Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (101) Data wydania: 14.10.08

Dzika przepychanka

Od kilku lat mieszkańcy Kamienia, dzielnicy Rybnika, narzekają na watahy dzików pustoszące ich pola uprawne i okoliczne tereny.
Stado dzików z roku na rok zwiększa swą liczebność. Teraz jest ich już około 30. Całe stado pojawia się o wieczornych porach nawet pod samymi domami.
 
Dziki kochają Kamień
 
Podchodzą pod samo ogrodzenie, w nocy nie da się spać. Czasami można je jeszcze spotkać nawet o 6.00 rano – mówi Marta Masny z Kamienia. Tuż obok jej domu dziki codziennie ryją obszerne połacie ziemi. Dziki krążą wokół ośrodka MOSiR swoim zasięgiem obejmując wszystkie okoliczne gospodarstwa. Ryją głównie pola, ale przede wszystkim stanowią zagrożenie dla ludzi. – Ostatnio byłem na spacerze z dzieckiem i zbliżyło się do nas kilka dzików. Nie zastanawiając się wziąłem dziecko na ręce i powoli oddalałem się. Strach pomyśleć co by się stało gdybym ich nie zauważył – mówi Łukasz Stokłosa z ulicy Makowej. O drugiej w nocy, gdy cała dzielnica śpi, dziki praktycznie można spotkać wszędzie. Zniszczyły nawet plac zabaw na ulicy Hotelowej, który własnymi rękami stawiali wszyscy mieszkańcy. Podchodzą pod ogrodzenia domów, na teren kąpieliska, niszcząc wszystko co zastaną na swej drodze.
 
Rolnicy tracą
 
Tadeusz Ciupek prowadzi gospodarstwo niedaleko kąpieliska. W zeszłym roku dziki zryły mu całe pole ziemniaków. W tym roku postanowił zabezpieczyć się ogrodzeniem pod prądem. Ocalił ziemniaki, co nie znaczy, że pozbył się problemu z dzikami. – Ciągle podchodzą, i z roku na rok coraz bliżej. I co najważniejsze, w ogóle się nie boją. Raz byłem na spacerze i kilka mnie okrążyło. Wiedziałem, że muszę się oddalać powoli, żeby ich nie rozwścieczyć. Czułem, że się zbliżają i wtedy przyspieszyłem i uciekłem. I nie był to pierwszy raz, bo rok temu miałem też wypadek samochodowy przez dzika – opowiada Tadeusz Ciupek. I dodaje: czasami słychać jak walą w płot, wtedy w ogóle spać nie idzie. Jak wyjdę to czasami uciekną, ale zazwyczaj trzeba ryczeć i walić.
 
Od Iwana do pogana
 
Jak dotąd nikt nie zajął się problemem dzików w Kamieniu. Zwierzęta z roku na rok rozmnażają się i obejmują swym zasięgiem coraz większy obszar. Dzwoniąc do Nadleśnictwa Rybnik mieszkańcy słyszą, że muszą się zwrócić z tego typu problemem do koła łowieckiego. W kole łowieckim odsyłają do Urzędu Miasta w Rybniku. – W tej sytuacji sprawa należy do kompetencji lokalnego koła łowieckiego. Tak stanowi ustawa o prawie łowieckim – wyjaśnia Jan Skudrzyk z Wydziału Ekologii rybnickiego magistratu. Nie wszyscy mieszkańcy silą się na dzwonienie, dowiadywanie się, zgłaszanie szkody. Wiele osób po prostu czeka, aż właściwi urzędnicy mający obowiązek się tym zająć podejmą jakieś decyzje i problem zostanie rozwiązany. – Dzwoniłam do nadleśnictwa, ale powiedziano mi, że oni nic nie mogą zrobić, że mam dzwonić do koła łowieckiego. Tam mi powiedziano, że teoretycznie można się tymi dzikami zająć, ale tak naprawdę to oni nie mogą. I na kogo tu czekać, to kto jest w końcu do tych dzików? – komentuje swe rozmowy telefoniczne Weronika Czekaj. Dziki całkowicie zniszczyły plac zabaw i niestety rodzice muszą tylko czekać i czekać, ale na co...
 
Łukasz Żyła