Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17/18 (76/77) Data wydania: 22.04.08

Galeria na kółkach

Do końca maja będzie trwała promocja projektu „Odziedzicz pracę”.
– Teraz pracuję w rybnickim szpitalu, a wcześniej jako magazynier w supermarkecie. Pracę znalazłem sam – podkreśla Paweł Naczyński, który uczestniczył w projekcie „Odziedzicz pracę”.
 
Rybniczanin jest jedną z ponad stu osób, którym projekt dał szansę wyjścia z bezrobocia. – Przez dwa lata byłem bez pracy. Z zawodu jestem monterem – instalatorem co, tak jak mój ojciec. Miałem 15 lat, gdy wybierałem szkołę i szybko przekonałem się, że nie chcę pracować w tym zawodzie – opowiada Naczyński, który zdobył nowe kwalifikacje zawodowe jako sprzedawca–magazynier i operator wózka widłowego. – Niektórzy z uczestników naszego projektu zmienili już kilkakrotnie pracę, bo dostali lepsze propozycje. Jedna z pań wyjechała do Szwecji, gdzie założyła własną firmę i zatrudnia 4 ludzi – podsumowuje Tomasz Harsze, dyrektor Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej, które zarządzało programem „Odziedzicz pracę”. Znalezienie pracy, w czym pomogła dobra sytuacja gospodarcza, było jednym z celów. Lecz nie mniej ważnym było wypracowanie modelu pomocy ludziom długotrwale bezrobotnym. – My postawiliśmy na dualny model szkolenia, czyli taki, w którym uczestniczyły także rodziny bezrobotnych – podkreśla Harsze. Oprócz kursów i praktyk zawodowych, uczestnicy projektu mieli w grafiku zajęć angielski, informatykę, jak i spotkania z psychologiem. – Organizowaliśmy też różne zabawy dla dzieci, pikniki. Bardzo mi się to podobało. Już wcześniej działałem jako wolontariusz, a tu mogłem sprawdzić się jako organizator imprez integracyjnych – wspomina Naczyński, który myśli o napisaniu własnego projektu wspierającego bezrobotnych, młodych ludzi.
 
Najgorsza jest izolacja
 
Jednym z ostatnich przedsięwzięć w projekcie „Odziedzicz pracę” były warsztaty fotograficzne i filmowe. Dzięki nim powstały telewizyjne reportaże i zdjęcia opowiadające o projekcie. – To było ciekawe doświadczenie – komentuje Naczyński, który pierwszy raz miał okazję filmować, montować czy fotografować. Nie kryje jednak zawodu, że w kalendarzu promocyjnym znalazło się niewiele zdjęć uczestników projektu. – Trudno wymagać od kogoś, kto się dopiero uczy, żeby od razu robił dobre zdjęcia. Nie dało się wybrać dwunastu fotografii, które by coś łączyło, które miałyby podobny nastrój i przykuwały uwagę. Dlatego skorzystaliśmy z pomocy licealistek z koła fotograficznego – wyjaśnia Harsze, który sam jest zdobywcą kilku nagród w konkursach fotograficznych. Oprócz kalendarza, projekt „Odziedzicz pracę” promuje także „galeria na kółkach”. Mowa o prezentacji zdjęć w rybnickich autobusach. W tej „jeżdżącej” galerii znalazło się znacznie więcej prac zrobionych przez uczestników projektu. Wśród nich można znaleźć autoportret Pawła Naczyńskiego. Fotografie też można oglądać na wystawie „Przez obiektyw zobaczyć więcej” prezentowanej w Księgarni – Antykwariacie – Tania Książka (przy Gliwickiej).
 
Spotkajmy się na bilardzie
 
Promowanie projektu, prezentowanie jego efektów i pokazywanie, na czym polega dualny model szkolenia to działania kończące realizację „Odziedzicz pracę”, który ruszył w październiku 2004. Projekt nagrodziło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, uznając go „Najlepszą inwestycją w Człowieka 2007 roku”. Tworzyło go 14 partnerów, którymi były m.in.: urzędy pracy, ośrodki pomocy społecznej, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe. Zaś uczestniczyło w nim ponad stu mieszkańców Rybnika i Czerwionki–Leszczyn oraz ich rodziny. Z myślą o nich powstały Lokalne Centra Aktywnej Rodziny, czyli nowocześnie wyposażone świetlice dla całych rodzin, dwie w Czerwionce–Leszczynach i cztery w Rybniku (Boguszowice, Chwałowice, Niedobczyce, Piaski). Stworzono tam place zabaw dla dzieci, a istniejące już świetlice środowiskowe wyposażono w sprzęt do ćwiczeń, stoły do tenisa, bilarda, kamery i aparaty ćwiczeń. – Chodzi o to, żeby ci ludzie spotykali się razem. Pretekstem do spotkań może być nawet bilard. Najważniejsze, żeby wyjść z domu. Najgorsza jest izolacja i zamykanie się w swoich środowiskach, dzielnicach, niczym we współczesnych gettach – stwierdza Harsze. Dodaje, że centra mają służyć wszystkim mieszkańcom, zaś uczestnicy projektu mają być ich nieformalnymi gospodarzami.
 
Beata Mońka