Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (81) Data wydania: 27.05.08

Śląskie potyczki

SP 18 była gospodarzem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Ziemi Śląskiej „Moja Ty Ziemio Rodzinna…”.

– Nie jest najlepiej z gwarą u młodych, ale dzięki takim konkursom jak ten w Boguszowicach nasza mowa przetrwa – zauważył Bogdan Dzierżawa, juror konkursu.

Znany propagator gwary i śląskich tradycji przyznaje też, że młodzież nie ma od kogo się uczyć. – Wcześniej to starzyki uczyli gwary, a teraz młodzi mają z nimi coraz mniejszy kontakt. Od razu można wyłapać, że u wielu ta gwara jest czymś wyuczonym, a nie naturalnym, wyniesionym z domu – dodaje Dzierżawa. – Nasz konkurs ma wyłonić te dzieci, które nie tylko znają gwarę, ale interesują się miejscem, w którym żyją – podkreśla Maria Stachowicz-Polak, nauczycielka przyrody w SP 18, doradca metodyczny „WOM” i organizatorka konkursu. Dodaje, że z roku na rok takich osób przybywa. Stąd finał konkursu w boguszowickiej podstawówce poprzedziły szkolne eliminacje, które wyłoniły najlepszych. Z finałowym testem mierzyło się 44 uczniów klas IV–VI z Rybnika, Chorzowa, Gliwic, Jastrzębia, Żor, Wodzisław, Radlina, Czernicy.  Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania testu, który specjalnie dla nich napisała rybnicka malarka, Kazimiera Drewniok. – Moi znajomi słysząc, że przygotowuję kolejny test mówią: Kazia daj już sobie z tym spokój. I czasami mam ochotę to zrobić, ale jak przyjeżdżam tutaj i was spotykam, to bardzo się cieszę – mówiła malarka, wyjaśniając zarazem na czym będą polegały zadania, jakie przygotowała dla uczestników.  Podkreśliła, że wszystkie pytania konsultowała ze swoimi wnuczkami. – Oceniły, że pytania są średnio trudne – przyznała.   – W naszym konkursie pytamy między innymi o środowisko przyrodniczo–geograficzne ziemi górnośląskiej, gospodarkę, turystykę i krajoznawstwo, a także tradycję, zwyczaje i obrzędy regionalne – wyjaśnia Stachowicz-Polak.

– Pytania były średnio trudne – ocenia Patryk Pęcak z Żor. Zgadza się z nim Justyna Szczepańska z Jastrzębia. Oboje przyznają, że mieli problem z uzupełnieniem słów piosenki „Poszła Karolinka”. – Pamięta się początek, a dalej jest gorzej – mówi Szczepańska, której mama pochodzi z Lublina a tata z Kielc, więc gwary nie nauczyła się w domu. Patryk Pęcak śląskie słówka podłapywał od wujka. – Ale nie wiedziałem w teście, co to jest „szolka” – przyznaje. – U nas w Boguszowicach są rodziny, w których śląskie tradycje i gwara są głęboko zakorzenione. Jednak wiele jest też takich domów, w których nie ma czasu na pielęgnowanie tych tradycji i tę rolę przejmuje szkoła – zauważa Roman Pinoczek, dyrektor SP 18. Podkreśla, że Konkurs Wiedzy o Ziemi Śląskiej jest jednym z elementów całego programu, jaki realizuje boguszowicka szkoła. – A ponieważ w tym roku konkurs po raz pierwszy uzyskał rangę wojewódzką,  jest nam  szczególnie miło. Nie ukrywam, że zarazem jego organizacja to duże wyzwanie dla  szkoły – zaznacza dyrektor. SP 18 w przygotowaniu konkursu wsparły: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej

„WOM” w Rybniku oraz Stowarzyszenie Korzenie.pl w Rybniku–Boguszowicach Osiedlu. Natomiast najbardziej wszechstronną wiedzą wykazała się Klaudia Nieszporek z SP 24 w Rybniku, która zajęła pierwsze miejsce. Drugi był Marek Zielonka z SP 34 w Rybniku, a trzecia: Agnieszka Wójcik z SP w Książenicach.

Beata Mońka