Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (89) Data wydania: 22.07.08

Urok tamtych lat

Nieistniejący już dom, który stał na rogu ulic Hallera i Wodzisławskiej, skrywał pod swym dachem wiele cennych pamiątek. Wiele z nich przetrwało po dziś dzień.
W latach 20-tych ubiegłego wieku Julianna i Wincenty Szypułowie wrócili do Polski z wyjazdu za pracą do niemieckiej miejscowości Bottrop. Postanowili osiąść w Rybniku, gdzie nabyli dom nr 29 przy ul. Hallera, do którego przylegało domostwo nr 1, należące już do ulicy Wodzisławskiej. Obecnie w budynku nr 29 znajduje się salon z tapetami, zaś jego druga część została zburzona w latach 70-tych, ze względu na utrudnienia w ruchu, jakie sprawiała od strony ulicy Wodzisławskiej. Właśnie tam znajdowała się pracownia obuwnicza Wincentego Szypuły oraz zakład jego brata Franciszka, który był z zawodu cholewkarzem. Po wojnie mieszkał tam jeszcze krótki czas wraz z synem Ferdynandem.
 
Nagrody za „Wincentego”
 
Na przełomie lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku wykonane zostało zdjęcie przedstawiające trójkę dzieci oraz czeladników i uczniów Wincentego Szypuły stojących przed domem, przy wejściu do pracowni. Zostało ono wykorzystane przez syna Franciszka, Ferdynanda Szypułę do wykonania grafiki komputerowej zatytułowanej „Wincenty”, która uzyskała szereg nagród i wyróżnień. Najbardziej prestiżowa z nich to austriacka nagroda specjalna zdobyta podczas V Triennale Grafiki Polskiej w Krakowie. Oryginał grafiki znaduje się obecnie w domu rybniczanki Heleny Wolnik, krewnej Ferdynanda Szypuły.
 
Pamiątkowy sztandar
 
Wincenty Szypuła prowadził swój warsztat szewski do 1958 roku. Znajdował się u niego cechowy sztandar oraz obraz z patronami szewców, Kryspinem i Kryspinianem. Po śmierci Wincentego zakład został przejęty przez jego zięcia, Konrada Skrzypca, który po rozbiórce domu przy ulicy Wodzisławskiej został zmuszony przenieść się na osiedle Dworek. W 1976 roku kolejnym spadkobiercą został syn Konrada, Andrzej Skrzypiec, który zarządzał zakładem wraz ze swą matką Anną. Gdy ogłoszono w Rybniku konkurs pod hasłem „Zbieramy zabytki rzemiosła”, Andrzej zgłosił cechowy sztandar z wizerunkiem patronów szewców, za który został nagrodzony pierwszym miejscem.
 
Andrzej Kieś