Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (97) Data wydania: 16.09.08

Naszym największym sukcesem jest młodzież

Już od 80 lat Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych kształci przyszłych ekonomistów, handlowców i przedsiębiorców.
27 września wszyscy oni będą świętować jubileusz swojej szkoły. Sprawdziliśmy czego oprócz ekonomii uczono i uczy się w ekonomiku.
 
Obchody jubileuszu 80-lecia rozpocznie o godz. 10.00 msza św. w Bazylice św. Antoniego. Przewodniczyć jej będzie absolwent ekonomika – ks. Biskup Gerard Bernacki. Uroczysta gala jubileuszowa odbywać się będzie na deskach Rybnickiego Centrum Kultury. – Chcemy przez program artystyczny połączyć dwa pokolenia – absolwentów i obecnych uczniów. Dlatego pierwszą część przygotowują przyjaciele i dawni wychowankowie szkoły, a drugą – nasza młodzież – mówi Urszula Warczok, dyrektor ZSE-U. Wśród absolwentów, którzy włączyli się w przygotowania jest między innymi jazzman – Czesław Gawlik oraz członkowie zespołu wokalnego – obecnie 50, 60-latkowie. Od  godz. 14.30 w budynku szkoły przy ul. Św. Józefa 30 będą się odbywać spotkania z gośćmi. Zaplanowano też spotkania poszczególnych roczników, podczas których absolwenci będą mogli nie tylko wspominać czasy spędzone w szkolnej ławie, ale również zwiedzić szkołę.
 
3 budynki, 2 przeprowadzki
 
Historia ZSE-U rozpoczyna się w 1928 roku, kiedy to powstaje pierwsza w naszym regionie szkoła kupiecka. Wówczas zajęcia dydaktyczne odbywają się w budynku przy ul. Kościuszki, gdzie dzisiaj znajduje się Zespół Szkół Mechanicznych. Później ekonomik przeprowadza się do szkoły sióstr Urszulanek, by wreszcie w 1993 r. już na stałe zagościć na rybnickich Nowinach. – Cieszy, że nasza szkoła uczy i wychowuje całe pokolenia. Uczniowie często mówią, że do ekonomika chodzili ich rodzice, dziadkowie. Jednak każde z tych pokoleń na lekcje przychodziło do innego budynku. Ja sama, chodząc do ekonomika, zajęcia miałam w szkole sióstr Urszulanek i to z tym budynkiem związane są moje wspomnienia – opowiada dyrektor Warczok. Wspomnienia o szkole najbardziej znanych jej absolwentów znalazły się w monografii wydanej z okazji jubileuszu 75-lecia. W tym roku zostanie ona uzupełniona o suplement dotyczący lat 2003–2008.
 
Mamy szczęście do fajnej młodzieży
 
Ekonomik z 80-letnią tradycją to obecnie 5 różnych typów szkół. W szkole można uzyskać tytuł technika, zdobyć doświadczenie zawodowe, uzupełnić edukację w szkole policealnej czy technikum dla dorosłych oraz oczywiście zdać egzamin dojrzałości. Szkoła przeprowadza też międzynarodowe egzaminy akredytujące określone umiejętności. Ale nauka to nie wszystko. – Mamy szczęście do fajnej młodzieży, która nie tylko chce się uczyć, ale i rozwijać. Zapał i chęci uczniów i nauczycieli pozwalają organizować ciekawe imprezy i tworzyć nawet międzynarodowe projekty – dodaje Urszula Warczok. Jednym z takich projektów jest współpraca ze szkołami w czeskiej Ostrawie. W ramach autorskiego programu „Polsko-czeskie igraszki kulinarne” za dwa lata 30 uczniów technikum gastronomicznego wyjedzie na dwutygodniowe praktyki za Odrę. W najlepszych restauracjach będą szkolić umiejętności kucharskie oraz ćwiczyć język. Koordynatorzy projektu planują wydanie polsko-czeskiego słownika kulinarnego. Młodzież z ZSE-U w poprzednich latach współpracowała też ze szkołami z Bułgarii, Hiszpanii i Czech w ramach programu „Europa nasz wspólny dom”.
 
Uczniowska samorządność
 
Młodzi z ekonomika myślą nie tylko o prestiżowych praktykach, ale o codziennych problemach. Brak w szkole  sklepiku ze świeżymi kanapkami? Dla przyszłych przedsiębiorców to nie  problem, ale wyzwanie. We wrześniu założyli spółdzielnię uczniowską i w jednym z pomieszczeń otworzyli sklep „U pasika”. W swoim małym biznesie sami prowadzą księgowość, zajmują się dostawą i sprzedażą towaru oraz reklamą. Każdego dnia w szkole muszą spędzić ok. 2 godziny więcej niż ich rówieśnicy, ale za wypracowany zysk będą mogli zorganizować klasową wycieczkę. – Na początku pomogli nam nauczyciele. Teraz sami wybieramy dostawców, produkty. A przy okazji realizujemy hasło „Zdrowo jem”. Chipsów przykładowo nie sprzedajemy – tłumaczy Patryk Węckowski, prezes uczniowskiej spółdzielni.
 
Zbliżający się jubileusz będzie zatem okazją do wymiany doświadczeń miedzy młodymi, raczkującymi jeszcze w biznesie uczniami, a absolwentami, którzy w ekonomiku nauczyli się podstaw przedsiębiorczości. Dla wszystkich szkoła przygotowała okolicznościowe pamiątki i posiłki. Do 20 września można wykupić w sekretariacie szkoły karnet w kwocie 30 zł lub 50 zł, który uprawnia do otrzymania upominków.
 
Magdalena Mrozek