Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (100) Data wydania: 07.10.08

Odkurzanie pomysłów

Największym źródłem ciepła dla rybnickiego systemu ciepłowniczego jest Elektrociepłownia Chwałowice. – W połowie lat 70. pierwsze ciepło popłynęło do budynków znajdujących się przy ulicy Św. Józefa. Jak nietrudno się domyślić, sieć magistralna liczy 33 lata. Jej stan, mimo zaawansowanego wieku nie jest najgorszy, ale są miejsca wymagające wymiany – zauważa kierownik Zakładu Cieplnego w Rybniku Andrzej Waliszewski. Dodaje, że PEC planuje za cztery lata modernizację sieci.
– Ogrzewamy ponad 14 tysięcy mieszkań, 200 budynków jednorodzinnych, a także obiekty użyteczności publicznej m.in. szkoły, przedszkola, biblioteki, domy kultury, szkołę muzyczną oraz szpital w Orzepowicach – wylicza Andrzej Waliszewski, kierownik Zakładu Cieplnego w Rybniku, jednego z oddziałów Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju.
 
Do ich ogrzewania wykorzystujemy ponad 105 megawatów mocy cieplnej. Największym źródłem ciepła dla rybnickiego systemu ciepłowniczego jest Elektrociepłownia Chwałowice. – W połowie lat 70. pierwsze ciepło popłynęło do budynków, znajdujących się przy ulicy Św. Józefa. Jak nietrudno się domyślić, sieć magistralna liczy 33 lata. Jej stan, mimo zaawansowanego wieku nie jest najgorszy, ale są miejsca wymagające wymiany – zauważa Waliszewski. Dodaje, że PEC planuje za cztery lata modernizację sieci. Dziś prowadzone są prace projektowe. – To dobry moment na odkurzenie dawnych pomysłów wykorzystania ciepła z Elektrowni „Rybnik”. Być może jak zakończymy budowę kanalizacji sanitarnej w mieście to kolejnym zadaniem może być „przyjazne ciepło” z sieci komunalnej. Dzięki temu ciepłu moglibyśmy zmniejszyć emisję substancji szkodliwych dla środowiska – stwierdza kierownik ZC w Rybniku. Dlatego – zdaniem Andrzeja Waliszewskiego – warto byłoby rozważyć wykorzystanie „ciepła odpadowego” z Elektrowni „Rybnik”, a tym samym zwiększyć pewność pracy systemu ciepłowniczego miasta. – Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku organizuje pod koniec października seminarium naukowe pt. „Komunalna Polityka Ekoenergetyczna 2008”. Liczę na przedstawienie problematyki energetyki komunalnej w aspekcie wykorzystania ciepła z Elektrowni „Rybnik” – podsumowuje.
 
Elektrownia nie mówi: nie
 
– Produkcja ciepła odbyłaby się na bazie pary upustowej z pracujących turbin, w tym sensie można  go nazwać „ciepłem odpadowym” – tłumaczy Sylwester Żyła, dyrektor techniczny Elektrowni „Rybnik”. Dodaje, że jego firma jest otwarta na współpracę i z miastem, i z PEC, dotyczącą dostawy energii cieplnej. – Na dziś wymagać to będzie nowej inwestycji. Jeżeli projekt będzie opłacalny, to znaczy osiągnie wymagany okres zwrotu, na pewno będzie wnikliwie rozpatrzony i wdrożony. O ile ER SA zainwestowałaby w źródło ciepła, to jednak inwestycje związane z rozbudową sieci widzimy po stronie PEC – mówi Żyła. – ER SA uważa za zasadne doprowadzenie ciepła do miasta. Wymiana bloków w elektrowni wymaga zawczasu decyzji o możliwości produkcji ciepła z nowych jednostek, żeby zostało to uwzględnione na etapie projektowania – dodaje Jerzy Chachuła, prezes Elektrowni „Rybnik”. Zarazem podkreśla – prezydent miasta jest odpowiedzialny za politykę energetyczną w mieście, więc jeśli nie rozpocznie procesu przetargowego na źródło ciepła dla sieci miejskiej, to żaden nowy dostawca się nie pojawi. PEC Jastrzębie kupuje ciepło od producentów i sprzedaje je odbiorcom, więc wymagana byłaby współpraca z prezydentem dla ustalenia polityki w zakresie głównego źródła ciepła.
 
Co na to miasto?
 
Prezydent Rybnika przypomina, że wcześniejsze koncepcje dostarczania ciepła z elektrowni okazały się nieopłacalne. – Wiem, że właściciele domków rezygnowali też z ciepła dostarczanego przez elektrociepłownie. Bardziej opłaca się opalać własnymi piecami – zauważa Adam Fudali, prezydent Rybnika. Z drugiej strony podkreśla aspekt ekologiczny pomysłu. – Normy europejskie, dotyczące m.in. niskiej emisji, które już są, a będą za parę lat szczególnie dla nas „dokuczliwe”, każą się zastanowić nad każdym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że to jest interes tych, którzy to ciepło wytwarzają, bo oni na tym zarabiają. Nie wykluczam jednak rozmów na ten temat, ale warunek podstawowy to rachunek ekonomiczny. To się musi opłacać mieszkańcom – dodaje. O tym, że to może być opłacalne rozwiązanie przekonuje kierownik Zakładu Cieplnego w Rybniku. – Posłużę się przykładem ogrzewania dwóch domów jednorodzinnych o porównywalnej powierzchni i kubaturze, które w marcu tego roku zużyły podobną liczbę ciepła. Mieszkańcy budynku ogrzewanego z Elektrowni „Rybnik” zapłacili 241,56 zł netto, natomiast ogrzewanego ciepłem z Elektrociepłowni Chwałowice o 70% więcej.
 
Beata Mońka