Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (101) Data wydania: 14.10.08

Ginące miejsca

W Domu Kultury Chwałowice otwarto wystawę najlepszych prac nadesłanych na Konkurs Fotografii Industrialnej „Foto–Pein 2”.
– Miejsca, które sfotografowałem już umierają, na przykład tu na Śląsku giną kopalnie. Uważam, że trzeba je pokazywać, ale bynajmniej nie mam poczucia jakieś misji – wyjaśnia Marcin Grygier z Jastrzębia Zdroju, zdobywca nagrody specjalnej.
 
Na konkurs przysłał cykl zdjęć zrobionych w kopalni Moszczenica. – Już wcześniej robiłem tego typu zdjęcia, chodziłem i szukałem ciekawych miejsc na Śląsku, nie tylko kopalni. Fotografowałem też cegielnie i inne zakłady, a nawet stare kościółki. Ale w konkursie wziąłem udział po raz pierwszy – dodaje jastrzębianin, uczeń Studium Fotograficznego w Katowicach, który zamierza studiować w łódzkiej filmówce. Prace Marcina Grygiera zdobyły wysokie oceny w obu konkursowych kategoriach, dlatego jury postanowiło mu przyznać nagrodę specjalną. Natomiast w kategorii architektura (budowle przemysłowe oraz inne obiekty przemysłowe) pierwsze miejsce zdobył Robert Pietraga z Jeleniej Góry. Zaś wyróżnienia trafiły do: Tomasza Pastyrczyka z Zielonej Góry, Ireneusza Kowala z Jarosławia, Marka Lochera z Mysłowic, Tadeusza Koniarza z Tarnowa i Pawła Pałamarczuka z Gliwic. W drugiej z konkursowych kategorii industrii (maszyny, urządzenia, infrastruktura przemysłowa) najbardziej spodobały się prace Zbigniewa Podsiadło z Sosnowca, a wyróżniono: Wojciecha Świerczyka z Bydgoszczy, Jacka Sobocińskiego z Gdańska, Marcina Połomskiego z Rydułtów i Zenona Balcera z Warszawy. Wyróżnienie specjalne zdobył Marek Kuder z Raciborza, nasz redakcyjny kolega, który zaprezentował m.in. zdjęcia zrobione w starej, raciborskiej winiarni. – Rok temu zauważyliśmy, że w znajdującej się obok naszej redakcji starej winiarni są otwarte drzwi. Wykorzystaliśmy okazję, żeby zrobić zdjęcia. To była bardzo udana sesja, mieliśmy piękne światło. I tak się zaczęła moja fascynacja tego typu miejscami – opowiada Marek Kuder, który zaczął fotografować stare fabryki, dworce, restauracje. – Lubię specyficzną atmosferę tych miejsc i sam moment robienia zdjęć, czemu towarzyszy nierzadko spora dawka adrenaliny – zdradza.  Na pokonkursowej wystawie w Domu Kultury Chwałowice można oglądać prace nie tyko laureatów. Jury zakwalifikowało ponadto zdjęcia 64 autorów. Wśród nich są rybniczanie: Marian Słupik, Jacek Komorowski, Marcin Kusidło, Bartłomiej Dziwoki i Krystyna Skupień. W sumie na konkurs nadesłano 516 prac 167 autorów. – Zaskoczyło nas, że pojawiło się sporo zdjęć pokazujących obiekty industrialne, ale te współczesne. Zastanawiamy się czy w przyszłym roku nie wprowadzić nowej kategorii – mówi Izabela Nietrzpiel, sekretarz jury. Dodaje, że część prac można oglądać na internetowej stronie http://www.fotopein.dkchwalowice.pl/. Organizatorzy czynią też starania, żeby rozbudować stronę i umieścić na niej wszystkie zdjęcia, zgodnie z jednym z celów konkursu, jak jest tworzenie archiwum „znikających punktów” architektury i infrastruktury przemysłowej. Zaś wystawa pokonkursowa będzie wędrowała po Polsce, niewykluczone, że trafi też do Czech.
 
Beata Mońka