Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (108) Data wydania: 02.12.08

Energetyczna królowa jazzu

Urszula Dudziak była gwiazdą tegorocznej edycji Silesian Jazz Meeting.

Zastanawiacie się, czemu tak dobrze wyglądam? Otóż jem golonki i nie śpię po nocach. Oczywiście żartuję, te czasy mam już dawno za sobą. Teraz jestem grzeczną dziewczynką – zdradziła Urszula Dudziak, gość specjalny tegorocznej edycji Silesian Jazz Meeting. 

Jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek jazzowych zadziwiła  publiczność nie tylko wciąż doskonale brzmiącym głosem, ale i ogromną energią. –  Gram w tenisa i jeżdżę na rowerze, dużo chodzę, nie mam samochodu, bo od tego rośnie „szyneczka”. Stosuję dietę makrobiotyczną i jestem pogodna. I nie o to chodzi jak wyglądam, ale jak się czuję na swoje 65 lat – wyznała artystka, która wspominała też swoje muzyczne spotkanie z rybnicko–żorską formacją „Carrantuohill”. Publiczność usłyszała także, że pierwszy instrument, jakim był akordeon, Urszula Dudziak dostała od rodziców gdy miała cztery lata. – Od razu zagrałam ze słuchu kilka kolęd. Wtedy mój tata powiedział do mamy: Gołąbeczku, chyba mamy zdolną córkę. Jak miałam 14 lat, zakochałam się w jazzie – opowiadała wokalistka, która przez 30 lat mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Tam nauczyła się, że trzeba w siebie wierzyć i chwalić się sukcesami. Z „nowojorskich” czasów pochodziła m.in. kompozycja Michała Urbaniaka, jaką artystka wykonała podczas koncertu w Rybniku. Mowa o „Nowojorskim bacy”. Nie zabrakło też ich wspólnego dzieła, liczącej ponad 30 lat piosenki „Papaya”, która w ubiegłym roku stała się wielkim hitem za sprawą filipińskiego prezentera radiowego i  internetu. Artystka zafundowała również publiczności swoistą terapię, dając im szansę nie tylko wspólnego zaśpiewania, ale i nawet pokrzyczenia. – I kupcie sobie trampoliny. Ja mam taką małą i codzienie skaczę, co najmniej 100 razy – zachęcała na pożegnanie.

Spotkanie z Urszulą Dudziak poprzedził koncert  Quintetu Justyny Motylskiej, absolwentki Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Trzon zespołu stanowi duet, który ponad 11 lat temu wokalistka stworzyła z rybnickim pianistą Jarosławem Hanikiem. Także dzień wcześniej w programie Silesian Jazz Meeting nie zabrakło śląskich akcentów. Przed rybnicką publicznością wystąpiło trio saksofonisty Maćka Obary. Zagrali także goście z Holandii Peter Beets Trio. – W ciągu tych dwóch dni usłyszałem od muzyków wiele ciepłych słów pod adresem rybnickiej publiczności – mówił Adam Świerczyna, dyrektor Rybnickiego Centrum Kultury, zapraszając miłośników jazzu na jam session, który zakończył tegoroczną edycję festiwalu. Natomiast tydzień wcześniej odbyła się jazzowa rozgrzewka, czyli „3 in 1” w Domu Kultury Chwałowice. – Coraz częściej łapię się na tym, że patrzę komuś w oczy i go nie słucham. Warto skupić się na tych, którzy są wokół nas – mówił Irek Głyk, zapowiadając utwór „Pomyśl”.

Beata Mońka