Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (106) Data wydania: 18.11.08

Po prostu mają talent

Utalentowani młodzi rybniczanie wystąpili na scenie DK Niedobczyce.
Nie liczyły się wiek ani płeć. Najważniejszy był talent, którym mogli się pochwalić uczestnicy „Pokaż co potrafisz”, wzorowanego na telewizyjnym programie „Mam talent!”.
 
Do finału odbywającego się w Domu Kultury Niedobczyce zakwalifikowało się dwudziestu wykonawców, w większości uczniów lub mieszkańców dzielnicy. Konkurs wzbudził ogromne zainteresowanie publiczności. Na kilka minut przed rozpoczęciem występów, trudno było znaleźć wolne miejsce. A na scenie zaprezentowało się wielu utalentowanych wokalistów i tancerzy. Nie zabrakło też pokazów kung–fu, minirecitalu fortepianowego, beatboxu, czy kabaretu. Pojawił się nawet uczestnik, który potrzebował 32 sekundy na złożenie ośmiu koszulek. – Znalazłem w internecie takie filmiki. Obejrzałem, spróbowałem i po pięciu minutach już umiałem składać. Ale robię to po swojemu i nawet szybciej, niż ci goście z internetu – opowiada Wojtek Dąbrowa, uczeń VI klasy w SP 21. – Widziałem ogłoszenie o tym konkursie, ale nawet nie pomyślałem o udziale. Któregoś dnia wezwała mnie do gabinetu pani dyrektor. Już się bałem, że coś przeskrobałem, a okazało się, że chciała mnie namówić do startu – zdradza mistrz błyskawicznego składania koszulek.
 
Chciałam wygrać
 
– Chciałabym zająć pierwsze miejsce – nie kryje ośmioletnia tancerka Weronika Zaremba, która do występu przygotowywała się dwa miesiące, a od niedawna uczęszcza na zajęcia do domu kultury. Oglądając jej występ, nikt nie miał wątpliwości, że taniec to jej żywioł. Jednak tuż po zejściu ze sceny z oczu dziewczynki polały się łzy. – Bo miałam tańczyć 5 minut, a oni mi skrócili występ – wyjaśniła nieco później. Dodała, że lubi szybkie piosenki i że nie denerwowała się tańcząc przed tak liczną publicznością, bo już wcześniej występowała na szkolnych imprezach. Niestety tym razem nie udało się jej spełnić marzenia. Nie wygrała konkursu, ale żywiołowa tancerka zdobyła nagrody dziennikarzy i Rady Dzielnicy Niedobczyce.
 
10% talent, 90% praca
 
– Przyszłam zobaczyć jaki jest poziom, tym bardziej, że konkurs odbywa się w mojej dzielnicy. I muszę przyznać, że kilka występów, szczególnie tanecznych było bombowych. Jestem w szoku, że jest tylu uczestników i tak dużo ludzi na widowni – przyznaje Anna Pawlus, laureatka Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w 2006 roku, obecnie studentka III roku anglistyki. Dorzuca, że nawet najlepszych czeka wiele pracy, jeżeli chcą rozwijać swoje talenty. – Każdy ma szansę, żeby odnieść sukces. Trzeba tylko mieć 10% talentu, a 90% to ciężka praca – potwierdza jurorka Jadwiga Demczuk-Bronowska. Talentu z pewnością nie brakuje zdobywcy Grand Prix „Pokaż co potrafisz”. A został nim wokalista Rafał Kozik, który zebrał też kilka innych wyróżnień, w tym nagrodę publiczności. To już kolejny sukces szóstoklasisty z SP 21, który zdobył w tym roku m.in. pierwsze miejsce na VII Raciborskim Festiwalu Ekologicznym Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej.
 
Beata Mońka