomańska, Hadrian Filip Tabęcki, Klementyna Umer i Jacek Zawada pod wodzą Jacka Bończyka zaprezentowali „Impresję na temat raju”. Mowa o koncercie, nawiązującym do  programu „Raj” z 1981 roku legendarnego tria Gintrowski – Kaczmarski – Łapiński.  Z kolei reżyser Wojciech Kościelniak zaprosił widzów na śpiewane monologi z Szekspira w wykonaniu m.in. Kingi Preis, Magdaleny Kumorek, Jacka Bończyka i Mariusza Kiljana.  Koncert nosił tytuł „Królowa Mab” (Mab to królowa snów, wyobraźni i marzeń). Szesnastowieczne monologi Hamleta, Merkucja, czy Lady Makbet w połączeniu z nowocześnie zaaranżowaną muzyką Tomasza Gwincińskiego i pomysłowym wykorzystaniem wizualizacji okazały się fantastyczną receptą na stworzenie widowiska poetyckiego na miarę XXI wieku. Ostatnim akcentem tegorocznej edycji OFPA był koncert „Słowa, słowa, słowa” w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Piosenki Jeremiego Przybory, Jonasza Kofty i Agnieszki Osieckiej zaprezentowali m.in. Joanna Liszowska, Marian Opania i Piotr Machalica. Publiczność zaś mogła dowiedzieć się dlaczego utwory polskich autorów nie zagościły w repertuarze zespołu Abba, czy też  Edith Piaf, Marylin Monroe, Denisa Roussosa lub Marleny Dietrich. Koncert był transmitowany przez TVP 3.
 
– Tyle było fantastycznych osób. Wciąż w to nie wierzę, że mnie dostrzeżono – mówiła po ogłoszeniu werdyktu Marta Wachowicz z Rybnika, zdobywczyni trzeciej nagrody i 3 tysięcy złotych. Jury spodobało się jej wykonanie piosenek: „Na brzozowej korze” oraz „Poeci nie zjawiają się przypadkiem”, którą ma w repertuarze Edyta Geppert. Maturzystce  z IV LO im. Mikołaja Kopernika w Chwałowicach  już w ubiegłym roku udało się zakwalifikować do Turnieju Regionalnego. Tym razem zawędrowała jeszcze dalej.  – Być może bardziej dojrzałam. Dużo mi też dała współpraca z muzykiem Jarkiem Hanikiem i udział w dwutygodniowych warsztatach w Pęzinie, które organizował Jan Poprawa. Myślę, że to wszystko owocuje – stwierdziła rybniczanka, która skorzystała także z warsztatów, jakie odbyły się przed tegoroczną edycją OFPA. Ich uczestnicy pracowali nad techniką wokalną,  interpretacją, dykcją, a nawet wizerunkiem. – Stylistka podpowiedziała nam w jakich kolorach będziemy korzystnie wyglądać. Poprosiłam mamę, żeby uszyła mi szarą sukienkę. Może to ona przyniosła mi szczęście – śmiała się Wachowicz, która nie ma jeszcze sprecyzowanych, pomaturalnych planów, ale wie, że będzie w nich miejsce na śpiewanie. W gronie wyróżnionych znalazła się także Małgorzata Oleś, mieszkanka Jejkowic i uczennica rybnickiego Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych. Wokalistka otrzymała nagrodę specjalną (2 tysiące złotych) ufundowaną przez osobę prywatną. W konkursie brała także udział rybniczanka Malwina Klimek, laureatka ubiegłorocznej edycji OFPA.
 
Beata Mońka