Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (75) Data wydania: 15.04.08

Życie przeczytane nie jest zmarnowane

O codziennej pracy oraz roli bibliotekarzy dyskutowali uczestnicy forum, które odbyło się w Rybniku.
– Często kontaktujemy się ze sobą przez internet, wymieniamy się informacjami, doradzamy sobie, ale wielu z nas nie zna się osobiście. Forum to okazja do takich spotkań twarzą w twarz – tłumaczyła Romana Piecha, prezes rybnickiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
 
Rybnicki oddział był organizatorem IV Forum Bibliotekarzy Województwa Śląskiego. W Klubie Energetyka, gdzie odbywało się forum, spotkało się prawie 250 bibliotekarzy z naszego regionu, ale i z bardziej odległych miejsc. – Nauczyciel bibliotekarz jest zawodowo osamotniony. Podczas przerw pracuje i nie ma możliwości integrowania się z innymi nauczycielami. Brakuje mu też standardów, programów pracy. Nie ma co jednak liczyć na to, że ktoś w Warszawie się tym zajmie. My sami musimy współdziałać, by cokolwiek zmienić – przekonywał Juliusz Wasilewski, redaktor naczelny miesięcznika „Biblioteka w szkole”. – Strategii rozwoju bibliotek nie napisze nikt mądry z rządu. Tylko my możemy to zrobić – dorzucił Jan Jackowicz-Korczyński z Gdańska, nauczyciel informatyki, członek Krajowej Rady Bibliotecznej.
 
W szponach komputera
 
Zarazem zauważył, że konieczne są zmiany w całej polityce edukacyjnej. – Nasze dzieci spędzają przed komputerem od 2 do 5 godzin, grając w gry i odmóżdżając się. Efekt jest taki, że zachowują się jak cybermutanty. Zdaniem gdańszczanina, rolą dorosłych, w tym i bibliotekarzy, jest wskazywanie innej drogi, tak by młodzież nie była jedynie konsumentem internetu. Z nauczycielem informatyki przyjechały do Rybnika dwie licealistki z grupy e–kreatywni, która działa w ZSO nr 6 w Gdańsku. – Przyjechałyśmy, żeby zrobić fotoreportaż z forum – mówiła Julia Piwakowska W gdańskiej szkole działają m.in. grupa dziennikarska oraz programistów. – Wprowadzamy pilotażowy program. Wyłowiliśmy uczniów, którzy nie tylko chodzą do szkoły, ale chce im się jeszcze coś robić, niekoniecznie tylko kupować na allegro. Takie grupy kreatywne mogłyby też powstawać przy bibliotekach – przekonywał Jackowicz-Korczyński.
 
Minął czas siermiężności
 
O nieco innej roli bibliotek opowiadała Jolanta Drosdzol z Chorzowa, zajmująca się biblioterapią: – Dobra książka zmniejsza strach, uspokaja, redukuje lęki i smutki. Dodaje otuchy i pozwala zaakceptować „inność”. Ma działanie terapeutyczne. Bibliotekarka mówiła o kilku przedsięwzięciach, jakie realizowała w chorzowskich szkołach. Wspomniała też o biblioterapii prowadzonej na oddziale onkologicznym. – Okazało się, że pomocy nie potrzebują przebywające tam dzieci, ale ich rodzice. Musiałyśmy więc zmienić listę książek – komentowała Drosdzol. Na zakończenie przywołała słowa Joanny Olech: „Życie „przeczytane” nie jest „zmarnowane”. O jeszcze innym aspekcie bibliotekarskiej codzienności mówił prof. Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach i przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej. Jego wystąpienie było poświęcone estetyce. – Minął czas siermiężności. Biblioteki nie mogą już być miejscami, które ktoś, kiedyś wyposażył, a my w nich rezydujemy. Nowoczesne, atrakcyjne budynki bibliotek przyciągają – stwierdził Malicki, zachęcając do udziału w ministerialnym projekcie służącym modernizacji tych obiektów. Przekonywał, że należy też zadbać o system informacji: – W Europie jak jest biblioteka nawet w najmniejszej wsi, to jest szyld informujący jak do niej dojść. – Miło mi, że rybnicki oddział podjął się trudu organizacji forum, po Częstochowie, Bielsku i Katowicach. Tym bardziej, że jedna pani powie więcej drugiej pani niż setki przepisów. To jest sens tego spotkania – wymiana doświadczeń. Wprawdzie mamy w wielu kwestiach różne zdania, ale jak mawiał Lec: „Tam gdzie wszyscy śpiewają na jedną nutę, słowa nie mają znaczenia” – podsumowała Danuta Brzezińska z Bydgoszczy, wiceprezes Rady Głównej Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, która podczas spotkania mówiła też o akcji „uwalniania” książek.
 
Beata Mońka