Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 40 (99) Data wydania: 30.09.08

Kombinat artystyczny

Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych świętował jubileusz 80–lecia.
– Choć szkoła była stara, nie było takich warunków jak teraz, mieliśmy fantastycznych nauczycieli, to było przedwojenne pokolenie. Było przewspaniale, to był najlepszy okres w życiu – wspominają Wincenty Mura i Brunon Mojżesz, absolwenci „ekonomika”, którzy zdawali maturę ponad 40 lat temu.
 
Obaj byli uczniami Technikum Ekonomicznego w latach 1959–64. Wówczas „ekonomik” nie miał jaszcze swojej siedziby przy ul. Św. Józefa. Ta została oddana w 1993 roku. W latach 60. uczniowie Technikum Ekonomicznego mieli zajęcia w budynku sióstr Urszulanek. – Było biednie, ale zabawa była przednia. Przy szkole mieliśmy boisko, gdzie działy się przeróżne historie. Urządzaliśmy na nim na przykład lodowisko i jeździliśmy na takich starych, przedwojennych łyżwach – przypominają sobie Wincenty Mura i Brunon Mojżesz. Przyznają też, że czuli się w klasie wśród koleżanek jak rodzynki, bo było w niej tylko sześciu chłopaków. – Naszą ulubioną nauczycielką była pani profesor Musiolik, która uczyła nas wuefu. Była ostrą, ale i fajną babką. Można się było od niej wiele nauczyć, ale i konie z nią kraść. Zawsze chodziła w spodniach, co nie było tak popularne wśród kobiet, no i była sportsmenką, startowała w zawodach narciarskich. Nas też zabierała na obozy narciarskie – wspomina Mura. – W ogóle wtedy w szkole była dyscyplina, chodziliśmy w mundurkach, nosiliśmy szkolne tarcze. Mieliśmy ogromny szacunek i respekt dla profesorów, bo byli oni dla nas autorytetami. Ale też rozrabialiśmy... – dodaje Mojżesz. Obaj absolwenci pracowali jako ekonomiści i jak przyznają, wiedza, zdobyta w szkole bardzo im się w życiu przydała.
 
Każdy zostawił cząstkę siebie
 
– Każdy z was, a właściwie nas, w tej szkole zostawił albo zostawia większą lub mniejszą cząstkę siebie – mówiła podczas jubileuszowej akademii Urszula Warczok, dyrektor ZSE-U i absolwentka szkoły. Podkreśliła wkład pokoleń w budowanie 80-letniej tradycji „ekonomika”, „gastronomika” i „handlówki”. Szkoła w swej historii zmieniała bowiem nie tylko siedziby, ale profile kształcenia. Wszystko zaczęło się w 1928 roku od szkoły kupieckiej. – Nasza szkoła zawsze miała szczęście do wspaniałych pedagogów, którzy budowali jej znaczenie i prestiż – podkreśliła dyrektor ZSE-U, dziękując zarazem wielu byłym nauczycielom, którzy tworzyli historię „ekonomika”. Jubileuszowe spotkanie było okazją do złożenia całej szkolnej społeczności wielu życzeń. Uczniom życzono między innymi tak fantastycznych profesorów, jacy byli w przeszłości, zaś nauczycielom – żeby ich praca przynosiła im także satysfakcję finansową.
 
Proponowano nawet zmianę nazwy
 
– Nasza szkoła była nazywana „kombinatem artystycznym”. Proponowano nawet, żeby zmienić jej nazwę na Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowo-Artystyczny – przypomniał Kazimierz Niedziela, długoletni nauczyciel muzyki i opiekun zajęć pozalekcyjnych, zapowiadając część artystyczną. Wypełnił ją koncert, który był nie tylko podróżą sentymentalną, ale spotkaniem pokoleń. Na jednej scenie wystąpili wspólnie absolwenci szkoły. Wśród nich byli, m.in. pianista i ojciec rybnickiego jazzu – Czesław Gawlik, gitarzysta, absolwent Akademii Muzycznej – Andrzej Trefon, najlepszy perkusista wśród ekonomistów i najlepszy ekonomista wśród perkusistów – Witold Anders, basista, grający w najlepszych, polskich formacjach jazzowych – Jan Cichy oraz wokalistka, laureatka wielu konkursów, w tym Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej – Karina Abrahamczyk-Zator. Występy absolwentów uświetniły nie tylko jubileuszową uroczystość, ale i mniej już oficjalne spotkania roczników w budynku szkoły. Wszyscy chętni mogli też zostać członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Ekonomika i Gastronomika, które utworzono nieprzypadkowo w 2008 – roku jubileuszowym.
 
Beata Mońka