Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (104) Data wydania: 04.11.08

Skąd brać dobrą energię?

- Tylko tutaj można rozwiązać problemy ekoenergetyczne - mówi o Rybniku Jerzy Buzek, były premier.
Politechnika Śląska w Rybniku zorganizowała seminarium „Komunalna polityka ekoenergetyczna 2008". Gościem specjalnym był Jerzy Buzek. - Gratuluję tematu seminarium, bo to jest teraz wielki problem całej Unii Europejskiej i nie tylko. Dzisiejszy rozwój cywilizacyjny zależy od tego, czy sobie poradzimy z energią i konsekwencjami jej wytwarzania. 90% naukowców wiąże ocieplenie klimatu z nadmierną emisją CO2. Pomijając czasy wojny, ludzkość nigdy jeszcze nie stała w obliczu tak poważnego, globalnego zagrożenia. Musimy w związku z tym wynegocjować globalne porozumienie - ostrzegał Buzek wspominając o międzynarodowej konferencji, jaka ma się odbyć za 3 tygodnie w Poznaniu.
 
Oszczędzanie i ochrona
 
Profesor Buzek podejmował temat ekoenergetyki z punktu widzenia ochrony środowiska naturalnego. Przekonywał, że Polska musi wykorzystać czas wzmożonej uwagi, jaką Unia Europejska skupia teraz na tych problemach, co widać chociażby po Europejskim Strategicznym Planie w dziedzinie Technologii Energetycznych. Przekonywał, że musimy stawiać na innowacyjne, a więc skuteczne wytwarzanie energii. - Jeden z flagowych programów UE dotyczy właśnie wyłapywania CO2 z procesu energetyki węglowej. Priorytetem staje się nie tylko sprawność instalacji, ale i nasze codzienne oszczędzanie energii - przekonywał Buzek.
 
We wspólnocie energii i innowacji
 
Niezbędne innowacje mogą być jedynie owocem badań i stworzenia forum wymiany doświadczeń, a więc Wspólnot wiedzy i innowacji, jakie są zaplanowane w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii. Jeśli chodzi o problematykę energii, Buzek widzi lidera w Polsce, a konkretnie: w ziemi, z której się wywodzi. - Wspólnota wiedzy i innowacji powinna być tutaj, na Śląsku. Mamy największe w Europie złoża węgla. Nasz kraj jest w związku z tym najbardziej niezależnym energetycznie członkiem Unii Europejskiej. Jednak w związku z emisją CO2, to się może okazać naszym przekleństwem. Rosną budżety funduszów UE na programy ramowych badań i technologii. Musimy się nauczyć te pieniądze brać! - nawoływał były premier.
 
Rybnik wiele znaczy

Gość wskazywał również na niebagatelną rolę Rybnika w tej wspólnocie świata naukowców i przedsiębiorców. - To bardzo ważne, że ta konferencja odbywa się właśnie tutaj. Na tej małej przestrzeni znajdują się obok siebie trzy wiodące w kraju uczelnie. Tylko tutaj można rozwiązać problemy ekoenergetyczne - podkreślał Buzek. Na tę uwagę zareagował od razu Joachim Kozioł, profesor Politechniki Śląskiej w Rybniku. - Dziękuję, że zwrócił pan uwagę na rolę rybnickiego Kampusu. Myślę, że niewykorzystanie tej szansy byłoby poważnym niedopatrzeniem - odpowiadał Buzkowi profesor.
 
Od wizji do realizacji

W wywiadzie dla „Tygodnika Rybnickiego" profesor Kozioł podkreślał, że myśl o wykorzystaniu rybnickiego kampusu jako ośrodka badań nad problemami energetycznymi nie jest nowa. - Zabiegaliśmy o to od szeregu lat. Za głównego inicjatora należy uznać Tadeusza Sopickiego, który stworzył pomysł Laboratorium Spalania Węgla. Były już nawet konkretne, wstępne projekty. W ich ramach mieliśmy stworzyć ogniwo współpracy z Wrocławiem, a nawet z Pragą i Budapesztem. To wszystko wymaga jednak dwóch rzeczy: pieniędzy i uzgodnień. Myślę jednak, że mamy duże szanse zrealizować tę wizję w ramach Zespołu Szkół Wyższych. Wszystkie trzy uczelnie powinny zacząć ze sobą współpracować dla pewnych strategicznych celów, takich właśnie, jak rozwiązywanie problemów ekoenergetycznych - apeluje Kozioł.
 
Krystian Szytenhelm