Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (87) Data wydania: 08.07.08

Strach ma wielkie zygzaki

– Proszę nie wchodzić na tę łąkę, bo niedawno wylegiwała się tam żmija – ostrzegła nas mieszkanka Paruszowca.
Jadowite gady w Rybniku? Postanowiliśmy sprawdzić, czy to prawda. – Teoretycznie można ją spotkać wszędzie – mówi Janina Kuczera z Nadleśnictwa Rybnik.
 
Spytaliśmy o to najpierw mieszkańców rybnickiej dzielnicy. Wielu słyszało, ale nikt nic nie widział. – Ponoć, że jest ich tutaj dużo. Wylegują się nawet w pobliżu domów – powiedziała nam pani Maria z Piasków. Tymczasem ani leśnicy, ani strażacy, a tym bardziej lekarze, w ogóle nie słyszeli o tym problemie. W razie czego – nie ma powodów do zmartwień. W Rybniku jest odpowiednia surowica. Ale raczej rzadko jest używana.
 
Jeden niewinny zaskroniec
 
Strażacy nie kryją rozbawienia. – Były owszem przypadki, kiedy ludzie wzywali nas, żebyśmy usunęli żmiję. Tymczasem okazywało się, że jest to zwyczajny zaskroniec – wyjaśniają. O żmii w naszym mieście szczegółowo opowiedziała nam Janina Kuczera, wieloletni i doświadczony pracownik Nadleśnictwa Rybnik. – Żmija zygzakowata jest rozpowszechniona w całej Polsce, a Rybnik nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Teoretycznie łatwo o spotkanie tego gada na swej drodze, lecz nieczęsto dochodzi do takich przypadków – mówi. Janina Kuczera wiele razy odbierała zgłoszenia od przerażonych rybniczan pewnych, że mają przy domu jadowitego węża. – Permanentnym błędem popełnianym w naszym kraju jest mylenie żmii z zaskrońcem. Typowa historia wygląda tak: dostajemy zgłoszenie o zmasowanym ataku żmii. Jedyną służbą mundurową uprawnioną do zwalczania zwierząt zagrażających człowiekowi jest straż pożarna, wobec tego jeździmy często razem, żeby zdiagnozować dany gatunek. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że jest to jeden, malutki zbłąkany zaskroniec, którego wystarczy złapać i wypuścić na wolność – śmieje się pani Janina.
 
Żmije są leniwe
 
Naturalnym środowiskiem żmii zygzakowatej są podmokłe tereny leśne, gdzie żyją w skupiskach. A jednak zdarza się je spotkać na polach, a nawet domowych podwórkach. Co sprawia, że węże te opuszczają swoje terytorium i zapuszczają się na tereny zagospodarowane przez człowieka? – Ludzie wchodzą do lasu. Jeżdżą na rowerach, motorach. W takiej sytuacji to zwierzęta wychodzą na zewnątrz, bo w lesie nie czują się pewnie, stąd obecność żmii na polach – wyjaśnia Janina Kuczera. W zdecydowanej większości spotkania ze żmiją są niegroźne. Są to gady prowadzące nocny tryb życia, za dnia wygrzewają się na słońcu i ciężko zmusić je do jakiejkolwiek aktywności.
 
Jad może być groźny
 
Żmije są z natury bardzo ostrożne i nigdy same nie atakują człowieka. Należy jednak pamiętać, że są to zwierzęta jadowite. Oczywiście, może się zdarzyć, że zostaniemy nawet w pobliżu domu ukąszeni przez żmiję zygzakowatą. Tak się dzieje, kiedy ktoś ją nadepnie albo chce złapać. – Posiadana przez nią ilość jadu jest groźna dla człowieka, ale tylko w przypadku, gdy jest on alergikiem. Niestety, dopóki nie zostaniemy ukąszeni, nie jesteśmy w stanie przekonać się, czy jesteśmy uczuleni na jad. Po ukąszeniu wystarczy założyć opaskę uciskową i co 15 minut ją luzować, zanim dotrze się do lekarza – radzi Janina Kuczera. Rybnickie pogotowie wyposażone jest w odpowiednią surowicę. A jak należy zabezpieczyć się przed możliwością pokąsania? – Wystarczy nie tarzać się w trawie i nosić buty za kostkę. Żmije są drobniutkie i nie przebiją swoimi zębami naszego obuwia – tłumaczy pani Janina.
 
Gady pod ochroną - kpt. Robert Sroka, oficer dyżurny PSP
W tym roku nie mieliśmy jeszcze żadnej interwencji związanej z obecnością węży na prywatnej posesji. W przeciągu roku zdarzają się maksymalnie 3–4 tego typu akcje, zwykle w budynkach znajdujących się w pobliżu lasów. Najczęściej są to jednak zwykłe zaskrońce. Zarówno żmije jak i zaskrońce podlegają ochronie, naszą rolą jest złapanie ich  i wypuszczenie do lasu.
 
Andrzej Kieś